ANNE SÜTÜ

Anne Sütü ile Beslenme

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 01.01.2010

Anne Sütü İle Beslenme

Doğumdan sonraki ilk günlerde memelerden kolostrum denen bol proteinli, hastalık etkenlerine karşı koruyucu "ilk süt" salgılanır. Dördüncü gün normal süt üretimi başlar ve aylarca devam eder.

Anne sütü ile beslemede önemli nokta bebeğin her istediği anda emzirilmesidir. İlk günlerde bu, iki üç saat aralıklarla olabilir.

Anne sütü yapımı, bir anlamda, "arz-talep" kurallarına göre gerçekleşir: Bebek ne kadar emerse sütünüz o kadar bollaşır.

Annede süt gelmesini aşağıdaki duygulardan herhangi biri engelleyebilir.

• Herhangi bir nedenle korku ve kuşkuları varsa,

• Ağrısı ( özellikle emzirme esnasında) varsa,

• Annenin utangaçlığı varsa göğüslerden süt gelmesi biraz geç olabilir.

Anne sütü ile birlikte, beslenmesine destek olmak üzere mama da alan bebekler mama ile doyar ve meme emmeye fazla meraklı olmazlar. Bu nedenle memeler, süt yapımı için gerekli uyarıyı alamaz ve süt üretimi düşer.

Anne sütü hep aynı yapıda değildir. Her emzirmenin başlarında daha akıcı, susatıcı özellikleri olan bir süt gelir. Sonlara doğru, kalorisi daha yüksek ve daha doyurucu olur. Bu nedenle bebeğin, her defasında aynı memede en az 10-15 dakika tutulması yararlıdır. Yoksa kısa sürede yeniden acıkır.

Ne yapmalı?

Sütünüzün çoğalması yapacağınız tek şey iyi beslenmektir. Bol proteinli be-zebildiğiniz kadar su v suyu için. Bol bol dinlemeyi göz ardı etmeyin. Geri kalanını bebeğinizin doğal iştahı halledecektir.

Süt üretimi için oldukça enerjiye gereksinimin için şu sıralarda rejim yapmanız hiç doğru değildir. İştahınız doğrultusunda beslenin, kalorinizi "boş" karbonhidratlardan değil, vitaminlerden zengin olan besinlerden sağlayın.

Anne sütü ile beslenen bir bebeği şu düzen içinde emzirebilirsiniz:

3 aylık: Gündüz beş kez, gece birkaç kez.

4-5 aylık: Günde dört-beş kez meme ve biraz katı besin.

6 aylık: Sabah ve gece yatarken günde iki kez emzirme.

9 aylık: Yalnızca gece yatarken emzirme.

Konular :