MODA

9 Basit İpucuyla Geniş Kalçaları Gizlemenin Yolları

Melis Demiryas Melis DEMİRYAS
Yayın : 13.02.2014 - Güncelleme : 02.04.2024

Eğer kalça ve basen bölgeleriniz biraz geniş ise, kıyafet seçerken dikkat etmeniz gereken püf noktaları var demektir. İşte geniş kalçaları kıyafetlerle kamüfle etmenin 9 basit yolu.

Geniş kalçalara stil vermek her zaman kolay değildir ancak vücut tipinizi öğrendikten sonra doğru kıyafetleri seçmek çocuk oyuncağıdır. Büyük kalçalarınızı daha ince gösteren ve vücudunuzun diğer kısımlarını vurgulayan bir siluet oluşturmak için birkaç temel stil hilesinde ustalaşmanız gerekir.

İşte, geniş kalçaları gizlemek için en iyi moda ipuçları. 

 

9 Basit İpucuyla Geniş Kalçaları Gizlemenin Yolları

Geniş Kalçası Olanlara Stil Önerileri 

 

1. Vücudunuzun Üst Kısmını Ön Plana Çıkartan Kıyafetler Tercih Edin

Kum saati oranlarını oluşturmanın en kolay yolu, omuz ve gövdenizi vurgulayan kıyafetler seçmenizdir. Eğer geniş omuzlarınız varsa dekolte bölgesine odaklı kıyafetler tercih edebilirsiniz.

Derin V yakalı bir bluz, küçük ince bir kolye ya da parlak bir fular mükemmel bir seçim olacaktır. Eğer dar omuzlarınız varsa, kıyafetlerinize omuz pedleri, vatkalar ekleyebilirsiniz. 

9 Basit İpucuyla Geniş Kalçaları Gizlemenin Yolları

Kalçaları Geniş Olanlar Nasıl Giyinmeli?

2) Koyu Renkleri Tercih Edin

Geniş kalçaları gizlemenin en iyi yollarından biri, koyu renkli bir alt kıyafeti seçmektir. Bu kuralı uygularken de yalnızca siyah  renge takılıp kalmayın. Köstebek ve indigo gri tonları ya da koyu lacivert gibi farklı renkleri tercih edebilirsiniz.

 3) Hangi Kumaşları Tercih Etmeli?

Doğru kumaş seçimi önemlidir. Yumuşak ketenler ya da hafif yünlü bir seçim alt kıyafetiniz için uygun olacaktır. Ayrıca kalça bölgesinin daha da geniş görünmesine neden olan yatay çizgili kumaşlardan uzak durun. İkili üstler giymek de geniş kalçaları gizlemek için harika bir yoldur.

Bunun için kalçalara doğru dalgalı efekt veren yumuşak kumaşlar tercih edebilirsiniz.  

9 Basit İpucuyla Geniş Kalçaları Gizlemenin Yolları

 

 

 4) Ceket Seçerken Nelere Dikkat Etmeli? 

Bol kesimli kıyafetlerden kaçının. Üzerinize oturan kıyafetler sizi daha zayıf gösterecektir. Aşağı doğru hafif açılan ceket modellerini tercih edebilirsiniz. Kalçanızı örten uzunlukta olabilir.

5)  Yüksek Belli Etekler Seçin

Kalçalarınıza dikkat çekmek istemiyorsanız, düşük belli kot pantolonlardan uzak durun. Bunun yerine yüksek belli etekler sizin için ideal bir seçim olacaktır. Unutmayın, yüksek belli etek belinizin inceliğine dikkat çeker ve kalçalarınızın genişliğini mükemmel bir şekilde gizler. 

Etek seçiminde koyu renkli, anvelop ve hafif dökümlü modelleri de tercih edebilirsiniz. Diz boyu etekler de sizin için ideal olacaktır. Ortası pilili ya da dikey dikiş detaylı modeller sizi olduğunuzdan daha uzun boylu gösterecektir. Verev kesimli etekler ise size uygun değildir; çünkü bu modeller, üzerinize yapışarak kalçalarınızı ortaya çıkarır.

 

9 Basit İpucuyla Geniş Kalçaları Gizlemenin Yolları

Tuniklere de ağırlık verebilirsiniz; çünkü pantolon üzerine tunikler, fazlalıklarınızı kapatacaktır.

 

6) Basenleri Daha İnce Gösteren Çoraplar Seçin 

Çorap seçimi son derece önemlidir. Uzun çorap giyiyorsanız vücudu biraz sıkmasını sağlamanız iyi olacaktır. Kaliteli çoraplar basenleri derleyip toparlar.


7) Belinizin İnceliğine Dikkat Çeken ve Açık Renkli Bluzler Tercih Edin

Dikkati basenlerden çok vücudunuzun üst tarafına çekmelisiniz ki bunun da ne iyi yollarından biri açık renkli bluzler giymektir. Unutmayın iyi bir göğüs, sırt ya da göbek dekoltesi olan açık renkli bir bluz giymeniz dikkatleri hemen o bölgelere çeker. Bir de o bölgelerinize güveniyorsanız kalçanızı iyi anlamda da kullanabilirsiniz.

İster inanın ister inanmayın bel bölgesini ön plana çıkarmak sandığınızın aksine kalçanızın daha geniş görünmesine neden olmaz. Hatta kum saati figürü için size yardımcı dahi olur. Bel kısmınızı iyice vurgulayan, kalçalarınızı örtecek bir bluz ile harika görünebilirsiniz.

8) Bol Paçalı Pantolonları Tercih Edin 

Pantolon seçerken bel kısmında pile olanlardan uzak durmalısınız. Geniş paçalı pantolonlar size uygun olacaktır. Geniş bacak ve yüksek belli olan pantolonlar kalçaları gizlemenin harika bir yoludur.

Kalçaları geniş olanların yaptığı hatalardan biri de, yanları cepli pantolonlar giyinmektir; fakat bunlar sizi olduğunuzdan daha kilolu gösterir. Arka tarafında aksesuar, cep ya da desen olan pantolonlar da sizi kilolu gösterebilir.

Giyecek olduğunuz pantolonun ve kıyafetin kesimi çok önemli, kesinlikle dar olmamalıdır.

Geniş kalçalarınız varsa dikkati kalçalardan yukarıya çekmek çok daha doğru olacaktır. Örneğin üzerinize dekolteli, desenli ya da yapışan bir bluz giyebilirsiniz. Böylece kalçalarınız ikinci plana itilmiş olur.

9) Kuşaklı Elbiseler Sizi Daha Dar Gösterecektir

Kuşaklı elbiseler, geniş kalçaları gizlemenin basit yollarından biridir. Kalın veya ince bir kemer ile belinizi vurgulayan bir elbisede sizi oldukça narin ve şık göterecektir. Elbise seçiminde, straplez ya da ince askılı modelleri de tercih edebilirsiniz.

  • Geniş kalçalara sahip olduğunuzda gardırobunuzda bulunması gerekenler:

Düz bir ceket: Çizginizi bütünleştirecek ve silüetinizi yapılandıracak düz kesim bir ceket mutlaka gardırobunuzda bulunsun. 

Uzun bir hırka: Kalçayı örten, uzun bir hırka ve tunik sizin için mükemmel bir seçim olacaktır. 

Uzun bir elbise: Modayı seven yönünüzü göstermek için, aksesuarlarla (kemer, takı vb.) süslenebilen anvelop etkili büstü olan bir elbise edinin. Omuzlarınız biraz genişse hafif bir hırkayla kombininizi daha da güçlendirebilirsiniz.

Anvelop etek veya elbise: Özel etkinlikler için topuklu ayakkabı eşliğinde bir anvelop etek veya elbise sizi oldukça zarif gösterecektir. 

Konular :

#geniş kalçaları küçük göstermek #geniş basenleri olanlar nasıl giyinmeli #kalçaları olanlar nasıl giyinmeli