ANNE SÜTÜ

Bebek Neden Meme Emmek İstemez?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 11.04.2013

Bebek Neden Meme Emmek İstemez

Bir süre sonra bebeğiniz emmek istememeye başladı. Endişelenmeyin çok sık karşılaşan ancak çözümü olan emme isteksizliği hemen hemen her annenin başına gelen bir problem…

Bebeğinizi Minimum 6 Ay Emzirin

Bebeğiniz ilk 6 ay sadece anne sütü almalıdır. 6. Aydan sonra anne sütüne devam ederken ek gıdalara da başlanmalıdır. Emzirme sürecinin 2 yaşına kadar devam etmesi, bebeğin sağlıklı gelişimi için çok önemlidir.

Emmediğinde Ne Yapmalı?

Bebeğinizi emzirmediğiniz öğünlerde ise göğsünüzü sağarak sütünüzü boşaltmalısınız. Böylece hem sütünüzün azalmasını hem de süt kanallarınızın tıkanmasını engelleyebilirsiniz.

Reddetmesinin Nedeni Yediklerinizden mi Kaynaklanıyor Olabilir?

Annenin yedikleri, sütü aracılığıyla bebeğe geçer. Dolayısıyla sütün tadını da değiştirir. Örneğin acılı ya da ağır baharatlı yiyecekleri sevmeyen bir annesiniz. Ama bir gün canınız çekti ve bol acılı çiğ köfteye uzaktan bakmaya dayanamadınız. Bayıla bayıla yediğiniz ama çiğ köftenin acısı, sütünüze de geçecektir. O ana kadar acısız anne sütü alan bebeğini, bu yeni tadı sevmeyebilir. Tadından hoşlanmadığı için de emmek istemez. Nazlanabilir ya da reddedebilir. Hatta aynı tadın devam edeceğini sanarak emmemek için günlerce inat edebilir.

Sütünüzün Tadı 5-6 Saate Kadar Değişir

Emmeyi reddetmeden önce, neler yediğinizi düşünün. Bol baharatlı, lahana ve benzeri gibi ağır kokulu yiyecekleri tükettiniz mi? Eğer bu güçlü bir ihtimalse, sütünüzün tadı değişene kadar yani 5-6 saat sonrasına kadar emzirmeyi kesin ve sütünüzü sağın. Tadı değiştikten sonra tekrar emzirmeyi deneyin.

Sütünüzü Sağıp Çay Kaşığıyla Bebeğinize Tattırabilirsiniz

Eğer göğsünüzün ucunu ağzına almayı reddediyorsa, sütünüzü sağıp birkaç çay kaşığı yardımıyla tattırın. Acısız tadı fark eden bebeğiniz muhtemelen anne sütünü alacak ve göğsünüze yaklaştırdığınızda heyecanla emmeye devam edecektir.

Bebek Neden Meme Emmek İstemez

Başka Hangi Nedenlerden Dolayı Emmek İstemez?

Herhangi bir hastalıktan dolayı bebeğiniz emmek istemeyebilir. Bebekler çok sık kulak ağrısı çektiklerinden, yutkunurken acı çekerler ve bu nedenle memeyi reddedebilirler.

Burun tıkanıklıkları sebebi ile bebekler emmeye ara vermek isteyebilirler. Emerken nefes alamayan bebekler, ağızdan nefes almak için memeyi bırakmak isterler.

Pamukçuk çıkaran bebeğiniz emerken acı çekeceğinden dolayı emmek istemeyebilir. Ya da diş çıkarıyorsa diş etleri kaşındığından ve acı çektiğinden dolayı emmek istemezler.

Sütünüz azalmışsa veya meme ucunda bir tıkanıklık durumu söz konusu ise, dördüncü aydan itibaren iştahları artan bebekler emmek için sabırsızlanırlar. Yavaş gelen sütü içmek istemeyebilirler.

Ancak bebekler, 2 yıllık emzirme sürecinde emme isteksizliği ya da reddetme davranışı gösteriyorsa, nedeni araştırılmalıdır. Problemibirkaç günde sorunu çözemiyorsanız mutlaka bir uzmana başvurmalısınız.

Konular :