GENEL SAĞLIK

Zihin, Beden ve Ruh Zindeliği İçin Tay Çi

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 02.09.2011

Zihin Beden ve Ruh Zindeliği İçin Tay Çi

Yoğun stres altında mısınız?Ne yaparsanız yapın üzerinizdekiyüklerden dolayı kendinizi sürekli streshalinde mi buluyorsunuz? Bu sürekli stres halinde olma durumu, Çin tıbbına göre, kişinin enerji ve hayat gücünün akışının tıkandığının en önemli işareti. Vücudunuzdaki bu enerji akışını düzenlemek ve içinizde var olan özgül hayat enerjisini ortaya çıkarmak için tay çi egzersizinden yardım alabilirsiniz.

Peki son yılların en popüler egzersizlerinden tay çi nedir?

Hayat enerjisini yeniden kazanmak isteyenlere...

Nedir Tay Çi?

Tay çi bir Çin felsefesi olan Taoizme dayalı eski bir egzersiz biçimidir. 1500-2000 yıl önce askeri sanatın bir biçimi olarak ortaya çıkmış. Taocu Budist rahipler bir egzersiz ve kendini savunma biçimi olarak tay çi yapıyorlardı.

İçinizdeki Enerjiyi Bulun

Tai sözcüğü büyük anlamına gelir; çi hayat enerjisi, canlılık ya da içimizdeki güç demektir. Bu sözcüğü dilimizde karşılayacak bir kelime maalesef ki bulunmuyor. Çi tüm canlı organizmaların içinde akar ve genellikle de evrensel enerji olarak geçer. Çin’de ve komşularında çi anlayışı yaygındır ve herkes tarafından bilindiği kabul edilir. Tay çi yapmak bu büyük, hepimizin içinde var olan özgül hayat enerjisini bulmamıza yardım eder.

Eski Çin tıbbında zihin ile beden birbirinden ayrılmaz. Çin tıbbına göre, bedendeki çi akışı, sekteye uğradığında, rahatsızlık ve hastalık başlar. Stres altındaysak, bu enerji ve hayat gücünün akışı tıkanır. Tay çi bu akışı yeniden sağlar.

Zihninizi Açık Tutun

Eğer tay çi konusunda ilk defa bilgi sahibi oluyorsanız, küçümseyebilir veya kuşku duyabilirsiniz. Batıda pek kullanılan bir şey değildir. İçinizde böyle bir şeyin gerçekten var olup olmadığını sınamak istiyorsanız, en az bir kere tay çi yapmayı deneyebilirsiniz. Çi’nin gücünü hissettiğinizde Doğu ülkelerinde neden ç ok kişinin bu egzersizleri yaptığını anlarsınız. Sonra da bu egzersizleri öğrenip düzenli yapmak istersiniz. Ayrıca, tay çi’nin strese karşı niçin etkili bir panzehir olduğunu da çok daha iyi kavrarsınız.

Serin, Sakin, Yenilenmiş ve EnerjikBir DuyguyaMerhaba Deyin

Tay çi bazen hareketli meditasyon da denilir. Yavaş hareketli dövüş sanatına veya kung fu disiplinine benzer biraz. Bir dizi yavaş, belirlenmiş hareketler ve derin düzenli nefes alıp verme sayesinde vücudunuzu gevşetebilirsiniz; öfkeden, gerginlikten, kaygıdan ve korkudan arınırsınız.

Hareket ederken, zihniniz sadece hareketlere ve nefes alıp vermeye odaklanır. Bu odaklanma zihni boşaltır. Zihin durulduğunda ise bedeni sakinleştirir ve şarj eder.

Yeryüzü nüfusunun yaklaşık dörtte birinin tay çi yaptığı tahmin ediliyor. Popülerliğinin bu kadar artmasının nedeni, stresi azaltması ve insanı gevşetmesidir. Tay çi yapanlar bunun şimdiye kadar yaptıkları en iyi egzersiz olduğunu söylüyor. Öğrenmesi kolaydır ve hemen hemen her yerde yapılabilir.

Tekerlekli sandalyeye bağımlı olanlar da duruma göre tay çi yapabilirler. İleri yaştakiler tarafından çok sevilir. Akıcı hareketlerden oluştuğu için vücudu sarsan etkisi olmaz. En iyi tarafı da işyerinde öğle yemeğinden önce ve molalar da stres gidermek ve enerji kazanmak için yapılabilir oluşudur. Pek çok spor salonunda tay çi öğretilir.

Yeryüzü nüfusunun yaklaşık dörtte birinin tay çi yaptığı tahmin ediliyor. Popülerliğinin bu kadar artmasının nedeni, stresi azaltması ve insanı gevşetmesidir. Tay çi yapanlar bunun şimdiye kadar yaptıkları en iyi egzersiz olduğunu söylüyor. Bu spora günde sadece 15 dakikanızı ayırarak, zihin ve vücut sağlınızı koruyabilirsiniz. Öğrenmesi kolay ve hemen hemen her yerde yapıbilen tay çi size göre bir egzersiz olabilir kim bilir.

Konular :