Banvit'ten "Akıllı Çocuk Sofrası"

İş dünyasında kendini kanıtlamış, başarılarına her yıl yeni bir ivme kazandırmış, değişim ve gelişim öncüsü olan kurumlar bir zaman sonra kurumsal sosyal sorumluluk projeleriyle adlarını duyurmaya başlıyorlar. 1968’de başlayan öyküsüyle ve bugün binlerce çalışanıyla Banvit A.Ş. bunlardan yalnızca biri.

 

Banvit, son yıllarda özellikle çocuklar arasında yanlış beslenmeden dolayı hızla yayılan obeziteye dikkat çekmek ve çocuklarımıza doğru beslenme alışkanlıkları kazandırmayı sağlamak amacıyla 2008 yılından bu yana “Akıllı Çocuk Sofrası” temalı eğitimler veriyor.


Eğitimlerle bugüne kadar Adana, Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul ve İzmir’de 1.082 okulda eğim gören 862.080 öğrenciye ve 20.000’e yakın öğretmene ulaşılmış.


Banvit A.Ş. Kurucusu ve Yönetim Kurulu Danışmanı Vural Görener ile Banvit A.Ş. Kurumsal Gelişim ve İletişim Direktörü İlgi Görener’in ev sahipliğinde, 8 Aralık Çarşamba günü Ritz Carton Otel’de gerçekleştirilen “Akıllı Çocuk Sofrası” projesi 2. faz bilgilendirme toplantısında MEB İlköğretim Genel Müdür Yardımcısı Timur Şeyhoğlu ve Ekol Drama Sanat Evi’nden tiyatro sanatçısı Ayla Algan da katıldı.

Banvit A.Ş. Kurucusu ve Yönetim Kurulu Danışmanı Vural Görener toplantıda yaptığı konuşmada yeterli ve dengeli beslenme bilincinin artırılması gerektiğine dikkat çekti: “Akıllı çocuklar istiyorsak, biz büyükler çocuklarımıza akıllı örnekler yaratmalıyız. Eğer biz sigara içiyorsak, çocuğumuzdan içmemesini beklememeliyiz. Anne baba olarak biz yanlış besleniyorsak çocuğumuzu doğru beslenmesi için zorlayamayız.”


Banvit A.Ş. Kurumsal Gelişim ve İletişim Direktörü İlgi Görener ise konuşmasında: “Projemizin 2. fazında çocuklara verdiğimiz bilgilerin daha akılda kalıcı olmasını sağlamak için drama ve oyun yoluyla eğitim yöntemini seçtik. Üstelik sadece bu eğitimlerle kalmayıp imkânı olan okullarda oynana fantastik bir tiyatro oyunuyla beslenmenin doğruları ve fiziksel hareketin önemini daha iyi kavramalarına çalıştık. Hedefimiz eğitim yılı sonuna kadar İstanbul’da 300.000 çocuğumuza ulaşabilmektir" dedi.

İlgi Görener yaptığı konuşmada, projenin 2. faz çalışmalarını yürütürken öğrencilere verdikleri eğitimlerin özetini içeren kitapçığın, M.E.B. Talim Terbiye Kurulu tarafından ilköğretim okulları öğretmen ve öğrencilerinin başvurulabileceği kaynak kitap olarak gösterilmesinden dolayı duyduğu mutluluğu dile getirdi.

"Akıllı Çocuk Sofrası" eğitimlerinde tiyatro sanatçısı Ayla Algan yönetimindeki Ekol Drama Sanat Evi'nin hazırladığı oyun öğrencilere sergileniyor. Ayla Algan yaptığı konuşmada, yaratıcı dramayla oynanan oyunun, çocukların ruhsal ve kişisel gelişimlerindeki önemini vurguladı.

2010-2011 eğitim döneminde sadece İstanbul’da gerçekleştirilecek eğitimler, belirlenen okullarda 4 aşamada yürütülecek. İlk aşamada formasyonlu 22 profesyonel eğitmen tarafından verilecek eğitimler drama ve oyun yöntemiyle aktarılacak.

İki hafta sonra aynı okullarla yapılacak 2. ziyaretle farklı oyunlarla bu eğitimlerin kısa bir tekrarı yapılarak, bilgilerin daha da pekiştirilmesi sağlanıyor


Aynı hafta tiyatro salonları uygun olan okullarda eğitimin ana fikrini vurgulayan fantastik bir tiyatro oyunuyla çocuklara, öğrendikleri bilgileri bir de görerek anlayabilmeleri imkanı veriliyor. Uzun ve özverili bir çalışma ile Ekol Drama Sanat Evi tarafından hazırlanan bu oyun geleceğin dünyasında geçiyor.


Son aşamada ise okullarda Akıllı Çocuk Sofrası “gönüllüleri” aracılığıyla kulüp çalışmaları yürütülecek. Bu aşamada beslenme bilincinin öğrencilerde tam olarak yerleşmesi için yıl boyunca hem okullarda hem de www.cemilecemile.com sitesinde yapılacak çalışmaları ve yarışmaları kapsıyor.


Banvit, bu yıl sadece İstanbul’da uygulanmaya başlanan Akıllı Çocuk Sofrası 2. Faz eğitimlerini her sene yanı il veya illerde yürütmeye devam edecek.

Okuyucu Yorumları
Bu Konu Hakkında Siz Ne Düşünüyorsunuz?
Yazı hakkındaki yorumunuz, editörlerimizin incelerinde uygun bulunması durumunda yayına alınacaktır. İlginiz için teşekkür ederiz.

hepimizaileyiz.com ailesi
Konuyla ilgili yorum yapabilmeniz için sitemize üye olmanız gerekmektedir.