ÇOCUK PSİKOLOJİSİ

Sanatsal Etkinlikler Çocuğunuza Güven Kazandırır

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 12.11.2010

Sanatsal Etkinlikler Çocuğunuza Güven Kazandırır

Çocuklar hangi alanda olursa olsun özgür çalışmalar yaptıkça çocukların hayal güçleri ve yaratıcılıkları desteklenecektir. Çocukların yapacakları etkinliklerle birlikte aileler "ev kirleniyor" tedirginliğini yaşayabilirler. Ancak ailelerin bu durum karşısında çocuklarına "hiç önemli olmadığını, temizlenebileceğini, kendisinin rahat çalışmasının daha önemli olduğunu" ifade etmelidirler..

Sanat etkinliklerin çocuğunuza kazandıracakları:

-Zihinsel gelişimi destekler.
-Renkleri,şekilleri vb.öğrenir.
-El-göz koordinasyonu gelişir.
-Kendine olan özgüveni artar.
-Sosyal-duygusal gelişimi artar.
-Hayal gücü gelişir.
-Malzemeleri tanır ve ne şekilde kullanacağını öğrenir.

Çünkü çocuk sanat etkinlikleri ile uğraşırlarken özgürlük, merak ve macera duygularını da yaşamaktadırlar.Çocukların bu ilgi ve istekleri engellendiğinde tekrar bu duygular içinde olması beklenemez.

Çocukların elleriyle yapacakları her etkinlik parmak kaslarının kuvvetlenmesi için çok önemlidir. Çocuklarda karalama aşaması gerçekten çok önemlidir. Çocuklara küçük yaşlardan itibaren karalama yapabileceği geniş bir alan sağlanmalıdır, önüne bol renklerden oluşan pastel boyalar, renkli kalemler koyarak onun karalama yapması için ona model olunmalıdır. Çünkü çocuk karalamalarla birlikte okuma yazma çalışmalarına da hazırlık yapmaktadır.Hatta karalama ve resim yapma sırasında salonda ya da çocuğunuzun odası uygunsa du-arları çocuğun boyu yetişecek şekilde kalın resim kartonlanyla kaplamak onlara karalama yaparken çok zevkli anlar yaşatacaktır.Etkinlikler yapılırken anne-babalann çocuklarının bağımsızlığım ve kendine güvenini artıran bazı faktörler bulunmaktadır.

Anne-babalar, sınırlamaların neden ve nasıl konduğunu çocuklarına açıklamalılar. Çocuklarına güvendiklerinin belli ederek çocuklarının da güvenini kazanmaya çalışmalar. Çocuk iletişiminde çocuğa saygı duyup onu onaylamak son derece önemlidir.

Anne-babalar çocuklarım gözlemlerken onları daha yakından tanıyıp iletişimlerini artırabilirler. Etkinlikler yapılırken önemli olan eser değil çocuğun geçirdiği süreçtir. Aileler çoğu zaman çocuklarının yaptıkları eserleri beğenmeyerek çocuğu azarlayıp, eleştirebilmektedir. Hatta düzeltmeye kalkarlar. Oysa bu çocuklarının motivasyonlarını düşürebilecek olumsuz davranışlardır. Çocuklarının yaptıklarını beğendiklerini belirterek uygun bir köşede sergilemeleri uygun olacaktır.

Faika ŞAFAK

Ressam

Konular :