EL VE AYAK BAKIMI

Nasıl Güzel ve Bakımlı Ayaklara Sahip Olunur? İşte, Adım Adım Evde Pedikür Yapmanın İpuçları

Melis Demiryas Melis DEMİRYAS
Yayın : 15.08.2010 - Güncelleme : 24.09.2022

Çoğunlukla kış ayları boyunca ayaklarımıza dönüp bakmayız bile. Oysa bakımın yazı kışı olmaz öyle değil mi? Özellikle ayaklar ihmale gelmez, uzun soluklu düzenli bakım ile her zaman sağlıklı ayaklara kavuşabilirsiniz. Nasıl güzel ve bakımlı ayaklara sahip olunuru sizler için araştırdık.

Çoğumuz, zamanımızın büyük bölümünü, ayağımızı rahat ettirmeyen ayakkabılarla oradan oraya koşturarak geçiriyoruz. Bu da zamanla ayaklarımızda su toplamasına hatta nasıra kadar birçok soruna yol açabiliyor. Bunyonları, sırt ağrısın ve duruş sorunlarını da tetiklemesi de cabası…

Doğru ürünlerle, düzenli aralıklarla yapacağınız pedikür, ayaklarınızın bakımı ve sağlığı için güzel bir yatırım olacaktır kuşkusuz.

Evde pedikür yapmaya zaman ayırarak, güzel ayaklara sahip olabilirsiniz. Düzenli ayak bakımının pek çok getirisi vardır. Kim demiş ev pedikürüyle kendinizi şımartarak bu duyguya ayak uyduramayacağınızı ve benzer sonuçlar elde edemeyeceğimizi? 

Tek yapmanız gereken derin bir nefes almak ve kendinize zaman ayırmak. Sandığınız kadar zor olmadığını denediğinizde göreceksiniz.

İşte, evde kolaylıkla pedikür yapmanızı yardımcı olacak ipuçları. 

Güzel ve Bakımlı Ayaklara Kavuşmak İçin Evde Pedikür Nasıl Yapılır

Bakımlı ayakları kim istemez. Peki ama evde pedikür işlemi nasıl yapılır? Hangi malzemeler gerekli? Merak ediyorsanız cevaplarını makalemizde bulacaksınız.

Güzel ve Bakımlı Ayaklara Kavuşmak İçin Evde Pedikür Nasıl Yapılır?

1. Evde Pedikür Yapmak İçin Hangi Malzemelere İhtiyacınız Olacak?

Güzel ve bakımlı ayaklara kavuşmak için evde kendi pedikürünüzü kendiniz yapmaya ne dersiniz? İşte, adım adım ayak bakım  kılavuzu. 

Bunu yapmadan önce, kişisel bakım mağazasına gitmeden önce aşağıdaki ürünleri evde bulundurduğunuzdan emin olun:

Unutmayın bakımlı ve güzel ayaklar, sağlıklı ayaklardır.  

Evde Pedikür Yapmak İçin Hangi Malzemeler Gerekli?

Adım adım ayak bakımı için ihtiyacınız olacak malzemeler: 

 • aseton içermeyen cila sökücü
 • aromaterapi yağı
 • yumuşatıcı nemlendirici
 • ayak tırnağı ovma fırçası
 • ponza taşı, nasır eğesi veya zımpara tahtası
 • paslanmaz çelik tırnak makası
 • kütikül itici veya turuncu çubuk
 • parafin mumu (gıda sınıfından) 
 • portatif parafin banyosu cihazı
 • bir çift çorap
 • streç film
 • havlu
   

Evde Pedikür Yapmak Hiç Bu Kadar Kolay Olmamıştı!

2. Önce Ayak Tırnaklarınızdaki Ojeyi Çıkarın

Ojeyi çıkarmanız, ayak tırnaklarınızı incelemenizi ve onikomikoz gibi herhangi bir tırnak mantarı sorunu olup olmadığını görmenizi sağlar. İçinde aseton olmayan bir cila sökücü kullanarak tırnağınızın üzerindeki plağın incelmesini ve göze hoş gelmeyen çıkıntıların oluşmasını önlemiş olursunuz.  

Evde Pedikür Nasıl Yapılır

Her zaman bakımlı ayaklara sahip olmak istemez misiniz?

Arada sırada ayak tırnaklarınıza oje sürmeye ara vermelisiniz. Ayak tırnaklarınızı sürekli boyalı tutmak, genellikle kırmızımsı veya sarımsı bir renk tonu ile renklerinin bozulmasına neden olabilir. Tırnaklarınız renk değiştirirse, birkaç hafta ayaklarınıza hiçbir şey sürmeyin. Kısa sürede tırnaklarınız eski rengine geri dönecektir.  

Evde Pedikür Suyu Nasıl Hazırlanır?

3. Ayaklarınızı Islatarak Rahatlatın

15 ila 20 dakika boyunca rahatlatıcı bir ayak banyosu, ayaklarınız ağrıyor olsa da olmasa da ayaklarınız için harika etkiler yaratacaktır. 

Dilerseniz su küvetine dilediğiniz aromaterapi yağları ekleyebilirsiniz.

Ayaklarınızı ıslatmanı, derideki kuru pulları gevşetecek ve topuklarınız, ayak parmaklarınız ve ayak parmaklarınız üzerindeki kalın, sertleşmiş deri katmanlarını yumuşatacaktır.

Ayak banyonuz için çok sıcak su kullanmayın. Sıcak su hızla buharlaştığı ve cildin en dıştaki koruyucu tabakasından nemi çektiği için cildin kurumasına ve çatlamasına neden olabilir. 

Islatmanın sonunda ayak tırnaklarınızı nazikçe fırçalamak için bir ayak tırnağı fırçası kullanın.

Ayaklarınıza Düzenli Aralıkla Pedikür Yaparak Bakımlı Ayaklara Sahip Olun

4. Nasırlarınızı Törpüleyin

Islatmadan sonra,  nasırları nazikçe azaltmak için bir sünger taşı, zımpara tahtası veya nasır törpüsü kullanın. Sertleşmiş cildin tamamını çıkarmadan önce birkaç düzeltme gerekebilir. Cildinizi çok derinden kesmemeye veya törpülememeye dikkat edin. 

Nasırları çıkarmak, çatlakların oluşmasını önlemeye yardımcı olabilir, ancak çok fazla düzeltme, aşırı ince dokulara basınç uygulanırsa cildin bölünmesine neden olabilir. 

Bu sadece ağrı ve kanamaya neden olmakla kalmaz, aynı zamanda enfeksiyon riskini de artırabilir. Bunu yaparken amacınızın sağlıklı dokuları değil, ölü deri hücrelerini çıkarmak olduğunu unutmayın.

Adım Adım Evde Pedikür Yapmanın İpuçları

5. Ayak Tırnaklarınızı Kesin

Ayak tırnaklarınızı kesmek için paslanmaz çelik bir tırnak makası kullanın. Aşırı dipten kesmeyi önlemek için ayak tırnaklarını düz bir şekilde kesin. 

Ardından köşeleri zımpara tahtası ile hafifçe yuvarlayın.

Tırnak etlerinizi geriye doğru itebilirsiniz, ancak onları kesmemek için her türlü çabayı gösterin. Çoğu dermatolog , tırnak etlerinizi (eponychium olarak da bilinir) kesmek için iyi bir neden olmadığını söyleyecektir.)

Kütiküllerin kesilmesi, yalnızca kanama riskini artırmakla kalmaz, aynı zamanda bakteri ve mantarların tırnak yatağına daha kolay erişmesini sağladığını biliyor muydunuz?

6. Ayaklara Parafin Bakımı Nasıl Yapılır?

Ayaklarınıza uygulayacağıınz parafin balmumu tedavisi, ayaklarınızı inanılmaz derecede yumuşacık yapacaktır.

Parafinin sıcaklığı kan akışını artırmaya yardımcı olur ve ciltteki gözenekleri açar. Gözenekleriniz açık olduğunda, daha fazla nemi emecektir.

Taşınabilir bir parafin mumu banyo cihazı satın almanız dilediğiniz zaman evde pedikür yapmanıza olanak sağlayacaktır. İyi bir yatırım!

Cihazlar, balmumu sıcaklığının asla 125 derece Fahrenheit'i geçmemeli. Ayrıca, büyük bir balmumu bloğunu parçalama ve çift kazanda eritme zahmetinden kurtarabilecek önceden paketlenmiş parafin mum kitleri de vardır.

Balmumu banyosu soğumaya başladığında, tedavi edici ısıyı bir süre daha tutmak için ayaklarınızı bir havluya güzelce sarın.

Ayak bakımında parafin kullanırken neye dikkat etmeli?

 • Ayak ağdası tedavileri için yalnızca gıda sınıfı parafin kullanın. 
 • Stearik asit, renklendirici ve parfüm gibi katkı maddeleri mumun erime noktasını artırabilir ve cilt tahrişine neden olabilir. 

7. Ayaklarınızı Nemlendirin ve Ardından Masaj Yapın

Ayak spa tedavinizi bitirmek için ayaklarınıza yumuşatıcı bir nemlendirici uygulayın. Parafin banyosuyla iyice yumuşatılmış dokular, losyondaki yumuşatıcıları daha iyi emer böylelikle ayaklarınız daha iyi nemlenmiş olur. 

Losyonu uygularken ayaklarınıza hafifçe masaj yapın, ayak parmak eklemlerindeki ve ayak kemerindeki tendonları esnetin. Bu, özellikle plantar fasiitiniz varsa oldukça faydalıdır.

Losyonu uyguladıktan sonra bir çift çorap giyin veya ayaklarınızı bir-iki saat streç filmle sarın. Tıkayıcı terapi olarak bilinen bu adım, losyonun daha iyi emilmesini sağlar;  kuru, pul pul dökülen topuk çatlaklarınız varsa  çok faydalı olacaktır. 

Güzel ve Bakımlı Ayaklarım Olsun Diyorsanız 

8. Özet: Adım Adım Ayak Bakım Kılavuzu

 • İşe ayaklarınızdaki ojeleri çıkarmakla başlayın ve ardından ayaklarınızı ıslatın, nasırları ve nasırları düzeltin, tırnaklarınızı kesin, ayaklarınıza parafin tedavisi uygulayın ardından ayaklarınızı nemlendirin ve ayaklarınıza masaj yapın.
 • Nasırlaşmış deriyi düzenli olarak ponza taşıyla ovalayın. 
 • Uygun bir tırnak makasıyla tırnaklarınızı kısaltın. Tırnağı, köşelerde içeri girmeden, dümdüz kesin. Köşeleri kesmek batık tırnağa yol açabilir. 
 • Her akşam ayaklarınızı ılık sabunlu suyla yıkama alışkanlığı edinin. Ancak, ayaklarınızı çok uzun süre suda bırakmamaya ve çok sıcak suya sokmamaya dikkat edin; yoksa cildinizin doğal yaklarını yok edersiniz. 
 • Ayaklarınızla geniş daireler çizerek ayağınızı rahatlatın ve kaslarınıza egzersiz yaptırın. Önce saat yönünde, sonra saat yönünün tersine her ayağı dört ya da beş kez çevirin. 
 • Ayaklarınızı, özellikle parmak aralarınızı iyice kurutmaya dikkat edin. Parmak aralarından uzak durarak, ayağınızı nemlendirici bir kremle ovalayın, sonra biraz ayak pudrası sürün. 
 • Ayaklarınıza, düzenli aralıklarla, rahatlatıcı bir ayak masajı ikram edin. Bunun için ister özel ayak bakımı ürünlerini, ister en sevdiğiniz vücut kreminizi, isterseniz de taşıyıcı bir yağla seyreltilmiş olarak aromaterapi yağlarını kullanabilirsiniz.

Konular :

#Evde Pedikür Yapmak #Bakımlı Ayaklar  #Güzel Ayaklar