EL VE AYAK BAKIMI

Kolay Kırılan, Sağlıksız Tırnaklar İçin Ne Yapmalı?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 26.05.2013
Kolay Kırılan Sağlıksız Tırnaklar İçin Ne Yapmalı

Sağlıklı tırnaklar düz, aynı renkte ve kuvvetli olur; tırnak yatağı soluk pembe veya cilt rengindedir. Birtakım rahatsızlıklar tırnakların görünümünü etkileyebilir. Bu nedenledir ki, tırnaklarınız genel sağlık durumunuzun bir göstergesini oluşturabilir. Beslenme biçiminizle ve dıştan uygulayacağınız tedavilerle tırnaklarınızın görünümünü düzeltmek için evde yapabileceğiniz pek çok şey var. İşte bunlardan bazıları...

Sağlıksız Tırnakların Sebebi Ne Olabilir?

Tırnaklarda ve tırnak derisinde bakteri ve tinea ile candida gibi mantar enfeksiyon oluşturabilir. Enfeksiyoın kapan tırnak yumuşar, rengi açılır, kalınlaşır ve şekli bozulur. Dolama, tırnak derisi kıvrımındaki bakteri veya mantar enfeksiyonudur.

Kolay Kırılan Sağlıksız Tırnaklar İçin Ne Yapmalı


Sedef hastalığı da dahil olmak üzere, bazı deri hastalıkları tırnakları etkiler ve kalınlaşmasına, yüzeyinin pütür pütür olmasına ve hatta tırnağın yuvasından ayrılmasına neden olur. Alopesi areata adı verilen ve saç dökülmesi sonucu kafa derisinde yuvarak saçsız yerlerin oluştuğu hastalık, bazen tırnaklardaki kabarık çizgiler, pütürlü görünüm ve sertleşme ile ilişkilendirilir.


Tırnaklarda sorun yaratan daha ciddi rahatsızlıklar arasında tiroid hormonunun aşırı miktarda salgılanması, kanın pıhtılaşma sürecinin bozulması ve kalp kapakçıklarının iltihaplanması vardır. Tırnakların mavimsi bir renk almasının denemi şiddetli bir astım, kalp hastalığı, enfizem veya bronşit; sararıp aşırı sertleşmesi de bronşektazi (akciğerlerdeki hava yollarının zarar görmesi) veya lenfödem (lenf suyunun dokularda birikmesi) işareti olabilir.


Sigara içmek veya tırnaklara devamlı olarak oje sürmek de renk kaybına yol açabilir. Ayak tırnaklarında –örneğin, ayakkabı sıkmasından ötürü batıklar görülebilir.

Kolay Kırılan Sağlıksız Tırnaklar İçin Ne Yapmalı


Bazı Besin Eksiklikleri de Tırnak Sağlığını Bozabiliyor


•Demir eksikliği anemisi tırnakları soldurur; inceltir, kırılganlaştırır, pütürlü hale getirir ve kolay çatlama ve kırılmalara neden olur.


•Çinko eksikliği tırnaklarda beyaz lekeler oluşturur veya tırnakları kırılganlaştırır.


•Ağır protein eksikliği tırnak yatağının beyaz bir görünüm almasına neden olur.

•Limoleik asit (bir temel yağ asidi) eksikliği tırnakların çatlamasına ve pul pul kalkmasına neden olur.


Sağlıklı Tırnaklar İçin Nasıl Beslenmelisiniz?


Öncelikle beslenme şeklinizi tırnak sorununuza göre düzenleyin.


Tırnaklardaki enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemini güçlendirmek için sarımsak, soğan, çinko bakımından zengin yiyecekler (sert kabuklu yemişler, kök sebzeler, kabuklu deniz ürünleri), C vitamini, ve meyve-sebze, Omega-3 yağ asitleri (sert kabuklu yemişler, çekirdekler, koyu yeşil yapraklı sebzeler, yağlı balık, kolza) içeren yiyecekler yiyin.


Yarılan ve kırılan tırnaklar için havuç suyu içerek ve daha fazla yumurta, süt ve ciğer tüketerek vücudunuzdaki A vitamini miktarını yükseltin. Her hafta üç öğün yağlı balık yiyin ve balık yağı takviyesi almayı düşünün.


Tırnaklardaki beyaz lekeler için daha fazla kümes hayvanı, deniz ürünü ve tam tahıllı gıdalar yemek suretiyle vücudunuzun çinko ve B vitamini alımını artırın.


Sedef hastalığının neden olduğu tırnak problemleri için yağlı balık ve temel yağ asitleri içeren diğer yiyeceklerin (tam tahıllar, sert kabuklu yemişler, çekirdekler) tüketimini artırın.


Aromaterapi ile Tırnaklarınızı Eski Sağlığına Kavuşturabilirsiniz


Çay ağacı yağı özellikle mantar enfeksiyonlarında fayda sağlar. Yağı doğrudan tırnağın ve kütikülün üstüne damlatın veya beş damlasını aynı miktarda aynısafa çiçeği yağı ve iki çorba kaşığı tatlı badem yağı ile karıştırıp bununla tırnağa masaj yapın.


Diğer enfeksiyonlar için beşer damla okaliptüs ve paçuli yağını onar damla çay ağacı ve aynı safa çiçeği yağı ve iki çorba kaşığı tatlı badem yağı ile karıştırıp kullanın.


Enfeksiyon Düşmanı Yağlar


Seçtiğiniz uçucu yağ karışımını koyu renkli şişede saklayın ve belirtiler devam ettiği sürece de günde üç kez bununlar tırnak yuvamsının etrafına masaj yapın.

Tırnaklarınıza Özen Gösterin

Düzenli olarak manikür ve pedikür yaptırın.

Yıkadıktan sonra el ve ayaklarınızı iyi kurulayın.

Ev işi veya ellerinizle diğer bir iş yaparken koruyucu eldiven giyin.

Hangi Durumlarda Tıbbi Yardım Gerekir?


•Tedaviye rağmen, tırnak sorunu yeni tırnağın uzamasını engellerse.
•Tırnağın etrafında ağrı, şişme, iltihap veya irin olursa,
•Tırnak sorununuzun altında gizli bir hastalık yattığından şüpheleniyorsanız.

Konular :