ÇOCUK PSİKOLOJİSİ

"Çocuğumu Doktor Muayenesine Nasıl Hazırlayabilirim?"

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 30.11.2012

Çocuğumu Doktor Muayenesine Nasıl Hazırlayabilirim

Ne yazık ki pek çok anne babanın uyguladığı yöntem tamamen ters sonuçlar doğuracak niteliktedir. Anne çocuğuna: "Hiç korkma birtanem, canın bir lokmacık bile acımayacak" der. Sonra doktor, çocuğa iğne yapar ki bu gerçekten de can yakan bir şeydir. Çocuk ağlamaya başlar. Bu göz yaşlarında acının olduğu kadar, kızgınlık, şaşkınlık ve düş kırıklığının da payı vardır.

Hiçbir Şey Söylemeden Doktora Götürmeyin

Çoğu zaman buyolu seçmiş anne baba: "Ne var bunda ağlayacak, sana canının hiç acımayacağını söylemiştim." diyerek hatasını perçinler. Bu durumda ise ebeveynin acıya biraz da hakaret kattığı açıkta ortadadır. Bu sözle çocuğa aşırı bir tepkide bulunduğunu, can acıtmayan bir şeyi rahatlıkla karşılayacak kadar bile cesur olmadığını, davranışının yersiz olduğunu belirtmiş olur. Sonuç olarak çocuk mahçup, ezik, şaşkın ve acılıdır.

Çocuğa Karşılaşacağın Ne Olduğu Dürüstçe Anlatılmalı

En iyi yol, neyle karşılaşacağını önceden haber vermektir. Çocuk birkaç kelime ile şimdi ve sonra arasındaki farkı öğrendiğinde, nelerle karşılaşacağı anlatıldığında anlayacak çağa gelmiştir. Çocuk gelecekte olacak bir şeyden söz ettiğinizi anlayabilmelidir. Konuşmaya başlamamış, söylenenleri de anlayamayan bir çocuk, doktorun bildiği bekleme odasını ya da beyaz önlüğünü görür görmez ağlamaya başlayabilir. Çünkü çocuk, konuşmayı öğrenmeden önce çağrışım yapabilmektedir. Sekiz aylık bebekler bile doktorun bekleme odasını ya da beyaz önlüklü birini gördükleri zaman korkuyla ağlayıp bağırarak tepkide bulunmaktadır. Tepkinin şiddeti, çocuğun deneyimlerine göre değişmekte ve daha önceki muayenelerde canının yanması oranında artmaktırdır.

Çocuğumu Doktor Muayenesine Nasıl Hazırlayabilirim

Karşılaşacağının neler olacağını tam olarak bilirseniz çocuğu daha iyi hazırlayabilirsiniz. Ama bilmediğinizde de anlayabilecek çağa gelmiş çocuk için doktor muayenesine hazırlamış olmak son derece önemlidir. Kendine hiçbir şey söylemeden çocuğu doktor muayenesine götürmek doğru değildir.

Peki Ama Ona Ne Söylemeli?

Ona gerçeği söyleyin. Herhangi bir tıbbi müdahale ya da doktor kontrolü için en önemli kural şudur: Eğer aşı olması gerekiyorsa: “Aşı olacaksın, herhalde biraz canın yanacak, içinden ağlamak gelirse ağla, çünkü insanın canı yanınca ağlaması normaldir.” demelisiniz. Bu hazırlanmadan sonra, iğne olan çocuk ağladığında, anlayışlı bir tavırla: “Biliyorum, canın acıdı onun için ağlıyorsun” diyerek yardımcı olabilirsiniz. Bu arada çocuk, iğne olup da ağladığında: “Aferin sana, çok cesurmuşsun, canın acıdığı halde ağlamadın” demeniz yerinde olacaktır.

Çocuğunuzun Bu Cesaretini Övün

Çocuğunuzu bu şekilde yani dürüst davranarak önceden hazırlamışsanız, onun tepkilerinin azalmasını sağlarsınız. Çocuk, durumu cesaretle karşılaşığında da onu övmenizin bir sakıncası yoktur. Övgünüz kendine olan saygısını güçlendirecektir ve buna benzer durumlarda yardımcı olacaktır. Ağlarsa sizin önceden dürüstçe söylediğiniz şey gerçekleşmiştir. Böylece çocuk, hoşa gitmeyecek bir durumla karşı karşıya kalmış, yersiz olmayan bir tepkide bulunmuş, sizin tarafınızdan desteklenmiş ve paniğe kapılmamıştır.

Çocuğunuza Dürüst Davranmanız, Size Olan Güvenini Artıracaktır

Çocuğumu Doktor Muayenesine Nasıl Hazırlayabilirim

Çocuğun tepkisi ne olursa olsun, ona duruma hakim olma şansını tanımış olmanız, daha önce da önemlisi, ona karşı dürüst davranmanız son derece olumludur. Sizin dürüstlüğünüzü hatırlayacak ve size her zaman güvenecektir.

Konular :