ÇOCUK PSİKOLOJİSİ

Çocuğumun Duygusal Rahatsızlığı Var Nasıl Davranmalıyım

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 23.01.2013

Çocuğumun Duygusal Rahatsızlığı Var Nasıl Davranmalıyım

“Duygusal olarak rahatsız 9 yaşında bir kızım var. Kısa bir süre önce, bu tür rahatsızlıkları olan çocukların bulunduğu bir kuruma yerleştirildi. Eve döndükten sonra, bu durumla başaçıkmamı sağlayacak bilgileri bana iletmenizi umuyorum.”

İşte uzman psikologlarıntakipçimize verdiği yanıt

Öncelikle çocuğunuzun problemli olmasını kendi suçunuz olarak düşünmemeniz gerekiyor.

Böyle bir probleme sahip olmanın utanılacak bir durum olmadığına inanmalı, hatta bundan emin olmalısınız. Bugün, duygusal rahatsızlıkların utanılacak bir durum olduğuna ve anne baba ve çocukların kendilerinden utanmaları gerektiğine inanan pek çok kişi bulunuyor. Böyle bir inaçtan (eğer varsa) derhal vazgeçmenizi ve diğer insanların bu tür yaklaşımlarına da izin vermemenizi öneririm.

Çocuğunuzun problemlerinin nedenlerini anlamak için çok çaba gösterin. Bazen bu problemler, aile içindeki yanlış anlamalar veya iletişim bozukluklarından kaynaklanabilmektedir. Anne babalık konusunda bazı hatalar yapmış olabilirsiniz ve çocuğunuzun iyileşmesini hızlandırmak ve sürdürmek için bazı değişiklikler yapmanız gerekebilir. Ancak bu, sizin suçlu olduğunuz anlamına gelmez. Bilerek hata yapan anne babalar çok ender olarak karşılaşıyoruz.

Çocuğumun Duygusal Rahatsızlığı Var Nasıl Davranmalıyım

Bazen duygusal rahatsızlıklara, fiziksle hastalıklar ya da eksiklikler neden olabilir ve bunları anlamanız ve kendinizi suçlamamanız gerekir.

Sizin (ya da çocuğunuzun) kontrolü dışında yaşanan bir ölüm ve aşırı üzüntü, duygusal rahatsızlıkların diğer bir nedenidir.

Çocuğunuz geri dönmeden önce, aile için ilişkileri mümkün olduğu kadar sağlıklı bir hale getirebilmek için gerekli değişiklikleri yapın. Geri döndüğünde, ona yardımcı olmanızı sağlayabilecek, tıbbi ve psikolojik kaynaklar edinin. Çocuğunuzun hastalığından çok, sağlıklı ve güçlü olduğu noktalar üzerinde yoğunlaşın ve onları güçlendirmeyi öğrenin. Kendi güçlü noktalarınızı da saptayın.

Konular :