SAÇ BAKIM VE MODELLERİ

Güçlü, Parlak ve Sağlıklı Saçlar İçin 12 Besin

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 22.05.2013

Güçlü Parlak ve Sağlıklı Saçlar İçin 12 Besin

Bu aralar saçlarınızın dökülmesinden, cansızlığından, güçsüzlüğünden,çabuk kırılmasından,kepeklenmesinden şikayetçiyseniz işte size saç problemlerinizi kökten çözmenize yardımcı olacakuzmanönerileri.

Güçlü, Parlak ve Sağlıklı Saçlar Ne Yiyip, Ne İçmeli?

1)Süt ve Süt Ürünleri

Protein saçı besler ve güçlendirir. Süt, yoğurt ve peynir -az yağlı çeşitleri- saçları besler. Ev yapımı yoğurt ve peynirde saçların ihtiyacı olan proteinler bulunur.

2)Balık

Somon ve uskumru gibi yağlı balıkları, özellikle de saç dökülmesinden şikâyet edenler tüketmelidir. Omega 3 zengini besinler saçları besler vesaçlaraparlaklık kazandırır. Balık aynı zamanda sağlıklı cilt için de gerekli olan demir ve B12 vitaminin deiyi bir kaynağıdır. Demir saç köklerine saklanır ve vücut tarafından kullanılır. Demir eksikliği, saç ve tırnaklarda güçsüzlüğe, yıpranmalara neden olur.

3)Kepekli Gıdalar

Kepekli gıdalar, saçlar için önemli vitaminler olan çinko, B vitamini ve demir kaynağıdır. Çinko saç tellerinin kalınlaşmasını ve saçların daha çabuk uzamasını sağlar. Beslenmenizde çinko içerikli gıdaların yer alıp almadığındanemin olun.

4)Kuru Meyveler

Ceviz, fıstık, kaju önemli çinko kaynağıdır. Saç sağlığı için önemli mineral depolarıdır. Saç dökülmesinden ve saç tellerinin incelmesinden rahatsızlık duyanlar beslenmesinde bu gıdalara yer açmalı.

Selenyum zengini ceviz, saç derisinin sağlığı için çok önemlidir. Saçlarındaki kepek sorunundan yakınanlar mutlaka beslenmesinde cevize yer açmalı.

Günde bir avuç fındık (maksimim 12-13 adet) tüketerek saçlarınızın daha parlak ve canlı görünmesini sağlayabilirsiniz.

5 ) Baklagiller

Baklagiller, saç sağlığı için önemli yiyeceklerdir. Bol demir ve çinko içerdiklerinden saçlar için önemli yapı taşı olan proteinleri ihtiva ederler. Baklagiller ayrıca saç kırılmalarına karşı saçı güçlendiren B Vitamini içerirler.

6)Havuç

Faydası daha çok göz sağlığına iyi geldiği olarak bilinen havuç aynı zamanda sağlıklı saç derisi için de son derece önemli bir gıdadır. A vitamini zengini bu sebze, saçın doğal yağını korur, saça parlaklık kazandırır ve saç uçlarını güçlendirerek kolay kırılmasına engel olur.

Güçlü Parlak ve Sağlıklı Saçlar İçin 12 Besin

7) Yumurta

Protein, her saç teli için önemli bir vitamindir. Eğer protein bakımından yetersiz besleniyorsanız saçlarınız bu durumdan zarar görür.

İster yağda ister haşlanmış nasıl tükettiğiniz hiç fark etmez; yumurta saçları besleyen ve sağlığını geri kazandıran önemli bir protein kaynağıdır. Yumurta ayrıca saç için son derece faydalı olan biotin ve B 12 vitaminlerini de içerir.

8) Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler

Renkli bir beslenme planı, aynı zamanda saç sağlığınızı korur. Ispanak ve brokoli gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler demir ve kalsiyumbakımınden zengin sebzelerdir.Bu vitaminler de saç sağlığı için son derece faydalıdır. Koyu yeşil yapraklı sebzeler ayrıca saça parlaklık veren sebum gibi doğal yağların üretimine katkıda bulunur.

9) Kümes Hayvanları

Protein eksikliğinin saç sağlığı üzerinde olumsuzetkileri bulunur. Saç renginin matlaşmasına, saç tellerinin kolay kırılmasınave saç dökülmelerine neden olur.

Tavuk veya hindi saç sağlığınıkoruyabilmeniz içinihtiyacınız olan tüm proteinleri içirir. Ayrıca bu kümes hayvanları saç kökleri için faydalı olan demir bakımından da oldukça zengindirler.

10) İstiridye veya Kırmızı Et

Bu deniz ürünü, antioksidan özelikleri bakımından zengin, iyi bir çinko kaynağıdır. Beslenmenizde sıkça yer alan bir deniz ürünü olmayabilir. Bunun yerine sığır eti veya kuzu eti de benzer oranlarda saça faydalı vitaminleri içerir.

11) Muz

B6 vitamini eksikliği saç dökülmelerine ve saç kırılmalarına neden olur. Bu nedenle B vitaminini tükettiğimiz gıdalardan almamız önemlidir. Muzun kırımızı kan hücrelerinin üretimi üzerinde önemli bir etkisi vardır. Bu hücreler, saçların parlaması ve hızla uzaması bakımından saç foliküllerini besler. Bu nedenle beslenmenizde muza yer açın!

12) Esmer Pirinç

Esmer pirinç, kompleks karbonhidratlar içerir. Kompleks karbonhidratlar, saç sağlığı için en az protein kadar gereklidir. İçeriğinde yer alan B vitaminleri saçların daha kolay uzamasına ve parlak görünmesine yardımcı olur.

Konular :