MUTFAK VE BANYO

Küçük Mutfağı Büyütmenin 10 Yolu

Melis Demiryas Melis DEMİRYAS
Yayın : 12.11.2013 - Güncelleme : 03.06.2024

Birçok kadının hayalidir; şöyle mutfağı kocaman bir ev. Fakat şu bir gerçek ki  metropolde yaşıyorsanız büyük mutfak konusunda pek bir şansınız yoktur. Küçük bir mutfağı verimli ve fonksiyonel dekorasyon stilleriyle büyütmek sandığınızdan zor değil.

İşte küçük mutfaklarda büyük ve havadar bir atmosfer yaratmanızı sağlayacak akıllı çözüm önerileri… 

Küçük Mutfağı Büyütmenin 10 Yolu

Küçük Mutfakları Ferahlatan Sihirli Dokunuşlar

 

Küçük Mutfaklar İçin Dekorasyon İpuçları 

1. Küçük Mutfakları Farklı Işıklandırmalar ile Ferah Etki Yaratma 

İyi bir tasarım estetik ve ergonomiyle yakından ilgilidir. Birkaç dekorasyon fikrini bir arada kullanarak gerçekten de büyük görünen bir mutfağa kavuşabilirsiniz. 

Bu vereceğimiz fikri,  yalnızca mutfağınız için değil, evinizdeki diğer küçük alanlar için de kullanabilirsiniz. Mutfak evin kalbidir. Bir tasarımcı stili olan gömme aydınlatmalar küçük mutfaklar için adeta bir zorunluluktur.

Küçük Mutfaklar İçin Dekorasyon İpuçları

Küçük Mutfaklar Nasıl Dekore Edilir?

Bunun için biçim ve fonksiyonel bakımdan farklı aydınlatma seçeneklerini bir arada kullanmayı deneyebilirsiniz. Küçük mutfağınız için ufak bir pencere açarak doğal ışığı bu alana yansıtmak da son derece akıllıca bir seçim olacaktır.

  

2. Küçük Mutfakları, Yansıtıcı Yüzeyler ile Parlak ve Ferah Dekore Edin 

Mutfağınız için kullanacağınız tema veya renk ne olursa olsun, evinizin bu bölümünde mutlaka parlak metalik yüzeyler tercih edin. Çünkü parlak yüzeyler, parlak raf üniteleri küçük bir mutfağı büyütmede oldukça işe yarar.

Porselen emaye güzel bir su ısıtıcısı ya da bakır tencereler küçük bir mutfağa dikkat çekici bir parlaklık kazandırır. Unutmayın sihirli kelime: Yansıtıcı yüzeyler ve parlaklık!

Küçük Mutfaklar İçin Dekorasyon İpuçları

  

Küçük Mutfaklar Ne Renk Dekore Edilmeli?

3. Küçük Mutfağınız İçin Az Renk, Zarif Desenler Kullanın

Küçük mutfaklar basit görsel hilelere açıktır. Mutfak boyunca kullanılan açık renk paleti, akıllıca ve tutarlı bir görünüm için son derece doğru bir seçimdir. Eğer küçük bir mutfağınız varsa mümkün olduğunca az renk kullanın.

İri ve şatafatlı desenlerin küçük alanları daha da daraltacağını unutmayın. Seçimlerinizi zarif, ince desenli duvar kağıtlarından yana kullanın.

Küçük Mutfağı Büyütmenin 10 Yolu

 

Küçük Mutfaklar İçin İlham Veren Dekorasyon İpuçları

Büyük görünsün diye mutfağınızı tamamen beyaza büründürmenize gerek yok. Uçuk sarılar, maviler, yeşillerin yanı sıra uçuk mor tonlarından birini kullanarak da mutfağınıza ışık ve canlılık kazandırabilirsiniz.

 

Küçük Mutfak Dolabı Nasıl Seçilir?

4. Küçük Mutfağınıza Birkaç Açık Raf Ünitesi Ekleyin 

Açık mutfak rafları, kapalı dolaplara göre mutfaklarda daha geniş bir hava yaratır. Bunun için mutfağınızdaki dolapları, açık raf sistemleriyle değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Hatta bir adım daha ileri giderek mutfağınıza minimal tarzda yüzen raflar da ekleyebilirsiniz. Küçük alan tasarımında sadelik kuşkusuz önemli bir unsurdur.

Küçük Mutfaklar İçin Dekorasyon İpuçları

Minimal yaklaşım bunu başarmak için size yardımcı olacaktır.

 

5. Küçük Mutfaklarda Cam Dolap Kapakları Fark Yaratır 

Eğer açık raf tasarımı sizi mutlu etmeyecek bir öneriyse işte size harika bir fikir daha: Klasik dolap kapaklarınızı cam dolap kapaklarıyla değiştirin!  Cam dolap kapakları, yalnızca estetik yönden size avantaj sunmaz; dolaplarınızı açmadan da içlerinde ne olduğunu görmenizi sağlar.

Küçük Mutfaklar İçin Dekorasyon İpuçları

Küçük Mutfaklara Akıllı Çözümler 

Tabi cam dolap kapakları nedeniyle dolaplarınızı daha temiz ve düzenli tutmanız gerektirdiğini göz ardı etmeyin. Cam dolap kapaklarının birbirinden zengin stilleri mevcut. Onca seçenek arasından hangisini seçeceğiniz konusunda kararsızsanız, klasik ahşap çerçeveye dileğiniz camı monte ettirerek de kendi stilinizi yaratabilirsiniz.
 

6. Küçük Mutfaklarda, Mutfak Adaları Kullanımı 

  • Kat Alanı Maksimize Dekor

Küçük mutfakları dekore ederken mümkün olduğunca mutfak yüzeyinde az aksesuar kullanmaya dikkat edin. Küçük mutfak adaları, dar bar tabureleri, duvara monte raflar, masa ve sandalyeler gibi eklentileri doğru konumlandırmayı da unutmayın. 

Küçük Mutfağı Büyütmenin 10 Yolu

7. Küçük Mutfak İçin Duvarlarda Eğimli Raf Üniteleri

Duvarlar için ise en fazla iki ya da üç farklı tonu nötr bir renkle bir arada kullanabilirsiniz. Raf alanının geri kalanını benzer renge boyatabilirsiniz. Kontrast renklerdeki raflar büyük mutfaklarda harika görünür; odada görsel bir parçalanma sağlar.

Küçük alanlar için ise aynı şeyi söyleyemeyiz. Geometrik varyasyonlardaki desenler veya koyu bir tek renkteki raf ünitesi ile siz de küçük mutfağınızda farklı kontrastlar oluşturabilirsiniz. 

Küçük Mutfağı Büyütmenin 10 Yolu

8. Küçük Mutfaklar İçin Temiz ve İyi Tanımlanmış Hatlar 

Birkaç farklı tonu, çok fazla varyasyonla birleştirerek kullanmak küçük bir mutfaklarda dağınık bir görünüme neden olur. Peki ama bu, canlı desen veya stilleri küçük mutfaklarda kullanmamak anlamına mı geliyor? Kesinlikle değil.

Küçük Mutfağı Büyütmenin 10 Yolu
 

Dikey çizgiler küçük bir mutfağın çok daha geniş ve ferah görünmesine yardımcı olur. Siyah ve beyaz tonlarla karışım olan çizgili desenler bu anlamda etkili bir seçim olur. Basit bir tuğla duvar veya kiremit backsplash de doğru konumlandırıldığında göz alıcı bir etki yaratır.

9. Küçük Mutfaklar İçin Şık Gömme Dolaplar

Duvarlar arasına sıkışmış gömme raflar küçük mutfaklar için son derece ideal bir seçimdir. Eğer mutfağınızın yeterli gömme dolap alanı yoksa o zaman duvarlarınızın üzerinde raf alanları yaratmayı deneyebilirsiniz. Gömme raflar, mevcut mutfak alanı için en iyi depolama çözümüdür.

Küçük Mutfağı Büyütmenin 10 Yolu

10. Küçük Mutfaklar İçin Akıllı Simetri 

Simetri, özellikle de küçük alanların tasarımda çok önemlidir. Tekrarlanan desen, doku ve renk odaya ferah ve çekici bir görünüm kazandırır. Mutfak tezgahını temiz ve düzenli tutmak için iki raf ünitelerini arasına mutfağınızı sıkıştırmayın.  

Küçük Mutfağı Büyütmenin 10 Yolu

Bu basit, sorunsuz dekorasyon fikirlerini takip ederseniz, küçük bir mutfakta çalışmanın rahatlığını ve keyfini yaşayabilirsiniz.

Konular :

#dekorasyon #mutfak dekorasyonu #küçük mutfak dekorasyonu #küçük mutfak tasarımı