HASTALIKLAR

Adet Dönemindeki Baş Ağrısı Migren Habercisi!

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 10.03.2012

Adet Dönemindeki Baş Ağrısı Migren Habercisi

Normal zamanda başınız hiç ağrımıyor, ancak adet günlerinizde tek taraflı ve şiddetli bir baş ağrısıyla birlikte mide bulantısı ile kusma sorunu yaşıyorsanız dikkat! Çünkü migren, özellikle bu özel günlerde vücutta değişen hormonların da etkisiyle kendini gösterebiliyor.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Umut Sarı, gerek adet öncesi, gerekse adet dönemlerinde kadının vücudundaki östrojen dengesinin büyük bir değişikliğe uğradığını belirterek, “Artan östrojen seviyesi de migrene neden olabiliyor” uyarısında bulunuyor.


Baş Ağrısı Her Adet Döneminde Tekrarlıyorsa…

Sadece adet döneminde yaşanan şiddetli ve tek taraflı baş ağrısı, hayatınızı kabusa çeviren migrenin en önemli belirtisi olabiliyor. Bu durumda ise mutlaka uzman bir hekime görünmek gerekiyor.

Adet öncesi dönemde kadınların vücutlarında bazı hormonel değişiklikler meydana geliyor. Artan östrojen değerinin yanı sıra vücutta su tutulumu ve ödem oluşuyor. Tüm bu etkenler birleştiğinde de migren belirtileri ortaya çıkabiliyor. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan birinin ağrı sıklığı olduğunu belirten

Ağrı birkaç saat sürüyorsa bu durum migren olarak değerlendirilmemeli. Migren tanısı için özellikle tek taraflı olan baş ağrısıyla birlikte bulantı ile kusma gibi şikayetlerin her adet döneminde ortaya çıkması ve tüm gün boyunca devam etmesi gerekiyor.

İlk Adetle Birlikte Migren Oranı Kadınlarda 3 Kat Artıyor

Ergenlik dönemine kadar erkek ve kız çocuklarında migren oranları birbirlerine yakın bir seyir izliyor. Fakat ilk adet kanamasıyla birlikte bu oran kadınlarda 3 kat artıyor. Hatta yapılan çalışmalar her 100 kadından 2’sinde ilk adet kanamasıyla birlikte migren geliştiğini ortaya koyuyor.

Adet dönemlerinde kendini gösteren migrenin görülme oranı menopozda ise büyük oranda düşüyor. Öyle ki her 100 kadından 60’ında görülen migren menopoz döneminde yüzde 10’a kadar iniyor. Hamilelik döneminde de östrojen dengesinde herhangi bir değişiklik yaşanmadığı için migren atakları azalıyor.

Hormonlu Besinler Migreni Tetikliyor

Modern yaşamın en olumsuz getirilerinden biri de hormonlu besinler. Gerek sebze ve meyve, gerekse hayvansal besinlerde üretimi artırmak amacıyla östrojen hormonu kullanılıyor. Bu durum da vücuda zarar veriyor ve migren ataklarını tetikliyor. Öyle ki menopoz döneminde olan bir kadına bile östojen verildiğinde migren atakları yeniden tekrarlayabiliyor.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Umut Sarı, bu nedenle mümkün olduğu kadar organik besinlerin yenmesine özen göstermek gerektiğini belirtiyor.

Migren Hastalarının Doğum Kontrol Hapı Kullanmaları İnmeye Neden Olabiliyor

Dr. Umut Sarı, migren olduğunu bilmeden doğum kontrol hapı türü ilaçları kullanmanın bazı riskleri de beraberinde getirdiğine dikkat çekerek, “Doğum kontrol hapları özellikle migreni olan kadınlarda inme ve beyin damarında pıhtı oluşumu sonrası tıkanıklık gibi risklere neden olabiliyor. Ayrıca bu hapları kullanırken ortaya çıkan baş ağrısının damarsal bir probleme mi yoksa migrene mi bağlı olduğunun tanısı kolay koyulamıyor. Bu nedenle migren hastalarının doğum kontrol hapı kullanmaları önerilmiyor.” diyor. Migrenin sıklığı ya da şiddeti değiştiğinde ise kadınların mutlaka bir hekime başvurmaları ve ilacı bırakmaları tavsiye ediliyor.

Adet Döneminde Migren Ataklarını Hafifletmek İçin…

•Işık ve gürültü gibi uyarıcı faktörlerden uzak durun.

•Stres migren ağrılarını artırıyor. Bu nedenle mümkün olduğu kadar stres oluşturabilecek ortamlardan uzak durun.

•Migreni tetiklediği için içeriğinde kafein ve tuz olan besinleri yemeyin. D vitamini takviyesi alın.

•Açık havada dolaşın ve sağlık açısından herhangi bir şikayetiniz yoksa bolca balık eti, süt ile yumurta yiyin.

Konular :