ÇOCUK PSİKOLOJİSİ

Psikolojik Yönden Okula Hazırlamanın 8 Püf Noktası

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 03.09.2014

Psikolojik Yonden Okula Hazirlamanin 8 Puf Noktasi

Okula yeni adım atacak olan çocuğunuz için ilk günleri elbette ki kolay geçmeyecek. Başka çocuklara bakıp, “Bak o korkuyor mu?” demeyin ya da ağabeyi, ablasıyla kıyaslamayın. Onu yeni hayatına alıştırmadaki en önemli görev yine anne babalara düşüyor. Psikolog Yrd. Doç. Dr. Ferahim Yeşilyurt, çocuğunuzun okuldaki ilk haftasını rahat geçirebilmesi için özel önerilerde bulundu.

Çocuğunuzu Duygusal ve Psikolojik Yönden Okula Hazırlayın

Ebeveynler Nelere Dikkat Etmeli? Hangi Önlemleri Almalı?

• Çocuğunuzu duygusal ve psikolojik yönden okula hazırlayın.

• İlk haftalarda biraz stres ve kaygı yaşamasının normal olduğunu ona anlatın. Okula başlamadan önce bu konuyla ilgili muhakkak konuşun.

• Çocuğunuzun fiziksel ve ruhsal sağlığını kontrol ettirin. Çocuk doktoru, göz doktoru ve diş hekimi muayeneleriyle birlikte gerekiyorsa psikolog görüşmesini organize edin.

• Okullar açılmadan en az bir hafta önce uyku ve yemek saatlerini yeniden planlayın. Televizyon ve bilgisayar karşısında geçirdiği saatleri kısıtlamaya çalışın. Yaz aylarında bu süreler artabiliyor. Ancak okullar açılırken bu zaman dilimlerinin azalması gerekiyor.

• Ders motivasyonunu artırabilecek eğitim malzemeleri alın. Okul alışverişine birlikte çıkın ve mümkün olduğunca onun seçimlerine saygı gösterin.

• Öğrencilik yıllarınız ile ilgili paylaşımlarda bulunun. Bu paylaşım onlara öğüt vermekten daha çok işe yarıyor.

Adım Adım Okul Hayatına Alıştırmanın Püf Noktaları


1- Okula Birlikte Gidin

Okula çocuğunuzla birlikte gidin. Ortama alışması için onunla sohbet edin ve kaygısını azaltmaya çalışın.

2- Öğretmenle Tanışın

Çocuğunuzun öğretmeniyle tanışmanız hem sizin endişelerinizi azaltmaya hem de çocuğunuzun endişelerini azaltmaya yardımcı oluyor. Bu doğrultuda öğretmenle uzun vadeli işbirliğigeliştirebilirsiniz.

3- Sabırlı Olmayı Elden Bırakmayın

Çocuğunuz büyüdü ve okulda sizsiz kalabilir. Ama hiç kuşkusuz biraz zamana ihtiyacı var. Hemen alışmasını beklemeyin.

4- Başkasıyla Kıyaslamayın

Başka çocuklara bakıp, “Bak o korkuyor mu?” demeyin ya da ağabeyi, ablasıyla kıyaslamayın.

5- Güven Verici Olun

Kendisine güvendiğinizi bir kaç gün sonra okulda kendisini daha rahat hissedeceğini vurgulayın.

Psikolojik Yonden Okula Hazirlamanin 8 Puf Noktasi

6- Eleştirmeyin

Okul ile ve öğretmenlerle ilgili eleştirel konuşmayın. Çocuğunuzun okula ve öğrenmeye ilişkin tutumu anne babanın düşünceleriyle şekilleniyor. Anne babanın eleştirdiği öğretmene öğrenci de soğuk bakabiliyor.‘Okuyup da ne olacak, biz okumadık ama yine de para kazandık‘ türünden konuşmalardan kaçının.

7- Serinkanlı Hareket Edin

Endişelerinizi azaltmaya çalışın. Okula gitmek istemeyen öğrencilerde ateşin yükselmesi, halsizlik, bulantı, karın ağrısı gibi fizyolojik rahatsızlıklar yaşanabiliyor. Bu durumlarda telaşla her defasında ‘ tamam madem hastasın bugünde okula gitme’ demek ya da apar topar doktora götürmek yerine daha serinkanlı yaklaşımlarda bulunun.

8- Çocuğun Her İstediğini Yapmayın

Evde her isteği yapılan çocuklar okulda da bu davranışların sürmesini bekliyor. Gerçekleşmediğinde de hayalkırıklığına uğruyor. Evin dışında kimse onunla sizin kadar ilgilenemez. Çocuğun bu duruma zamanla alışması gerekiyor.

Aileler Çocuğun Evde Kalma İstediği Desteklememeli

Okulu çocuğa yeniden tanıtma ve özendirme girişimleriyle gerekirse önce bir saat, sonra yarım gün, sonunda tam gün okula gidilmesi sağlanabiliyor. Eğer mümkünse anne çocuğun yanında kısa bir süre oturarak,çocuğun okula alışmasına yardımcı olabiliyor. Ancak tüm bu çabalara rağmen çocuğun korkusu azalmıyorsa aile bir uzmanla bu konuyu görüşmeli. Aileler kesinlikle çocuğun evde kalma isteğini desteklememeli.

Konular :