SAĞLIK

Bebeklerde Terleme Hastalık Belirtisi Olabilir mi?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 06.08.2019

Bebeklerde Terleme Hastalık Belirtisi Olabilir mi

Bunlara dikkat! Bebeğiniz düzgün terliyor mu?

Yaz mevsimi ile birlikte yükselen hava sıcaklıkları yetişkinler de olduğu kadar bebeklerde de terlemenin zaman zaman artmasına neden oluyor. Ancak sağlıklı bir şekilde terleyemeyen bebeklerde isilik (miliaria) hastalığı ortaya çıkabiliyor.

Prof. Dr. Ertuğrul H. Aydemir ebeveynleri bu hastalık konusunda uyarırken önemli tavsiyelerde de bulunuyor.

Aşırı Terleyen Bebek Kimi Zaman Anne Babayı Korkutuyor

Yaz mevsiminde hava sıcaklıkları çok yüksek seviyelere çıktığında buna paralel olarak vücut ısısı da oldukça artabiliyor. Özellikle bebeklerde ter bezlerinin çalışmasının yetersiz olduğu ilk 15-20 günden sonra terleme sık sık yaşanabiliyor. Vücudun ısı kontrolünü sağlamak için meydana gelen fizyolojik bir olay olan terleme, aynı zamanda önemli bir savunma mekanizması işlevi görüyor. Yüzeye çıkan ter buharlaşarak deride ve vücutta ısı azalmasını sağlayarak bir ısı düzenlemesi yapıyor.

Ancak aniden yükselen sıcaklar, artan nem, ortaya çıkan ateşli bir hastalık, aşırı giyinme veya aşırı hareket gibi faktörler ani ve yoğun terlemeye neden olarak bebeklerin ter bezlerinde tıkanmaya, buna bağlı olarak da isilik (miliaria) denilen hastalığa neden olabiliyor.

Bebeklerde Terleme Hastalık Belirtisi Olabilir mi

Bebeklerde Terleme Hastalık Belirtisi Olabilir mi?

Prof. Dr. Ertuğrul H. Aydemir bu hastalık konusunda ebeveynleri uyarırken çok önemli tavsiyelerde de bulunuyor.

Üç tipi olan isilik hastalığının belirtileri

Yoğun terlemenin neden olduğu tıkanmanın derinliğine göre bu hastalığın üç tipi bulunuyor:

En yüzeysel tip olan “miliaria kristalina” çok ani ter gelişmesiyle ortaya çıkıyor ve çok küçük, içi saydam ter damlacıkları ile dolu kabarcıklarla daha çok bedende görülüyor.

En sık görülen “miliaria rubra” tipinde tıkanma ter kanalının ortalarında ortaya çıkarken çok sık yerleşimli, toplu iğne başı gibi, kaşıntılı, pembemsi kabarcıklar şeklinde görülüyor. Kaşıntıya da neden olan bu tipte, belirtiler erişkinlerde yüzde çok seyrek olup avuç içi ve ayak tabanında görülmezken bebek ve çocuklarda tüm alanlarda görülebiliyor.

Terlemeye Kaşıntı Eşlik Ediyorsa Ne Yapmalı?

Bu tip terleme vakasına yanma ve batma duyusu da eşlik edebiliyor. Eğer terleme yinelemezse yaklaşık 7-10 günde kendiliğinden geçebiliyor. Ancak bazen kaşımayla enfeksiyon daha da gelişebiliyor.

Bebeklerde Terleme Hastalık Belirtisi Olabilir mi

Bebeklerde Terleme Hastalık Belirtisi Olabilir mi?

Sert Kabarcıklar Oluşabiliyor

Hastalığın derin yerleşimli tipi olan “miliaria profunda” ise çok ender görülüyor. Ter tutulmasının en derin şekilde görüldüğü bu tipte ter, üst derinin hemen altında bulunan ve damar katmanının yer aldığı iç deriye kaçıyor. Miliarianın bu çeşidinde lezyonlar kendisini sert kabarcıklar şeklinde gösteriyor.

Bebeklerde sağlıklı terleme için yapılması gerekenler

İsilik hastalığı görülen bebekleri serinde tutup ince ve pamuklu giysilerle giydirmek, soğuk pansumanlar yapmak çoğu kez yeterli oluyor. Bunlara ek olarak bebek bezlerinin de iyi emici olduğu kadar hava almaya uygun yapıda olması ve bebeği sıkmayan esnekliğe sahip olması gerekiyor. Hava kanalları bezin içinde hava sirkülasyonu yaratarak cildin nemli kalmamasını sağlıyor. özen gösterilmemesi ısı ve nem artışına neden olacağından bez bölgesinde ayrıca bebeklerde pişiğe sebep olabiliyor.

Tüm bunlarına yanı sıra genel bebek bakım önlemlerinin de sürdürülmesi ve her gün kısa, ılık bir banyo yaptırılması, sonrasında ise cildinin uygun içerikli ürünlerle nemlendirilmesi gerekiyor.

Konular :