MODA

Gelinlik Seçerken 14 Detaya Dikkat!

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 21.09.2012

Gelinlik Seçerken 13 Detaya Dikkat

Başka birinin üzerinde gördüğünüz gelinlik, size göre dikildiğinde aynı havayı yansıtmayabilir. Gelinlik modelinizin kişiliğinizi yansıtması gerektiğini unutmayın. Bu altın kuralla birlikte gelinlik seçiminizde yol gösterici olacağına inandığımız 14 önemli detayı sizler için derledik.

Tercihinizi Belirlemeden Önce Kendinize Şu Soruları Sorun

1.Gelinlik Provalarına Ne Zaman Başlanmalı?

Eğer gelinliğinizi diktirmeye karar verdiyseniz, en az 3 ay önce provalara başlamalı, prova tarihlerinizi kaçırmamaya özen göstermelisiniz.

2. Gelinlik Provalarına Yalnız mı Yoksa Biriyle mi Gitsem Daha İyi Olur?

Gelinlik provasına giderken yanınıza mutlaka zevkine güvendiğiniz arkadaşınızı veya aile büyüğünüzü alın.

3. Gelinliğe ne kadar bütçe ayırmalıyım?

Gelinlik seçmeden önce ilk olarak hangi fiyat aralığında bir model seçeceğinizi hesaplayın. Ve tercihinizi belirlemeden önce gelinlik modeli baktığınız mağazanın tezgahtarını veya modaevini bu konuda bilgilendirin. Bütçenize darbe indirmek istemiyorsanız, atalarımız da dediği gibi, ayağınızı yorganınıza göre uzatın!

4.Gelinlik, düğünün tarzına uygun olmalı mı?

Gelinlik modellerinizin seçiminde, düğün yerini mutlaka göz önünde bulundurun. Bir plaj düğünü veya kış düğünü arasında dağlar kadar fark vardır. Doğal olarak da bu etkenler gelinlik modeli tercihinizi önemli oranda etkiler. Gelinlik modelinize, düğününüzün temasını yansıtmak istemeyebilirsiniz. Ortaçağ ya da vintage temalar gibi kendinize özgü bir tercih de yapabilirsiniz tabi. Her şeyden önemlisi, kendi içgüdülerinizi dinleyerek, kişiliğinize, zevkinize uygun, tarzınızı en iyi yansıtan; o gece hem şık hem de rahat olmanızı sağlayacak bir gelinlik modeline karar vermenizdir.

Dergide veya internet sitesinde gör düğünüz bir modeli mutlaka modelin kendi tasarımcısına hazırlatmalısınız. Her gelinlik kendi içerisinde minik nüanslar ve sırlar barındırır. Orjinalini ancak tasarımı ortaya çıkaran kişi en güzel ve size uygun haliyle yapabilir.

Unutmayın, uyumlu bir çift görünümü için, gelinlik modeli seçiminizde damadın fiziksel özelliklerini de göz önündebulundurmalısınız.

5. Bu Model Pratik mi?

Tercih ettiğiniz model, kum üzerinde veya kar üzerinde yürümeye müsait mi, çok uzun duvakkla kış günü buzlu yolllarda, muhtemelen yüksek topuklu ayakkabılarla yürümek sizce ne kadar mümkün mü?

Dekoltenin sınırını çok iyi ayarlamalısınız. O gece şıklığınızın yanı sıra rahat hareket edebilmenizin de çok önemli olduğunu unutmayın.

Gelinlik tercihiniz göz alıcı bir model olmasının yanı sıra konforlu da olmalı. Unutmayın o gecenin en güzeli siz olmalısınız. Ve o gün muhtemelen en az on saat boyunca üzerinizde bu gelinlik olacak. Yemek, dans, düğün töreni derken bunca koşuşturmanın ve eğlencenin olacağı gün pratik bir model seçmeniz sizin yararınıza olacaktır. Gün boyunca size yük olacak, abartılı modellerden çok rahatlığı ön planda tutarak göz alıcı tercihler yapmaya gayret edin. Bu nedenle,gelinlik provalarınızda oturma, yürüme hatta dans egzersizleri yapmayı ihmal etmeyin. Düğün süresince rahat edebileceğiniz detaylara dikkat edin. Kol altı payı, etek boyu, aksesuarların sağlamlığı, yedek düğme gibi.

Uzun bir duvak istiyorsanız, sonradan ekleme yapılabilen modellerden seçmeye özen gösterin ki bir süre sonra duvak ağırlığından kurtulma şansınız olsun. Bütün gece kafanızda bir ağırlıkla gezmek ve dans etmek istemezsiniz değil mi?

Bu nedenle, aklınıza takılan ve içinize sinmeyen her detayı, mutlaka provalarda dile getirin.

Gelinlik Seçerken 13 Detaya Dikkat

6. Vücut Şeklime Uygun mu?

Hayallerinizdekigelinliği seçerken vücudunuzun şeklini göz önünde bulundurmalısınız. Aksi takdirde sonuç hüsran olabilir. Eğer vücudunuzun memnu olmadığınız bölgelerini açığa çıkartan bir gelinlik modeli tercih ederseniz, gün boyunca kendinizi güvensiz hissedersiniz. Kural şu: Vücudunuzun sevdiğiniz, beğendiğiniz yönlerini ön plana çıkaran, beğenmediğiniz bölümlerini kapatan bir model isabetli bir karar olacaktır sizin için.

7.Gelinlik Kumaşı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Kumaş genel görünümünde büyük bir rol oynar. Bu yüzden doğru tercih önemlidir. Hassas ya da kuru cilde sahipseniz o zaman dantel, tüyler veya angora kumaşlar sizin için doğru bir tercih olmayacaktır. Benzer şekilde, sıcaktan çabuk sıkılan bir yapınız varsa tafta, saten veya vücudu sarıp sarmalayan ağır kumaşlardan da kaçının.

8. Hangi Renk Beni Daha İyi Gösterir?


Beyaz saflığı ve sevinci sembolize ederken, kırmızı gelinliğin şansı temsil ettiğini birçok kişi bilir. Renkler ve geleneklerneyi sembolize ederse etsin, cilt tonunuza ve saç renginizeuygunrengi seçmeniz isabetli bir karar olacaktır.

Gelinlikte geleneksel renk olan beyaz aslında sanılanınaksine her kadınayakışmaz.Eğer daha zarif ve ince bir görünüm ise hayaliniz, fildişi veya şampanyatonlarındakibir gelinliğin,sizin olduğunuzdan çok daha ince göstereceği ipucunu göz ardı etmeyin deriz. İlerki yıllarda düğün fotoğraflarınıza baktığınızda, gurur duyacağınız bir görünüm peşindeyseniz renk seçiminde aceleci olmayın.

9.Gelinlik Giyerken Nasıl Bir İç Çamaşırı Tercih Etmeliyim?

Gelinlik modelinizi belirlerken nasıl bir iç çamaşırına ihtiyacınız olacağını göz önünde bulundurmalısınız. Bu özellikle vücudunun üst bölgesi büyük olan gelin adayları için önemli bir kuraldır. Provalara giderken gelinliğinizin içerisine giyeceğiniz çamaşır takımınızı da mutlaka yanınızda götürün.

10. Ayakkabılarım mı Gelinliğim mi İddialı Olmalı?

Gelinlik mağazasına ayak basmadan önce, ayakkabı seçiminizde de önceliklerinizi belirleyin. Ayakkabınızın yüksekliğine göre gelinliğinizin uzunluğunu ayarlamanız açısından bu önemlidir. Örneğin ayakkabı renginde geleneksel krem veya beyazın dışında sıradışı bir renk tercihiniz olacaksa, mesala mavi saten bir ayakkabı gibi o zaman gelinlik modelinizde basit bir modelden yana tercihinizi kullanmalısınız. Ayakkabılarınızın taşlarla, pullarla süslü olmasını istiyorsanız, gelinliğinizin uzunluğunu bu noktayı göz önüne alarak belirleyin.

11.Yolculuk Esnasında Gelinliği Nasıl Taşıyabilirim?

Yurt dışında evlenmek ise niyetiniz, gelinliğinizin ağırlığını ve boyutunu önceden düşünmeniz gerekir. Tafta gibi çabuk buruşan kumaşların seyahat boyunca ne hale geleceğini unutmayın. Kumaşların hasar görmemesi için en doğru tercihi belirlemelisiniz. Eğer yurt dışında bir düğün planlıyorsanız, payetli ve tafta kumaşları nasıl hasar görmeden paketleneceğini hususunu dikkate almalısınız.

12. Aksesuar Kullanıcaksam Nelere Dikkat Etmeliyim?

Kullanacağınız aksesuarları da mutlaka gelinlikle birlikte her provada denemelisiniz. Böylelikle hatalı bir seçimin önüne geçmiş olursunuz.

13. Düğün Günü Gelinliği Giyerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Deodorantınızı gelinliğinizi giymeden önce, parfümünüzü ise gelinliğinizi giydikten sonra sıkın.

14. Düğün Sonrası Gelinliği Nasıl Muhafaza Etmeliyim?

Düğün sonrasında gelinliğin saklanması da önemlidir. Gelinliğinizi iyi bir kuru temizlemecide temizlettikten sonra, mümkünse ters yüz edip saklayın. Saklama kılıfının kumaştan olmasına ve hava almasına dikkat edin.

Konular :