MUTFAK VE BANYO

Küçük Mutfağı Büyütmenin 10 Yolu

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 12.11.2013

Küçük Mutfağı Büyütmenin 10 Yolu

Birçok kadının hayalidir;şöyle mutfağı kocaman bir ev. Fakat şu bir gerçek ki metropolde yaşıyorsanız büyük mutfak konusunda pek bir şansınız yoktur. Küçük bir mutfağı verimli ve fonksiyonel dekorasyon stilleriyle büyütmek sandığınızdan zor değil. İşte küçük mutfaklarda büyük ve havadar bir atmosfer yaratmanızı sağlayacak akıllı çözüm önerileri…

Küçük Mutfakları Ferahlatan Sihirli Dokunuşlar

İyi bir tasarım estetikve ergonomiyle yakından ilgilidir. Birkaç dekorasyon fikrini bir arada kullanarak gerçekten de büyük görünen bir mutfağa kavuşabilirsiniz.

1.Farklı Işıklandırmalar Mutfağınızı Ferah Gösterir

Bu vereceğimiz fikri, yalnızca mutfağınız için değil, evinizdeki diğer küçük alanlar için de kullanabilirsiniz. Mutfak evin kalbidir. Bir tasarımcı stili olan gömme aydınlatmalarküçük mutfaklar içinadeta bir zorunluluktur. Bunun için biçim ve fonksiyonel bakımdan farklı aydınlatma seçeneklerini bir aradakullanmayı deneyebilirsiniz. Küçük mutfağınız içinufak bir pencere açarak doğal ışığı bu alana yansıtmak dason derece akıllıca bir seçim olacaktır.

Küçük Mutfağı Büyütmenin 10 Yolu

2. Yansıtıcı Yüzeyler ile Parlak ve Ferah Mutfaklar

Mutfağınız için kullanacağınız tema veya renk ne olursa olsun, evinizin bu bölümünde mutlaka parlak metalik yüzeyler tercih edin.Çünkü parlak yüzeyler, parlak raf üniteleriküçük bir mutfağı büyütmede oldukça işe yarar. Porselen emaye güzel bir su ısıtıcısı ya da bakır tencereler küçük bir mutfağa dikkat çekici bir parlaklık kazandırır. Unutmayın sihirli kelime: Yansıtıcı yüzeyler veparlaklık!

Küçük Mutfağı Büyütmenin 10 Yolu

3. Az Renk, Zarif Desenler Kullanın

Küçük mutfaklar basit görsel hilelere açıktır. Mutfak boyunca kullanılan açık renk paleti, akıllıca ve tutarlı bir görünüm içinson derecedoğru bir seçimdir. Eğer küçük bir mutfağınız varsa mümkün olduğunca az renk kullanın. İri ve şatafatlı desenlerin küçük alanları daha da daraltacağını unutmayın. Seçimlerinizi zarif, ince desenli duvar kağıtlarından yana kullanın.

Küçük Mutfağı Büyütmenin 10 Yolu

Büyük görünsün diye mutfağınızı tamamen beyaza büründürmenize gerek yok.Uçuk sarılar, maviler, yeşillerin yanı sıra uçuk mor tonlarından birini kullanarakda mutfağınıza ışık ve canlılık kazandırabilirsiniz.

4.Mutfağınıza Birkaç Açık Raf Ünitesi Ekleyin

Açık mutfak rafları, kapalıdolaplara göre mutfaklarda daha geniş bir hava yaratır. Bunun için mutfağınızdakidolapları, açık raf sistemleriyle değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Hatta bir adım daha ileri giderek mutfağınıza minimal tarzda yüzen raflar daekleyebilirsiniz. Küçük alan tasarımında sadelik kuşkusuz önemli bir unsurdur. Minimal yaklaşım bunu başarmak için sizeyardımcı olacaktır.

Küçük Mutfağı Büyütmenin 10 Yolu

5. Cam Dolap Kapakları Fark Yaratır

Eğer açık raf tasarımı sizi mutlu etmeyecek bir öneriyse işte size harika bir fikir daha:Klasik dolap kapaklarınızı cam dolap kapaklarıyladeğiştirin! Cam dolap kapakları, yalnızca estetik yönden sizeavantaj sunmaz; dolaplarınızı açmadan da içlerinde ne olduğunu görmenizi sağlar. Tabi cam dolap kapakları nedeniyle dolaplarınızı daha temiz ve düzenli tutmanız gerektirdiğinigöz ardı etmeyin.Cam dolap kapaklarının birbirinden zengin stilleri mevcut. Onca seçenek arasından hangisini seçeceğiniz konusunda kararsızsanız, klasik ahşap çerçeveye dileğiniz camımonte ettirerek dekendi stilinizi yaratabilirsiniz.

Küçük Mutfağı Büyütmenin 10 Yolu

6. Kat Alanı Maksimize Dekor

Küçük mutfakları dekore ederken mümkün olduğunca mutfak yüzeyinde az aksesuar kullanmaya dikkat edin. Küçük mutfak adaları, dar bar tabureleri, duvara monte raflar, masa ve sandalyeler gibi eklentileri doğru konumlandırmayı daunutmayın.

Küçük Mutfağı Büyütmenin 10 Yolu

7. DuvarlardaEğimli Raf Üniteleri

Duvarlar için iseen fazla iki ya da üç farklı tonu nötr bir renkle bir aradakullanabilirsiniz. Raf alanının geri kalanını benzer renge boyatabilirsiniz. Kontrast renklerdeki raflar büyük mutfaklarda harika görünür; odada görsel bir parçalanma sağlar. Küçük alanlar için ise aynı şeyi söyleyemeyiz. Geometrik varyasyonlardaki desenler veya koyu bir tek renkteki raf ünitesi ilesiz de küçük mutfağınızdafarklı kontrastlar oluşturabilirsiniz.

Küçük Mutfağı Büyütmenin 10 Yolu

8. Temiz ve İyi Tanımlanmış Hatlar

Birkaç farklı tonu, çok fazla varyasyonla birleştirerek kullanmakküçük bir mutfaklarda dağınık bir görünüme neden olur. Peki ama bu, canlı desen veya stilleri küçük mutfaklarda kullanmamak anlamına mı geliyor? Kesinlikle değil. Dikey çizgiler küçük bir mutfağın çok daha geniş ve ferah görünmesine yardımcı olur.Siyah ve beyaz tonlarla karışım olan çizgili desenler bu anlamda etkili bir seçim olur. Basit bir tuğla duvar veya kiremit backsplash de doğru konumlandırıldığında göz alıcı bir etki yaratır.

Küçük Mutfağı Büyütmenin 10 Yolu

9. Şık Gömme Dolaplar

Duvarlar arasına sıkışmış gömme raflar küçük mutfaklar için son derece ideal bir seçimdir. Eğer mutfağınızın yeterli gömme dolap alanı yoksa o zaman duvarlarınızın üzerinde raf alanları yaratmayı deneyebilirsiniz. Gömme raflar, mevcut mutfak alanı için en iyi depolama çözümüdür.

Küçük Mutfağı Büyütmenin 10 Yolu

10. Akıllı Simetri

Simetri, özellikle deküçük alanların tasarımda çok önemlidir. Tekrarlanan desen, doku ve renk odaya ferah ve çekici bir görünüm kazandırır. Mutfak tezgahını temiz ve düzenli tutmak için iki raf ünitelerini arasına mutfağınızı sıkıştırmayın.

Küçük Mutfağı Büyütmenin 10 Yolu

Küçük Mutfağı Büyütmenin 10 Yolu

Bu basit, sorunsuz dekorasyon fikirlerini takip ederseniz, küçük bir mutfakta çalışmanın rahatlığını ve keyfini yaşayabilirsiniz.

Konular :