ÇOCUK PSİKOLOJİSİ

“Ailemin Gözünde Değersizim”

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 15.02.2014

Ailemin Gozunde Degersizim

Uzmanlar çocuklar ile ebeveynler arasında doğru iletişim kurabilme becerisinin nasıl kazanılacağı, çocuklara kuralların nasıl öğretileceği, anne babaların çocuklarına yönelik tutum ve davranışlarında nasıl tutarlı olabilecekleri konularındaönerilerde bulundu. Öncelikle çocuğun kendisini değersiz hissettirecek tavır, söz ve davranışlardan uzak durulması konusunda ebeveynleri uyaran Psikolog Nezahat Bingöl bakın anne babaların dikkatini nelere çekiyor:

“Çocuklarınız Bizim İçin Önemlidir”

Aile içindeki iletişimin çocukların sağlıklı gelişimi açısından önem taşır. Ebeveyn davranışları çocukların “Ben değerliyim” veya “Ailemin gözünde değersizim” gibi duyguları yaşamalarına neden olur.

Ailemin Gozunde Degersizim

Çocuk Neden Kendini Kanıtlama Çabası İçerisineGirer?

Görüşlerinin dikkate alındığını hisseden, ebeveynleri tarafından dinlenildiklerini bilen çocuklar, kendilerini değerli hissederler. Bu nedenle kendilerini kanıtlamak için aşırı davranışlar sergileme ihtiyacı duymazlar. Aşağılamak, suçlamak ve onlar adına karar vermek yerine çocuğunuzu dinlemelisiniz.

Çocuğunuzu İlgi ve Sevgiyle Destekleyin

Okul çağında çocuklar için düzenli ders çalışma bir alışkanlık ve kurallar bütünü olmalıdır. Düzenli ders çalışma alışkanlığını kazanması için çocuğunuzu ilgi ve sevgiyle destekleyin. Çalışma odasının düzenli olması için onu teşvik edin, ders çalışma süresini de odasında ve masasında geçirmesini sağlayın.

Konular :