MODA

Bırakın Kokular Size Cazibe Katsın

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 24.01.2013

Bırakın Kokular Size Cazibe Katsın

Parfüm şaşırtıcı bir çağrışım gücüne sahiptir ve yine şaşırtıcı derecede kışkırtıcı olabilir. Kimbilir kaç kere burnunuza gelen bir kokunun size neyi hatırlattığını bulmak için kafanızın içinde yıllarca geriye gitmişsinizdir.

Başka hiçbir duyumuz, hatıraları tetiklemekte koku kadar etkili değildir. Kokularla kendinizi daha mutlu, daha sakin ve daha seksi hissedebilirsiniz.

Kokulara Neden İhtiyaç Duyarız?

Uzmanlar, sekiz ayrı duygu durumumuzun kokudan etkilendiğini söylüyor. Güzel kokular, stres, kayıtsızlık, asabiyet ve çöküntü duygularına iyi gelebilir ve mutluluk, gevşeme, heyecan ve tensellik gibi olumlu duyguları artırabilir. Örneğin, lavanta sakinleştiricidir. Araştırmalar, vanilya kokusunun, tıbbi testlerden geçen hastaları yatıştırıp sakinleştirebildiğini göstermiştir.

Bırakın Kokular Size Cazibe Katsın

Parfüm sadece bir moda aksesuvarı ya da bir afrodizyak olarak görülmemeli. Güzel kokular yaratıcılığı artırabilir, insanları daha yardıma hazır hale getirebilir, sorun çözümünü ve mantıksal düşünceyi güçlendirebilir. Dolayısıyla işe giderken parfüm sürmeniz şart!

Kokular Sizi Baştan Çıkarabilir

Peki o seksi, davetkar parfümlerin içinde neler var? En baştan çıkarıcı kokuların birçoğunda gevşetici, tenselliği artırıcı olduğu ve insana kendini daha mutlu hissettirebildiği söylenen sümbülteber çiçeği vardır. Çok kullanılan bir başka koku da sümbüldür. Sümbülün olumsuz duygu durumlarını ortadan kaldırabildiği ve mutluluğu, tenselliği, gevşeme ve canlanmayı destekleyebildiği görülmüştür.

Başka “yıldız” kokular arasında yasemin, kananga (ylang-ylang), paçuli, sandal ağacı, gül, kakule, sedir ağacı, tarçın ve adaçayı sayılabilir. Bunların hepksi de afrodizyak olarak bilinir ve bu yüzden parfümcüler bunları kullanarak harika karışımlar ortaya çıkarmaktan vazgeçmezler.

Koku Erkekleri Dayanılmaz Kılabilir!

Bazı kadınlar “doğal” olanı tercih eder. Bununla birlikte, partrenizini aftershave kullanmaya razı etmeye çalışıyorsanız, ona erkek parfümlerinin kadınlarda cinsel uyarımı artırdığını söyleyin. Bir araştırmada, haz verici bir erotik deneyim hayal ederken, popüler bir erkek kolonyası koklayan kadınların cinsel açıdan, bir kadın kolonyası kokladıkları ya da hiç koklamadıkları duruma göre, daha çok uyarıldıkları görülmüş. Bunu duyunca partreniz, o eski old spice şişesini dolaptan hemen çıkacaracaktır!

Bırakın Kokular Size Cazibe Katsın

Kadınlar kokulara bayılır. Harika bir koku aldığımızda, kendimi daha güvenli, daha seksi hissederiz. Bir araştırmada katılımcı kadınların yüzde 68’i, kendilerini daha iyi hissetmek için parfüm kullandıklarını söylemiş.

Parfümden en iyi yararı sağlamak için aşırı kaçmamaya bakın. Vücudunuzda biraz eu de toilette püskürterek başlayın. En iyi yerler, bileklerinizin ve köprücük kemiklerinizin üstüdür; ancak kulaklarınzıın arkasına asla parfüm sıkmayın. Araştırmaların söylediğine göre, buradaki yağ bezleri tarafından üretilen yağlar, parfümün etkisini bozabiliyor.

Kokuyla denemeler yapın. Özel günler için sakladığınız o güzel vücut kremlerini kutusundan çıkarın ve onları her gün kullanın. Ancak kokuları karıştırmayın. Deodoranta ve vücut kremlerinde aynı kokuyu seçin. Oda kokusunu ve kokulu mumları deneyin, hoşunuza gidip gitmediğine bakın.

Parfüme Dair Merak Edilen Sorular ve Uzman Yanıtları

"Seksi bir hava yaratmak için hangi parfümleri tercih etmeliyim?"

Size kendinizi iyi hissettirecek her parfüm cazibesinize katkıda bulunacaktır. Yalnız, biraz “sert” bir kokuya fazlaca bulanıp sonra da baş ağrısı çekmemeye dikkat edin. En iyisi tenselliği uyaran, ama çok da ağır olmayan yarı oryantal kokulardan şaşmamaktır. Guerlain’den L’heure Blue, Hugo Boss’tan Deep Red ve Jean Desprez’den Bal a Versailles’ı deneyin. Giorgio Beverly Hills G’yi de deneyebilirsiniz. Beyaz sümbül içeren çiçeğimsi ve meyvemsi bir kokudur ve afrodizyak özellikleriyle bilinir!

"Hassas bir cildim var ve parfümden kötü etkilenebiliyorum. Kaşınmadan güzel kokmak için ne yapabilirim?"

Parfümü doğrudan teninize sıkmak yerine, giysilerinizin kol ağızlarına, paçalarına ve yakalarına sıkabilirsiniz. Ancak, açık renklere dikkat edin, bazı parfümler leke bırakabilir. Bir başka seçenek de parfümünüzü havaya sıkmak, sonra da o nefis kokulu çisentinin içine yürümektir.

Bırakın Kokular Size Cazibe Katsın

"Kokuların, kadınları erkeklerin gözüne daha ince gösterebildiğini duymuştum. Bunda gerçek payı var mı?"

Çok tuhaf ama çiçek-baharat karışımı kokuların bunu gerçekten yapabildiği araştırmalarla gösterilmiştir. Rouge Hermes ve Calvin Klein Obsession bu koku ailesindendir. Deneyin, görün.

Konular :