Başarılı Emzirme İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Anne ve bebek arasındaki güçlü iletişimin sağlandığı en önemli an emzirmedir. İşte size emzirme ile ilgili her konuda size yardımcı olacak bilgiler.

 

Bebeğin ilk emzirilmesi: İlk emzirme denemesinden itibaren bebeğin pozisyonuna dikkat etmelisiniz.


Bebeğinizi size dönük, başı memenize gömük bir şekilde tutunuz. Aranıp, ağzını açtığında göğsünüzü kavratınız. Sadece ucunu değil, etrafındaki kahverengi bölgeyi (areola) de kavratınız. Meme başı çatlaklarının en önemli sebebi, bebeğin göğsü tam olarak yakalayamamasıdır.


Her iki göğsünüzü de denetin. İlk günlerde, her bir göğüste 10-15 dakika kalması, toplam 20-40 dakika emmesi normaldir. Son beslenmede ikinci olarak emdirdiğiniz tarafı bir sonraki beslenmede ilk olarak vermelisiniz.


“Ne sıklıkla emzirilmeli?”


Emzirme sıklığı bebeğe göre değişir. 1960’tan 1990’a kadar bebekler saatle emzirilirken, son yıllarda istediklerinde emziriliyor.


İlk günlerde bebekler çok doymaz. Gelen süt, bağırsaklarının çalışmasını sağlar ve bebek bol dışkı yapıp çabuk acıkır. Çok sık emmek ister. Süt gelmesi 48.-96. Saatlerde gerçekleşir. Süt gelince göğüsler gerginleşir ve bebeği doyuracak kadar süt üretilir. İlk haftanın sonuna doğru süt üretimi iyi ise bebek 2-3 saatte bir, günde 8-12 kere emerek düzene girer.


“Emen bebeğin doyduğu nasıl anlaşılır?”


Bebekler, süt gelmesi/basması yaşandıktan sonra doymaya başlarlar.


Süt geldikten sonra, bebek beslenme sırasında aktif olmalı, en az 10-15 dakika emmeli. Bebeğin ağzının kenarından süt akması, yutma seslerinin duyulması, emdikten sona bebeğin uyuması. İYİ BESLENME BELİRTİLERİDİR.


Emzirme süresi: “Saat tutulmalı mı?”


Her bebek değişik saatlerde emer. Ancak 38. Haftadan önce doğan bebekler iyi emmediklerinden emzirme süresi uzayabilir.


Saat tutulmalı.


Emzirmenin her seansı ilk haftalarda 30-40 dakikayı bulur.


3.-4. Haftadan sonra emzirme süresi 15-20 dakikaya düşer.


Tartı takibi:

 

Her bebek (mama ile beslenenler bile) doğumdan sonraki 3 günde yaklaşık 200-300 gr. tartı kaybeder. Örneğin; 3 kg doğan bebek 2700 grama kadar düşer. 1. Hafta sonunda vücut tartısı bebeğin doğum kilosuna yaklaşmalıdır.


İlk ayda yaklaşık 750-1000 gr. alması beklenmelidir.


Bu nedenle, emen bebeklerin ilk hafta doktor kontrolüne getirilmesi son derece önemlidir.


“Bebeğe su verilmeli mi? Anne sütü yeterli mi?”


Sadece anne sütü ilk 6 ayda bebek için yeterli sıvı ve besin kaynağıdır.


Anne sütünün % 90’ı sudan ibaret olduğundan, bebeğe ayrıca su vermeye gerek kalmaz.


Bebeğin açık renkli ve bol idrar yapması yeterli sıvı aldığını gösterir.


Aylık kontrolleri sonucunda yeterli büyüdüğü anlaşılan bebeğe, ilk 6 ay hiçbir ek besin vermeye gerek kalmaz. Meyve ve sebze püreleri, kademeli olarak 6. aydan sonra çocuk doktorunuzun önerileriyle başlanılacaktır.

 
 
loading...
loading...