ÇOCUK PSİKOLOJİSİ

Çocuklar Terörden Nasıl Etkilenir?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 23.03.2016

Çocuklar Terörden Nasıl Etkilenir

Son zamanlarda ülkemizde yaşanan terör olayları başta çocuklar olmak üzere tüm toplumu derinden etkiliyor. Psikolog Mustafa Varol Yorulmaz, yaşanan terör olaylarının etkisinin çocuklarla doğru ve yapılandırılmış bir iletişim süreci kurarak en az hasarla atlatılabileceği çağrısında bulundu.

OnaKorku ve Üzüntünün Yaşamın Bir Parçası Olduğunu Anlatın

"Terörün çocuğunuz üzerindeki olumsuz etkisini doğru iletişimle azaltabilirsiniz. Bu dönemde çocuklara korkunun ve üzülmenin yaşamın bir parçası olduğunu anlatarak bunu öğrenmelerine olanak sağlamanın yararlı olacaktır." diyenPsikolog Yorulmaz; “Yaşanan olaylar ne kadar sarsıcı ve örseleyici olursa olsun, yerinde ve yapılandırılmış bir etkileşim süreci, çocuklarımızın deneyimlediği bu yaşantıları minimum hasarla atlatmalarını sağlayacaktır.” açıklamasını yaptı.

Psikolog Mustafa Varol Yorulmaz, ebeveynlere şu tavsiyelerde bulundu:

1) Gündelik yaşam rutininizi bozmayın!

Gündelik yaşam rutininizi bozmamaya gayret gösterin. Çünkü rutinin bozulmaması, çocuğunuz için işlerin yolunda gittiğine dair bir göstergedir.

2) Yaşanan olayları nereden öğrendiğine dikkat edin!

Çocuğunuzun yaşanan benzer türdeki bu olayları kontrolünüz dışındaki herhangi bir kitle iletişim aracından öğrenmemesi için çaba sarf edin. Çünkü oralarda kullanılan ifade ve dil çocuğunuzun yaşına uygun olmayabilir.

3) Güvende olduğunu hissettirin!

Çocuğunuz aynı soruları sıklıkla tekrar tekrar sorabilir. Bu durum aslında, onun kendisini tekrardan güvende hissedebilmesinin bir yoludur. Sizlerin birer ebeveyn olarak cevapladığınız soruların onu rahatlatıp, size karşı güven duyduğunu gösterir.

4) Okulda öğretmeninin olayları nasıl aktardığından haberdar olun!

Olaylar anlatılırken, sorular cevaplanırken aynı dil ve ifadenin kullanılıyor olması oldukça önemlidir. Aktarımdaki farklılıklar, çocuğunuzun tedirginliğini arttırmaktan başka bir işe yaramaz.

Çocuklara Terör Nasıl Anlatılmalı

5) Size sarılmak istediğinde karşılık verin!

Çocuğunuz bu durumlarda her zamankinden daha fazla sarılmaya ve dokunmaya ihtiyaç duyarsa onu kesinlikle karşılıksız bırakmayın.

6) Üstüne gitmeyin!

Çocuğunuz konuyla alakalı birtakım sorular sorduktan sonra sessizleşirse onu rahatsız etmeyin ancak iletişim kanallarınızı da açık tutmaya devam edin. Bu konu hakkında konuşmak isterse zaten size geri gelecektir.

7) Olaylar karşısında sergilediğiniz davranışları gözden geçirin!

Patlayan bir bomba, küçük bir çocuk için pek bir anlam ifade etmez. Çocuk, ailesine bakar ve onlar sakin ise, durumun kontrol altında olduğunu anlarlar. Yani sizlerin şahit olduğu şeylerin sizi ne kadar etkilediğini ve nasıl davranışlar sergilediğinizi gözden geçirmeniz oldukça önemlidir.

8) Kaygılanmasın diye olayı küçültmeyin!

Çocuğunuzun kaygılanmaması için yaşanan olayların boyutlarını kesinlikle küçültmemelisiniz. Bu davranışınız, sizin ona karşı samimiyetinizi sorgulamasına sebebiyet verebilir. Yaşanan bu terör amaçlı çatışma olayları büyük ve çocuğunuz da bunu biliyor…

9) Sorularını, Sade ve ve Basit Bir Dille Cevaplayın

Çocuğunuzun sormuş olduğu tüm soruları sade ve basit bir dil kullanarak dürüst bir şekilde yanıtlamanız son derece faydalı olacaktır. Çocuğunuzun sorduğu kadarıyla bilgi ve açıklama göstermeye gayret edin. İyi niyetle yapılmış olan detaylı açıklamalar onların kafasını daha da karıştırmaktan başka bir işe yaramaz.

Eğer ‘’Biz bütün bunları yaptık ve uyguladık ancak çocuğumuz hala sakinleşemiyor.’’ diyorsanız, mutlaka bir uzmana başvurup ondan destek almayı ihmal etmeyin.

Konular :