HASTALIKLAR

“Bana Bir Şey Olmaz” Demeyin, Yaşamınızı Düzenleyin

Melis Demiryas Melis DEMİRYAS
Yayın : 03.04.2013 - Güncelleme : 16.05.2024

Çarpık kentleşmenin getirdiği sıkıntılar, yeşil alanların azalması, parkların yerini plaza ve alışveriş merkezlerinin alması, trafik sorunu, fast food nedeniyle geleneksel mutfağımızdan ve Akdeniz diyetinden uzaklaşılması, iş stresi, sigara kullanım oranının çok yüksek olması ve çağın hastalığı obezite sonucunda ülkemizde kalp damar hastalıklarından ölüm oranının gittikçe artacağı öngörülüyor.

Tüm bu olumsuzlukların yanında bilgi kirliliği ve insanların “bana bir şey olmaz” düşüncesiyle hastalıklara yaklaşımı tabloyu oldukça karamsar hale getiriyor.
 
Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Azmi Özler, kalp sağlığını korumak için önerilerde bulundu. 

Bana Bir Şey Olmaz Demeyin Yaşamınızı Düzenleyin

 Sağlıklı, mutlu, huzurlu ve kimseye muhtaç olmadan yaşayabilmek istiyorsanız bu uzman önerilerine dikkat etmelisiniz:

Kalp Sağlığımızı Korumak İçin Ne Yapmalıyız?

1. Kalp Hastalığı Kimlerde Daha Çok Görülüyor?

  • Düşük Gelirli Ailelerde Sık Görülüyor 

Kalp hastalıkları, halen dünyada ölüm nedenleri arasında birinci sırada yer almaktadır. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre; her yıl dünyada 17.5 milyon, ülkemizde ise yaklaşık 200 bin insan, kalp damar hastalıkları nedeniyle yaşamını yitirmektedir. 

  • Şehir Hayatı Kalbi Yoruyor 

Kalp damar hastalıklarının modern yaşamın getirdiği sorunlar ve ekonomik durumun iyi olması ile arttığı düşünülebilir. Aslında mantıksal bir yaklaşım olmasına karşın yapılan istatistikler bunu doğrulamamaktadır.

Kalp damar hastalıklarının 2/3’si düşük ve orta gelirli ailelerde görülmektedir.

  • Hastalıkları Tetikleyen Durumlar 

Sağlıksız beslenme, motorlu taşıtların yaygınlığı, hava kirliliği, stres, düzensiz şehirleşmenin getirdiği olumsuzluklar ve kaliteli sağlık hizmetine ulaşabilmede güçlükler kalp damar hastalığına yakalanmada en önemli faktörler olarak ortaya çıkmaktadır.

 

Kalp Sağlığı Nasıl Korunur?

2. Kalp Sağlığımızı Nasıl Koruyabiliriz?

  • Kalp Çocukluktan İtibaren Korunmalı 

Kalp damar hastalıklarında, doğumsal kalp damar hastalıkları bir tarafa bırakılırsa, korunmanın çocukluk yaşlarından itibaren başlaması gerekmektedir.

Kalp damar hastalıklarında değiştirilemeyen faktörler; yaş, cinsiyet ve genetik geçiş olmasına karşın alınabilecek önlemler sayesinde bu faktörlerin etkisi oldukça azaltılabilir.

Kalp Çocukluktan İtibaren Korunmalı

Kalp ve Damar Sağlığımız İçin Neler Yapabiliriz?

Sağlıklı, mutlu, huzurlu ve kimseye muhtaç olmadan yaşayabilmek istiyorsanız bunlara dikkat etmelisiniz:

• Eğer sigara içiyorsanız en kısa zamanda bunu terk etmeli hatta sigara içilen ortamlardan kaçınmalısınız. Bugün kalp merkezlerinin koroner yoğun bakım servislerinde yatan hastaların %90’ından fazlası sigara içen kişilerdir.

• Bulunduğunuz şartlar ne olursa olsun iyimser olmaya çalışın. Karamsarlık, kin ve nefret duygularının yaşamı kısalttığı çalışmalarla kanıtlanmıştır. Bütün bu duygu değişimlerinin kalbinizi yoracağını damarlarınızı bozacağını unutmayın.

• Beslenmenize dikkat edin. Akdeniz tipi diyetin kalbinizin dostudur. Özellikle fast food gıdalardan uzak durun. Kendinize katı kurallar koymayın. Tabii ki zaman zaman kebap ya da şarküteri ürünlerinden yiyeceksiniz; ama önemli olan bunların sıklığı, miktarı ve daha sonra uygulayacağınız detoks programı olmalıdır.

• Hareketsiz yaşamdan uzak durun. Kendiniz ve kalp damar sağlığınız için her gün yarım saat yürüyüşe vakit ayırın. Yakın mesafeleri araç yerine yürüyerek gidin, asansör yerine merdivenleri kullanın. Yürüyüşlerinizi sahilde ya da ormanlık arazilerde yapın. Yoğun trafiğin olduğu yollar yürüyüş için uygun yerler değildir.

 

• Tansiyon sorununuz varsa mutlaka bunu çözümleyin. Tuzdan ve tuzlu mamullerden uzak durun. İlaç kullanıyorsanız ilaçlarınızı ve kontrollerinizi ihmal etmeyin. Tansiyon sinsi bir hastalıktır ve çoğu zaman hiçbir yakınmanız olmadan da kalp damar ve beyin damarlarınızda hasarlar oluşabileceğini unutmayın.

• İdeal kilonuzda olmaya çalışın. En basit önlem, yiyeceklerinizi yarıya indirmek hareketinizi ikiye çıkartmak olabilir. Dengeli beslenme ve egzersizle sorunu çözemiyorsanız, diğer nedenleri araştırmak amacıyla doktorunuza başvurun.

Kalp Çocukluktan İtibaren Korunmalı

• Eğer şeker hastalığınız varsa, mutlaka doktor kontrolünde dengede tutmalısınız. Şekerin damarlarınızı bozmasına izin vermeyin.

• Düzenli yaşam, uyku düzeninizin iyi olması kalp sağlığınızı önemli olarak etkilemektedir, Eğer uykuda solunum durması sorununuz varsa mutlaka çözümlenmesi gerekir.

• Grip gibi hastalıklardan korunmak için aşılanabilirsiniz. Daha önceden kalp hastalığınız varsa uygun aşılanma takviminizi doktorunuza danışın. Soğuk havalarda zorunlu olmadıkça eforlu işlerden kaçının, Soğuk havaların kalp krizini tetiklediğini unutmayın.

• Arkadaş çevrenizi tekrar düzenleyin, Size, stres ve negatif enerji veren kişilerin yerine pozitif katkısı olan, neşeli bol sohbetli kişiler ile görüşün. Unutmayın iyi dostlukların ömrü uzatıcı etkisi vardır. 

Sağlık bedenen ve ruhen iyilik halidir. Elinizden gelen gayreti göstererek sağlıklı mutlu ve huzurlu bir yaşam sürebilirsiniz.

Unutmayın; yaşam umulmadık anda başınıza gelen olaylarla mücadele etme sanatıdır.

Konular :

#kalp sağlığını koruma #kalp hastalıkları #kalp sağlığı için ne yapmalı #kalp sağlığı için beslenme #kalp