HASTALIKLAR

Alzheimer Hastalığı İçin 7 Kilit Nokta

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 12.01.2018

Alzheimer Hastalığı İçin 7 Kilit Nokta

Son 50 yılda Alzheimer hastalığının görülme sıklığı beklenenden 2 kat daha fazla oldu. Alzheimer dünyada ölüm sebeplerine bakıldığında, 7.sırada yer alıyor. Yaş ve genetik etmenlerle bağlantılı bir hastalık olarak seyreder fakat beslenme gibi değiştirebilir faktörlerden de etkilenebiliyor. Diyetisyen Merve Doyranlı, beslenme ile bu hastalıktan korunma yollarını anlattı.

Sağlıklı beslenme alışkanlıkları kalp hastalıkları, inme gibi birçok hastalık riskini azaltıyor. Sağlıklı beslenme aynı zamanda demans (bunama) gibi beyin kaynaklı problemleri de önleyebiliyor. Sağlıklı beslenme tercihleri, sadece genel sağlığınızı olumlu etkilemez. Uzun dönemde besleyici gıdalarla beslenme aynı zamanda beyin fonksiyonlarını ve hafızayı da güçlendirir.

Hastalığa yakalanmadan önce önlemler alarak kişilerin yaşam kalitesi düşmeden ve binlerce liralık sağlık harcamalarına mal olmadan atlatılabilir. İşte, Alzheimer hastalığı için 7 kilit nokta:

1. Doymuş yağ ve trans yağ alımını en aza indir!

Doymuş yağlar; genellikler et, süt ürünleri ve hindistancevizi ve palm yağı gibi yağlarda oldukça fazla miktarda bulunur. Trans yağlar ise paketli, kızartılmış, pastane ürünleri ve birçok abur-cubur atıştırmalığın içinde bulunur. Beyin sağlığı için, bu tarz gıdaların tüketimini minimize etmekte yarar vardır.

2. Bitkisel kaynaklı gıdalara daha fazla yer aç!

Hayvansal kaynaklı gıdaların yerine; sebzeler, tam tahıllar, kuru baklagiller ve meyvelere daha fazla yer açın. Bitkisel kaynaklı gıdalar beslenmenizin temelini oluştursun.

3. Günde 15 mg E vitamini gıdalardan al!

E vitamini takviyeler yerine gıdalardan alınmalıdır. E vitamini deposu gıdalar; yağlı tohumlar, kuru yemişler, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve tam tahıllardır. Günlük alınması önerilen E vitamini miktarı 15 mg’dır. Örneğin 1 avuç çiğ kuruyemişten bu miktarı rahatlıkla tamamlayabilirsiniz.

Alzheimer Hastalığı İçin 7 Kilit Nokta

Alzheimer Hastalığı İçin 7 Kilit Nokta

4. B12 vitamini!

B12 takviyesini hekim kontrolünde, günlük almanız gereken miktarı mutlaka almalısınız. (Yetişkinler için günde 2.4 mcg.) Kan B12 seviyenizi düzenli aralıklarla kontrol ettirmeyi ihmal etmeyin.

5. Demir ve bakır içeren vitaminlerden kaçının

Bu tarz takviyeleri kullanmadan önce mutlaka doktorunuza bildirin. Doktorunuzun tavsiyesi doğrultusunda önerdiği miktarda kullanmaya özen gösterin.

6. Alüminyum içermeyen ürünler kullan!

Pişirme kapları, kabartma tozları gibi ürünler alüminyum içerir. Alüminyumun da Alzheimer’da rol aldığı bilinmektedir. Alüminyum içermeyen ürünler kullanın.

7. Haftada en az 120 dakika aktif ol!

Haftada 3 gün 40 dakikalık hızlı tempolu yürüyüş ile 120 dakikalık hedefinizi tutturabilirsiniz.

Tüm bunların yanında bulmaca çözmek, gazete okumak, dil öğrenmek gibi beyin egzersizleri yapmak ve günlük en az 7 saat kaliteli uyku, Alzheimer’ı önleyen diğer aktivitelerdendir.

Konular :