DEKORASYON İPUÇLARI

Evinizde Ailenize Özel Bir Rahatlama Köşesi Yapın

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 11.04.2013

Evinizde Ailenize Özel Bir Rahatlama Köşesi Yapın

Uzman Psikolojik Danışman Kudret Eren Yavuz, “Çocuğunuzun Duygusal Zekâ Gelişimi İçin Küçük Sağlam Adımlar” adlı kitabında, anne babalara, çocuklarına “Ne yaşarsan yaşa güçlü bir ailen var ve biz senin yanındayız.” mesajını vermelerinisağlayacak bir önerisi var.

Rahatlama Köşesi Ne İşe Yarar?

Anne babalar, çocuklarının duyguları ile baş edebilmeleri yaşadıkları önemli anlarda kendi içlerinde değerlendirmeler yapabilmeleri, kendilerini ve davranışlarını değerlendirebilmeleri amacıyla onlar için bir “rahatlama köşesi” hazırlayabilirler.


Rahatlama köşesi, aile üyelerinin zor zamanlarda kullandıkları ev içinde yer alan, özel bir yerdir. Kaç yaşında olursa olun bütün aile üyeleri evlerinde hazırladıkları bu özel köşede zor zamanlarında giderek kendileriyle baş başa kalırlar ve sessizlikle kendilerini ve yaşadıklarını düşünürler.

Yoğun, stresli bir günü sonunda ailenin babası 20 dakikasını bu rahatlama köşesinde geçirebilir ya da önemli bir sınava giren evin büyük oğlu, okul dönüşü dinlemekten hoşlandığı bir müzik eşliğinde rahatlama köşesinde dinlenebilir.

Evinizde Ailenize Özel Bir Rahatlama Köşesi Yapın

Evinizin Rahatlama Köşesinde Neler Olabilir?

Evinizde bir rahatlama köşesi oluşturmak için bütün aile üyeleri olarak bir araya gelin ve birlikte “Hepimizi rahatlatıcı bir ortamı nasıl oluşturabiliriz?” sorusunu yöneltin. Ailedeki bütün bireylerin fikirlerini dinleyin. Herkesten gelen fikirler doğrultusunda “Evinizin rahatlama köşesinde neler olmalı?” sorusu üzerine tartışın. Örneğin bütün yeşil bitkiler, bir CD çalar, bir pencere kenarı, loş ışık vb. gelen fikirler doğrultusunda odalarınızdan birini bir bölümünü rahatlama köşesi olarak düzenleyin.

Çocuğunuzla Bire Bir Özel Zamanlar Geçirebilirsiniz

Anne babalar hemen çocukları hem de kendileri için evlerinde hazırladıkları rahatlama köşelerini kullanabilirler. Özellikle 10 yaşın altındaki çocuklar rahatlama köşesinde anne veya babalarıyla bire bir özel zamanlar geçirilebilirler.

Evinizde Ailenize Özel Bir Rahatlama Köşesi Yapın

Çocuğunuzla İletişiminizi Güçlendirmeniz İçin Güzel Bir Fırsat Yaratır

Bu özel zamanlar çocukların duyguları ile baş edebilme becerilerinin gelişimi adına inanılmaz duygusal zekâ derslerine dönüşebilir. Evin en özel mekânında çocuğun en sevdiği kişi ile geçireceği yarım saatlik duygu dolu bir paylaşım, çocuğa “Ne yaşarsan yaşa güçlü bir ailen var ve biz senin yanındayız.” mesajının verilmesini de sağlayacaktır.

Konular :