MUTFAK VE BANYO

Mutfakta Deprem Hasarı Nasıl Önlenir?

Melis Demiryas Melis DEMİRYAS
Yayın : 01.03.2023 - Güncelleme : 02.03.2023

Deprem anında kendinizi ve sevdiklerinizi güvende tutmak için ne yapmanız gerektiğini bilmeniz önemlidir. 

Jeopolitik konumu nedeniyle Türkiye’nin acı gerçeği haline gelen deprem felaketleri, son 10 yıldır maddi ve manevi büyük kayıplara neden oluyor. Ansızın evin her alanında yakalanabileceğimiz depremde, alabileceğimiz önemli önlemler hayatta kalma şansımızı artırıyor.

Evin en tehlikeli alanlarından biri olan mutfakta öncelikle esnek tesisat malzemelerinin kullanılması gerektiğine dikkat çeken Bodrum Mutfak Mobilya Kurucusu Mustafa Güneri, işe tüm dolap ve rafların çift taraflı olarak sabitlenerek başlanması gerektiğini söylüyor.

Mutfakta Deprem Hasarını Azaltacak Önlemler

Uzmanlar, hayatımızın büyük bir bölümünü geçirdiğimiz mutfakta depreme yakalanma ihtimalinin yüksek olduğunu ve bu nedenle bazı önlemleri almanın yararlı olacağını anlattı. 

Mutfakta Deprem Hasarını Azaltacak Önlemler 

1. Yanıcı ve Patlacıyı Malzemelere Karşı Önlem Alın 

Afet anında olası yangın ihtimaline karşı tüm elektrikli aletlerin montajlarının doğru ve eksiksiz yapılmasının gerektiğini vurgulayan Güneri, yanıcı ve patlayıcı malzemelerin kapalı ve kilitli olacak şekilde saklanması gerektiğinin altını çiziyor.

Ülkemizin 2. derece fay hattı üzerinde olması sebebiyle yaşam alanlarında kullanılacak yapı malzemelerinin deprem riski göz önünde bulundurularak tercih edilmesi gerekiyor. Sadece yapısal kaynaklı değil, iç mekânda da alınabilecek önlemler sayesinde ağır hasarlar engelleniyor.

Mutfakta Deprem Hasarı Nasıl Önlenir

 

Gaz cihazlarının esnek bağlantılara sahip olduğundan emin olun. Fırınları ve buzdolaplarını duvarlara sabitleyin. Bir deprem sırasında dolap kapılarının uçarak açılmasını önlemek için mandalları kullanın.

2. Mutfakta Deprem Hasarını Engellemek İçin Alınacak Önlemler

Hayatımızın büyük bir bölümünü geçirdiğimiz mutfakta depreme yakalanma ihtimalinin yüksek olduğunu ve önlem alınmazsa oldukça tehlikeli olduğunu belirten Mustafa Güneri, öncelikle kullanılacak tüm malzemelerin kırılmaya ve patlamaya karşı dayanıklı ve esnek olması gerektiğini söylerken mutfakta alınacak deprem önlemlerini şu şekilde sıraladı;

“Deprem anında olası yangın ihtimaline karşı tüm elektrikli mutfak aletlerinin montajları doğru ve eksiksiz yapılmalı, aynı zamanda yıllık periyotlarla sağlamlığı kontrol edilmeli.

Yanıcı ve patlayıcı malzemeler kapaklı ve kilitli bir şekilde saklanmalı ve mutfak, banyo gibi ıslak alan bulunan bölgelerde bu malzemelerin priz yerinin doğru seçilmesi oldukça önemli. Kullanım ve saklama alanı için kesici aletlere özel küvet bölmeler yapılabilir veya mutfağın ayrı bir bölümünde kesici aletler tablasıyla sabitlenebilir. 

Gövde ve rafların dikey ve yatay olacak şekilde çift yönlü sabitlenmesi gerekiyor. Ek olarak bu dolap ve raflarda kaydırmaz raf örtüsü kullanılarak düzen oluşturulabilir, böylece sallanma esnasında dolap içindeki malzemelerin öne kayması engellenir.

Mutfakta Deprem Hasarı Nasıl Önlenir

Aynı zamanda kilitli push up dolap kapaklar tercih edilmeli ve kapaklarda stoperli menteşe kullanılmalı. Yer zemininde ise endüstriyel kaymaz zemin tercih edilmesi ve mutfakta rampa bulunuyorsa kaydırmaz bant kullanılması yine sallanma esnasındaki denge kaybı sebebiyle düşme ve kazalara yol açmasını engeller.”

Konular :

deprem hasarını mutfakta nasıl azaltılır, mutfakta deprem hasarı nasıl önlenir, deprem hasarını en aza indirmek için ipuçları