ÇOCUK PSİKOLOJİSİ

Okul Çağındaki Çocukla Nasıl İlgilenmeli?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 21.09.2013

Okul Çağındaki Çocukla Nasıl İlgilenmeli

Uzmanlar çocukların okulda başarılı olmasının biraz da anne-babalara bağlı olduğunu söylüyor.Peki ama okul çağındaki çocukla nasıl ilgilenilmeli? Nasıl iletişim kurulmalı?

Okula başlayan çocukların sosyal ve psikolojik sorunlar yaşayabileceğine dikkat çeken Psikiyatri ve Psikoterapi Uzmanı Dr. İnci Şen, başarıda anne-babanın da payı olduğuna dikkat çekti.

Ebeveynler En İyi Rol Modeldir

Her yaşta farklı motor becerilerinin gelişmesi, çocukların psikolojik durumları hakkında ipucu veriyor. Sevgi, şefkat, empati, aynı zamanda kurallar, sınırlar ve sorumlulukları güzel bir aile ortamında harmanlayıp huzurlu ve mutlu büyümelerini sağlamak, çocuğun okul öncesi eğitiminde büyük önem taşıyor.

Eğitimin; sıcak, ilgili, geliştirici ve destekleyici olması gerektiğini belirten uzmanlar, destekleyici ailenin, çocuğa kendi sorumluluklarını göstererek, güvenli ve bağımsız bir kişilik oluşturmasını sağlayacağını belirtiyor. Ebeveynler, yaşantıları ve davranışlarıyla olumlu örnek sergileyerek çocuklarına rol model oluşturabilirler.

Her Şeyi Çocuğunuzun Yerine Yapmayın

Anne-baba kontrolü; sınırları tanımanın ve kuralları öğrenmenin temelidir. Ailedeki yanlış tutumlar; bağımlı, saldırgan ve zayıf kişiliklerin oluşmasındaki etkisi büyüktür. Çocuklar bozarak ve deneyerek öğrenir. Her şeyi çocuğunuzun yerine yapar, önüne hazır koyarsanız normal gelişmesini ve öğrenmesini engellersiniz. Çocuk gelişemez, olgunlaşamaz ve beklemeyi öğrenemez.

Okul Çağındaki Çocukla Nasıl İletişim Kurmalı?

• Ailece zaman geçirmek ve bu zamanı problem konuşmak için değil, birlikte oyunlar oynayarak eğlenceli bir birlikteliğe dönüştürmek etkili olacaktır.

• Çocuğu okul seçiminde de karar aşamasına katarsanız çocuk, kendisinin geleceği ile ilgili bir kararda sorumluluk alarak, okulu daha fazla sahiplenir ve özgüveni artar.

• Okulun bir sorumluluk ve kişisel gelişme aracı olduğunu unutmamak, anne-baba olarak çocukları yarışa çıkmış bireyler olarak görmemek, sadece okulla ilgili ortak konu yapmayıp, çocuğun başka gereksinimlerini de gözlemlemek ve bu ihtiyaçlarını gidermek önemlidir.

Okula Giden Çocukla İlgilenmek

• Çocuk okulda başarılı olduğu zaman ödüllendirilerek kendisine olan güveni ve motivasyonu geliştirilmelidir.

• Çocuğa moral verilmeli, güveni artırılmalı, kaygı ve endişeleri azaltılmalıdır.

• Ailece çocuğun hoşlandığı bir uğraşı paylaşmak iyi olabilir. Örneğin; oturup birlikte onun müziğini dinlemek gibi.

• Neleri sevip, neleri sevmediğini iyi gözlemlemek yararlıdır.

• Çocuğu anlamaya çalışmak, zor da olsa olayları onun açısından ele alarak yaklaşabilmek gerekir.

Çocuğa Ödevlerde Yardım Etmek

• Sevginizi açık bir şekilde gösterin ki ‘hayır’ dediğinizde verdiğiniz kurallara saygı duysun, sizi korktuğu için değil, saydığı için dinlesin.

• Çocuğa saygı duyup ciddiye almak, kişiliği hakkında sadece olumsuzlukları değil, iyi taraflarını da görüp bunu belli etmek önemlidir.

Konular :