Çocuklara Ders Çalışmak Nasıl Sevdirilir?

HERKES İÇİN PSİKOLOJİ Nilgün SARI

¨ImageAlt9992¨

Ders çalışmak; yeni  bir bilgiyi öğrenmek, anlaşılmayan konular üzerinde çalışmak ve öğrenilenleri tekrar etmektir. Çocuğun, öğrenmek için sorumluluk alması, merak etmesi ve motivasyonu, ders çalışma davranışının kalitesini belirler. Öğrenmek, ders çalışmak, ödev yapmak çocuğun sorumluluğundadır. Bazen anne ve babalar çocuğun yaptığı çalışmayı yeterli bulmayarak , onu  desteklemek  ya da işleri kolaylaştırmak (!) için  onun yerine dersleri yaparak fazlasıyla çocuğa müdahale ederler. Bu sorumluluğu çocuğun yerine anne  babanın almaması ve çocuğun önüne geçmemesi gerekir. Bu gibi durumlarda çocuğun  merak etmesi bastırılmış , araştırma yapması, keşfetmesi ve sorular sorması  da engellenmiş olacaktır. Öğrenmek bir çeşit mücadele etmektir. Anlaşılmayan konuları anlamak zaman alır. Çocuğunuza destek olmak için , anne baba olarak  geçmişte ya da bugün yeni bilgiler öğrenirken sizi nelerin olumlu etkilediğini  ya da engellediğini gözden geçirerek işe başlayabilirsiniz. 

 

Evde, ders çalışmak için uygun fiziksel ortamı oluşturun. Çocuğun ders çalışabileceği sakin bir çalışma yerini birlikte  düzenleyin.

 

Ders çalışırken dikkatini dağıtacak  durumları engelleyin.

 

Evde, ders çalışmak için uygun psikolojik ortamı oluşturun. Anlama çabasını, istek, azim ve iradesini destekleyin. Psikolojik olarak onu etkileyebilecek durumların farkında olun.

 

Anlamadığı ya da yapamadığı durumlarda çocuğunuza bağırmayın, kişiliğini zedeleyecek olumsuz sözler kullanmayın.

 

Öğrendiği konu ile ilgili sorular sormasını  destekleyin. Özellikle saçma olduğunu düşündüğü soruları sormasını sağlayın.

 

Çocuğunuza ihtiyacından fazla destek vermeyin. Desteğinizi gittikçe azaltın. Kendi kendine yapabildiğini görmek ona güven ve zevk verecektir.

 

“Önce ders çalışmak sonra eğlenmek”  kuralını benimseyin ve kuralın alışkanlık haline gelmesi için ısrarcı olun.

 

Ders çalışmayı olumsuz olarak etkileyen  ERTELEME davranışına izin vermeyin.

 

Çocuğunuzun kendisi tarafından belirlenmiş bir program çerçevesinde çalışmasına yardımcı olun. Hafta sonu ve akşam saatlerinde ders çalışmak için ihtiyacı olan zamanı ona sağlayın. Özellikle ailecek  yapacağınız gezilerin zamanlamasına dikkat edin.

 

Çocuğunuzun öğrenme şeklini birlikte keşfedin. Görsel, işitsel, duyusal öğrenme şekillerinden hangisini ağırlıklı olarak kullandığını belirleyin.  Görsel yolla daha kolay öğreniyorsa, şekiller, şemalar, resimler, renkli kalemlerle yapılan sembollerden yararlanabilir. İşitsel yönü daha kuvvetliyse,  sesli anlatım, hikayeleştirme, ritim ve müzikal seslerden destek alabilir. Duyusal  olarak  öğrenen çocuklar ise, hareket halinde olmayı severler, derslerini oyunlaştırarak, uygulamalı, yerinde gözlem ve inceleme ile daha kolay öğrenirler.

 

Burada aktarılan öneriler genel olarak  davranışsal ve tutumsal  önerilerdir. Çocukların öğrenme ve akademik başarı ile ilgili  sorunlarında,  aile içi etkileşim ve duygusal durumları belirleyici olmaktadır.  Yukarıdaki önlemlere karşın sorun yaşanıyorsa hem aileye hem de çocuğa yönelik duygusal, psikolojik yardım düşünülmelidir. 

Okuyucu Yorumları
mustafa kendigelen21.09.2012 - 23:39 Şazdıklarınız yan bilgiler , bilinçaltı ile ilgili esas bilgileri vurgulamamışsınız...
Bu Konu Hakkında Siz Ne Düşünüyorsunuz?
Yazı hakkındaki yorumunuz, editörlerimizin incelerinde uygun bulunması durumunda yayına alınacaktır. İlginiz için teşekkür ederiz.

hepimizaileyiz.com ailesi
Konuyla ilgili yorum yapabilmeniz için sitemize üye olmanız gerekmektedir.