ÇOCUK PSİKOLOJİSİ

“Prenses Sendromu” Kız Çocuklarını Tehdit Ediyor

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 23.12.2013

Prenses Sendromu Kiz Cocuklarini Tehdit Ediyor

“Aileler çocukların duygu dünyasına çok önem veriyor ama çevresine karşı davranışlarına çok dikkat etmiyor.” diyen Uzman Psikolog Fazilet Seyidoğlu, modern ailelerin çocuklarını narsist eğilimli yetiştirdiklerine dikkat çekiyor. İşte Psikolog Fazilet Seyidoğlu'nun, marka bağımlısı ve pembe düşkünü kız çocuklarına dair çarpıcı tespitleri.

Baştan Aşağı Pembe Giyiniyor, Aynı Marka Oyuncaklarla Oynuyor...

Aşırı süslü kıyafetleri, tokaları, takıları, ayakkabılarıyla 'taş bebek' haline getirilmiş kız çocukları vardır. Gören herkes beğenir, sever, ilgi gösterir. Yoğun ilgiden çocuk kadar anneler de memnundur. Zira onu sevimli, prenses gibi giydirmeyi başaran kişi annesidir ne de olsa.

Bunlar Size Bir Yerlerden Tanıdık Geliyor mu?

En küçük normal davranışları bile büyük olaymış gibi alkışlanan, abartılan, övülen bu çocukların bütün eşyaları, giysileri, çantaları da 'prenses rengi' olarak kabul edilen pembenin türlü tonlarında; barbi, cindy, winks gibi ideal vücutlu, havalı genç kız figürleriyle bezelidir.

Baştan aşağı pembeler giyinen küçük prenses, anne-babasına her dediğini yaptırma becerisine sahip kapris, naz ve gözyaşı yumağı, büyük anne ve babalar başta olmak üzere birinci dereceden tüm akrabaların gözbebeği, dünya güzelidir. Ancak, bu şekilde benmerkezci ve her isteği yapılarak büyütülen çocukların, aile dışında okul ve arkadaş ortamında başka şartlarla karşılaştıkça hayal kırıklığı yaşaması ve mutsuz olması kaçınılmaz bir gerçek.

Gençlik veYetişkinlik Dönemlerinde Sorumluluk Almak İstemezler

'Prenses sendromu' yaşayan çocuklar yuvaya veya ilkokula başlayınca yaşıtlarıyla eşit muamele görmeyi bir türlü kabullenemez. Üstelik bu çocuklara gençlik ve yetişkinlik dönemlerinde de sorumluluk yüklenmek de aileler fazlasıyla zorlanıyorlar.

Prenses Sendromu Kiz Cocuklarini Tehdit Ediyor

Çocuk “Ben Kıyafetimle Sizden Üstünüm, Değerliyim” Mesajı Vermeyi Öğreniyor

Okulda da evdeki gibi sürekli kendi istediğinin olmasını bekleyen çocuklar özellikle grup oyunlarına uyum sağlamakta zorlanıyor. Dış görünüşleri ve kıyafetleri ile beğenilmeye alışan çocuklar ilkokuldan itibaren 'marka düşkünü' haline gelebiliyor. Çok süslü veya markalı kıyafetler giydirilen çocuklar çevresindekilere 'ben kıyafetimle sizden üstünüm, değerliyim' mesajı vermeyi öğreniyor.

Sorun Ailenin Kendi Özgüven Eksikliğini Çocuklara Yansıtıyor Olmasında

Aileler, kendi özgüven eksikliklerini çocukların üzerinde yansıtıyor. Bu, çocukların ruhunu zedeleyen, çocuğa yapılan çok büyük bir zarardır. Çocukların dış görünüşten önce ahlaki eğitimlerine dikkat etmek ve bununla değerli olduğunu hissettirmek daha önemli.

Çocuğa Kıyafet Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Seyidoğlu'na göre, çocuklara kıyafet seçerken de dengeli olmak gerekiyor. Onları ne aşırı süslemek ne de tamamen sade giydirmek doğru. En iyisi alışveriş sırasında çocukla anlaşarak ortalama bir tarz oluşturmak.

Prenses Sendromu Kiz Cocuklarini Tehdit Ediyor

3 yaşından sonra kıyafetlerini kendisi seçmeye başlayan çocuklar, aileden ziyade televizyon dizilerinde, barbi bebeklerde ve arkadaşlarında gördükleri şekilde giyinmek istiyor. İlkokuldan itibaren de arkadaş arasında daha üstün olabilmek için ünlü markaların kıyafetlerini giymek için özen gösteriyor. Bu talepler aileyi maddi olarak da zorluyor.

Aileler Nelere Dikkat Etmeli?

Aileler, çocuğun kıyafeti ve dış görünüşü ile değerli görünme arzusunu destekleyecek davranışlardan kaçınmalı. Örneğin, çocuğuna kaliteli olduğu için ünlü markaların kıyafetlerini ve eşyalarını alan aile marka ismini çocuğa söylemeye gerek duymamalı. Ona, dış görünüşünden dolayı değil, yaptığı güzel davranışlar ve becerilerinden ötürü beğeni sözcükleri kullanılmalı.

Modern Aile Çocukları Narsist Eğilimli

Sorumluluk almadan, hayatın olumsuz ve zor şartlarını öğrenmeden büyüyen genç kızların evlilik ve aile sorumluluğunu taşımaları da zor oluyor. Çevresindeki herkesten sevgi, ilgi ve hizmet beklentisi içinde yaşadığı için eşinden de aynı davranışları bekliyor. Karşılık bulamayınca da hayal kırıklığı yaşıyor.

Anne Babalar Çocuğun Çevresine Karşı Davranışlarına Dikkat Etmeli

Aileler çocukların duygu dünyasına çok önem veriyor ama çevresine karşı davranışlarına çok dikkat etmiyor. Başkasının düşüncelerine ehemmiyet vermeyen, sadece kendini haklı ve doğru gören, davranışlarının ve sözlerinin başkasını nasıl etkileyeceğini hesap etmeyen insanlar yetişiyor.

Kız Çocuklarına Neden Pembe Renk Empoze Ediliyor Hiç Düşündünüz mü?

Dükkanlar ve oyuncak üreticileri, kızlar için özellikle pembe renkli oyuncaklar üreterek ısrarcı prenseslerden oluşan bir jenerasyona sebep olmakla suçlanıyor.

Uzmanlar "pembe salgını" olarak tanımladıkları bu durumun kız çocuklarının beynini yıkadığını ve basmakalıp cinsiyet fikirlerini empoze ettiğini öne sürüyor. Kızların daha üç yaşına gelmeden pembe renge bağlandıkları ve pembe dışında giysi ve oyuncakları reddeder hale geldiği de iddia ediliyor.

Telegraph'ta yer alan bilgilere göre, bu sorun aileler ve eğitmenler tarafından etraflıca tartışılıyor. Çoğunluk pembe rengin empoze edilmesinden ve pembe dışında bir şey bulmanın neredeyse imkânsız olduğundan şikâyetçi.

Konular :