BESLENME

Hamilelikte Kafein Alımının Ölçüsü Nedir?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 18.07.2016

Hamilelikte Ne Kadar Kafein Alınabilir

Hamilelikte kahve içilir mi? Hamilelikte kahve içmek zararlı mı? Kahve aşırı tüketildiğinde bebeğe zararı nedir? Hamilelikte kahve içmenin ölçüsü nedir? Pek çok kahve düşkünüanne adaylarınır aklına takılan sorulardır bunlar. Biz de pek çok hamilenin merak ettiği bu konuyu uzmanlara sorduk.

Hamilelerde günde 6 fincandan fazla kafein alımının düşüğe neden olabileceğine dikkat çeken Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen; kafeinin fetüse olası zararları konusunda yapılan bilimsel çalışmalar hakkında önemli bilgiler verdi:

Son yıllarda adım başı gördüğümüz kahve markaları sayesinde, kahvenin değişik lezzetlerde, soğuk olarak hazırlanarak yaz mevsiminde de tüketiminin artması; çeşidi gitgide artan enerji içecekleri eski yıllara göre çok daha fazla ve hesapsız kafein alımına neden oluyor.

İçeceklerde Bulunan Kafein Aslında Bir İlaç

Kahve, çay, kola, ice tea gibi içeceklerde bulunan kafein aslında bir ilaç. Tüketildiği zaman kolayca plasenta yoluyla fetüse ulaşır ve etkilerini gösterir. Bu yüzden hamilelik sırasında kafein tüketimi, gelişen fetüse etkileri açısından sıklıkla tartışılan bir konu. Ancak sorulması gereken asıl soru zararlı etkilerinin hangi miktardan sonra başladığıdır.

Kadın Doğum Uzmanları Tüketilen Miktarın Önemine Dikkat Çektiler

“Çoğu kadın doğum uzmanı düşük olasılığını artırdığı için anne adaylarına kafein içeren içecekleri tümden yasaklıyor. Evet bunu destekleyen çalışmalarda düşük ve ölü doğum riskinde artış olduğu gösterilmiştir ama bu tüketilen miktarla ilişkili bir durumdur.

2002’de yapılan bir çalışma 800 mg ve üstünde (8 fincan ve üstü) kafein alımının erken dönemde ölü doğum riskini artırdığını göstermiştir.

Hamilelikte Kahve İçmek Bebeğe Zarar Verir mi?

Diğer bir çalışmada ise 600 mg ve üstü (6 fincan ve üstü) kafein tüketiminde düşük yapma riskinin arttığını belirtilmektedir.

Kaliforniya’da yapılan bir çalışmada riskli miktar 300mg (3 fincan) olarak belirlenmiştir.

2016 da yapılan bir çalışmada ise gebelik oluşmadan önce her gün en az iki kafeinli içecek tüketenlerde, potansiyel düşük riskinde artış bulunmuştur.

Aşırı Kafein Alımı Bebeğe Ne Gibi Zararlar Verir?

Hamilelikte Ne Kadar Kafein Alınabilir

Hamilelikte Kahve Tüketmek İstiyorsak,Nasıl Tercihler Yapabiliriz?

Yakın zamanda Amerika Kadın Hastalıkları ve Doğum Dergisi’nde (AJOG - American Journal of Obstetrics and Gynecology) yayınlanan bir çalışmada anneleri günde iki fincandan fazla kahve tüketen bebeklerde çocukluk çağı lösemilerinin daha sık gözlendiği belirtilmektedir. Çalışmada; 300mg’dan (4 fincan) fazla kafein tüketiminin riski %60, 600mg (8 fincan) üstündeki tüketimin ise %72 oranında çocukluk çağı lösemilerini artırdığı belirtilmektedir.

Kafeinin fetal DNA’yı değiştirerek bebeği lösemiye yatkın hale getirdiği düşünülmektedir.

Hamilelikte Aşırı Kafein Tüketimi Çocukta Obeziteye Zemin Hazırlıyor

Yine son zamanlarda yapılan bir çalışmada hamilelikteki aşırı kafein tüketiminin çocukluk çağı obezitesiyle bağlantılı olduğu belirtilmektedir.

Uluslararası Obezite Dergisi’nde yayımlanan ve 15 yıllık incelemeyi kapsayan araştırmada, gebelikleri boyunca yoğun kafein alan annelerin çocuklarında, almayanlara göre %89 daha fazla obeziteye rastlanmıştır.

Hamilelikte Kafein Tüketiminde Sınır Ne Olmalı?Kafein Tüketimini Örneklersek...

Bu rakamları daha iyi kavramak açısından örneklemek gerekirse:

• Kahve zincirlerinde satılan küçük boy (237 ml’lik) Americano 75mg,

• Latte 75mg,

• Macciato 150mg,

• Kapuçino 75mg,

• Espresso 75 mg kafein

• 1 fincan Türk kahvesi ise 50 mg kafein

içermektedir.

Peki Ama Hamileler Günde Ne Kadar Kafein Tüketebilir?

Amerikan Obstetrik ve Jinekoloji Derneği’ne göre, sağlıklı bir bebek sahibi olmak için annenin 200 mg ve altında kafein tüketmesi gerekir.

Dünya Sağlık Örgütü ise sınır değeri günde 300mg olarak belirlemiştir.

Konular :