ÇOCUK PSİKOLOJİSİ

TV’deki Şiddet Çocuğun Kişiliğine Zarar Veriyor

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 03.06.2014

TV deki Siddet Cocugun Kisiligine Zarar Veriyor

Uzmanlar çocuğunuz tv izlerken dikkat edin uyarısında bulunuyor. Çocuklar artık sokağa çıkıp oyun oynamak yerine evde oturup televizyon seyretmeyi tercih ederken uzmanlar tv'deki şiddet görüntülerinin çocukları ve gençleri olumsuz etkileyebileceğini belirtiyor. Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Dr. Zafer Atasoy, “Ancak çocuklar ve ergenler ekranda gördüklerinden daha belirgin şekilde etkileniyor." diyor. İşte Dr. Atasoy'un çarpıcı açıklamaları.

Ekrandaki Sahneler Psikolojiyi Etkiliyor

Araştırmalar kişilerin, özellikle çocukların gördükleri olayları yaşamlarından parçalarla birleştirdiklerini bunun datv'de izledikleri görüntülere kendilerini kaptırmalarına neden olduğunu gösteriyor. Bu durum her yaştan kişi için geçerliyken ergenler ve çocuklar çok daha fazla etkileniyor. Bu yaş grubununtv seyretme alışkanlıkları ve seyrettikleri içerik çok önemlidir.

Şiddet, Ölüm ve Çatışma Sahneleri Duygulara Yön Veriyor

Büyüme çağındaki çocuk gençlerin kendilerini izledikleri dizi ve filmlerdeki karakterlerle örtüştürerek kafalarındaki sorulara yanıt bulmaya çalıştıklarını gözlemliyoruz. Şiddet görüntülerine hiçbir zaman tepkisiz kalınmıyor. Kişilerin ekranda izledikleri şiddet, ölüm, çatışma gibi öğelerden etkilenip bunların farkında olmadan duygularına yön verdiği, araştırmalar sonucu açık bir şekilde görülüyor.

TV deki Siddet Cocugun Kisiligine Zarar Veriyor

Şiddet Görüntüleri Çocuk ve Gençlerin Kişiliklerini Olumsuz Etkiliyor

Çocuklarda olaylar ya da konu her ne ise duygusal katılım üst düzeyde gerçekleşir. Çocuklarınızla izlediğiniz şiddeti sergileyen programlarla onlara bir yandan şiddeti özendirmiş oluyorsunuz. Araştırmalara göre aynı şiddet olayının TV’de tekrar tekrar gösterilmesinin çocuk ve genç bireylerde erişkinlere göre daha fazla iz bırakıyor.

Bu yaş grubu şiddetten iki şekilde etkileniyor: İlki, şiddet görüntüleri izlendiğinde mağdurun çektiği acıyı yoğun bir şekilde hissederler, bu da kişiye mağdurunki kadar olmasa bile acı ve ızdırap verir. İkincisi ise; şiddeti sergileyen kişinin yarattığı duyguyu benimsemek ve bundan keyif almaktır.

Konular :