HAMİLELİK PSİKOLOJİSİ

Geç Yaşta Anne Olmak

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 11.02.2011 - Güncelleme : 09.07.2022

Geç Yaşta Anne Olmak

30 ya da 30 yaşın üzerindeki kadınların çoğu sağlıklı olarak gebe kalabilmekte ve sağlıklı bebek sahibi olabilmektedirler. Buna karşın bu kadınlarda bazı sorunlar oluşabilmekte.

Geç yaşta hamile kalmak isteyen anne adayları, yaşlarının gebe kalabilmelerine etki edip etmeyeceği, bebeklerinin kendi sağlıklarını ne derece etkileyeceği konusunda endişelilerdir.

Nelere Dikkat Etmeli?

Gebe kalmak isteyen bir kadın için "güvenli değildir" diyebileceğimiz kesin bir yaş sınırı olmamasına rağmen, bazı kadınların özel durumları nedeniyle daha dikkatli olmaları gerekebilmektedir.

Bir kadının üreme fonksiyonu 30 yaş ve üzerine yaklaştıkça tedrici olarak azalmaktadır. Bundan dolayı bu yaştaki kadınlarda gebe kalabilme epey bir zaman almaktadır. Kadın yaşlandıkça sağlık ve doğumla ilgili problemler daha sık oluşmaya başlamaktadır.

Gebelik kadının bünyesine yeni yükler yüklediği için, gebelik sırasında bu problemlerle beraber komplikasyonların gelişme riski de artmaktadır. Geç yaş gebeliklerde, doktora daha sık ihtiyaç duyulabilmekte hatta bazen bazı özel testlerin yapılması için hastanede yatmak zorunda da kalabilirler.

Doğumsal Anomali Oluşması Riski

Yaşlı kadınlar için başka bir sorun da, doğumsal anomali oluşması riskidir. Bazı doğumsal anomalilerin oluşma olasılığı ilerleyen yaşla birlikte artmaktadır. Fakat 30 yaşına kadar bu oran düşüktür. 35 yaş ve daha büyük kadınlar için genetik hastalıklar ve diğer sağlık problemleri için test yaptırmaları gerekebilmektedir.

Bu faktörler birer risk olmalarına karşın yaşlı bir kadın, normal ve sağlıklı bir bebeğe sahip olabilir.

Aşı Deyip Geçmeyin

Üreme çağındaki tüm kadınlar koruyucu hekimliğin bir parçası olarak aşı olmalıdırlar.

- Tetanos-Difteri destekleme aşısı (her 10 yılda bir)

- Kızamık, kızamıkçık ve kabakulak (aşılı değilse) sadece bir kez

- Hepatit B* aşısı

- Pnemokok aşısı* (zaturre mikrobuna karşı)

- Grip aşısı*

*Bu aşılar, risk faktörlerine bağlı olarak ihtiyaç duyulursa yapılabilir.

Konular :