SAĞLIK

Bebeklikten Ergenliğe Sağlıklı Adımlar İçin

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 20.06.2012

Bebeklikten Ergenliğe Sağlıklı Adımlar İçin

Çocuğunuzun sağlıklı adımlar atması için, seçtiğiniz ayakkabılar çok önemlidir. Uzmanlar göre, yetişkin ayak problemlerinin büyük çoğunluğu çocukluk döneminde ayak ve ayakkabıya gereken önemin verilmemesinden kaynaklanıyor.

Emeklemeden okul dönemine kadar çocuğunuza ayakkabı seçerken bunlara mutlaka dikkat edin.

Çocuğunuza Ayakkabı Almanın En Uygun Zamanı

Bebeklerin çıplak ayak veya çorapla dolaşmasına izin vermek, ayaklarının doğal gelişimini ve ayak parmaklarının kavrama yeteneğinin güçlenmesine yardımcı oluyor. Çocuğunuza ayakkabısını, sabah saatlerinde değil, öğleden sonra satın alın. Çünkü çocuğunuzun da ayakları sizinkinde olduğu gibi, gün içerisinde şişebilir. Bu da ayağı normalden daha büyük gösterir. Böylece, büyük numaralı ayakkabı alma riskiniz de artar.

Çocuğunuzun Ayağına Tam Uyan Ayakkabıyı Tercih Edin

Çocuğunuzun ayak ölçüsüne güvenmek yerine, uygun ayakkabıyı bulmak için deneme yanılma yöntemlerini tercih edin.

Ayakkabının ucuna başparmağınızla bastırarak, çocuğunuzun ayağına tam oturup oturmadığını, büyük gelip gelmediğini kontrol edin.

0-1yaş dönemi arasındaki bebeklerin ayakları yaklaşık olarak 3 tam numara veya 25 mm. büyür. 5 ile orta ergenlik döneminde ise, yılda yaklaşık bir tam numara büyürler. Bu yüzden ayakkabı alırken, rahatlığıyla birlikte, ayağa uygunluğunu ve büyüme boşluğunu da göz ardı etmeyin.

Bebeklikten Ergenliğe Sağlıklı Adımlar İçin

Emekleme Döneminde Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yoğun emekleme çabalarının ardından ilk adımlar bu dünyayı keşfetme arzusu ile atılır. Böylesi önemli bir dönemde bebeğinizi çin yapacağınız ayakkabı tercihi de ayrı bir dikkat gerektiriyor. Ayakkabıları, ev dışında korunma için giydirebilirsiniz. Özel bir nedenle, sert bir destek önerilmemişse, ayakkabılar bir bebek ayağına benzer biçimde yumuşak ve yuvarlak hatlı olmalıdır.

Bebeğinizin ayakları yumuşak ve esnek olduğundan dolayı, hafif ve esnek tabanlı ayakkabıları tercih etmelisiniz. Ayağın gelişimi için, parmakların hareket etmesi de gereklidir. Bu ayakkabılar bebeğinizin emekleme döneminin sonrasında yeri kavraması için yardımcı olacaktır. Düz dişiksiz iç kısım, ayaklarının sürtünüp incinmesini önler. Yumuşak ve ayağını nefes aldıran, ter emici ve ayağa tam uyan ürünleri tercih etmelisiniz.

İlk Yürüme Döneminde Ayakkabı Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Bebeğinizin ayağının, şekil bozulmalarına karşı hassas olduğu, adımlarını atmaya başladığı bu dönemde koruyucu parmak, topuk ve bilek muhafazaları olması önemlidir.

Dokulan yan yüzeyler emekleme ve ayağa kalkma arasındaki aşamada, bebeğinizin yeri kavramasına ve kendisini dengede hissetmesine yardımcı olur. Hafif ayakkabılar, dengesini sağlamasında bebeğinize yardımcıdır.

Bebeğinizin Yürürken Daha Az Enerji Harcaması İçin Bunlara Mutlaka Dikkat Edin

Ayakkabısı, bebeğin doğal ve rahat giymesini sağlayacak şekilde olmalıdır. Bu dönemde bağcıklı ayakkabılardan da kaçınmalısınız. Doğru ayakkabı seçiminde, bebeğinizin kemiklerinin şekil bozulmasını önlemiş olursunuz. Ayakkabı tabanı avuç içiniz gibi yumuşak olmalıdır. Yumuşak taban ayağı iyi kavradığı ve kaymadığı için, bebeğinizin yeni yürümeye başladığı dönemlerde düşmesini engeller. Ayrıca, ayakkabısının hafif olması, bebeğinizin yürürken daha az enerji harcamasını sağlar.

Okul Öncesi ve Sonrasında Nasıl Ayakkabı Seçilmeli?

Okul çağı dönemindeki çocuklarda ayakkabıların sağlığı kadar biçimi de önemli olmaya başlar. Sandaletler, spor ayakkabılar, tırmanma ayakkabıları gibi seçimler yapılabilir. Bu ayakkabıların esnek, iyi hava alan, amaca uygun kullanılan ayakkabılar olmasına dikkat etmelisiniz. Yürüme döneminden okul yaşına kadar çocuklarda, rahatlık ön planda olmalıdır. Beş yaşındayken hızlarını daha iyi kontrol edebilir ve daha karmaşık hareketler yapabilirler. Bu sebeple ayağa tam oturan, rahat ayakkabıları tercih etmelisiniz.

Yanlış Ayakkabı Seçimi Çocuğunuzun Yürümesini Geciktirebilir

Rastgele alınan ayakkabılar çocuğunuzun ayak sağlığını ve gelişimini bozar, yürümesini geciktirir ve basma bozukluklarının oluşmasına sebep olur. Uzmanlara göre, en uzun parmak ile ayakkabının ucu arasında en az 2 santimetre boşluk olması gerekiyor. Sonradan genişler düşüncesiyle alınan ayakkabılar, ayak sağlığını olumsuz etkiliyor.

AyakkabıMalzemesinini Çocuk Ayaklarının Gelişimindeki Önemi

Çocuğunuzun ayağı çok fazla terliyorsa, ayağı terlemeyen, hava alan ürünleri tercih etmelisiniz. Aksi takdirde, çocuğunuzun cildinde mantar oluşabilir.

Ağrılı Ayak Huzursuz Bebek Demektir...

Çok sert tabanlı ayakkabılar, tabanda ağır ve şişme yaparken, dar burunlu ayakkabılar da tırnak batmasına neden olur. Çocuğunuzun ayağına uygun olmayan ayakkabılar, günlük aktivitelerini kısıtlayacağı için bedensel gelişimini olumsuz etkiler. Unutmayın ki ağrılı bir ayak, huzursuz bir çocuk demektir.

Konular :