HASTALIKLAR

Genç Erkekler Varikosel Sorununuzu İhmal Etmeyin

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 18.05.2013

Genç Erkekler Varikosel Sorununuzu İhmal Etmeyin

Genellikle genç erkeklerde görülen varikosel bir damar hastalığıdır. Başka bir deyişle, testislerin toplar damarlarında olan genişleme, uzama dolayısıyla kanı rahat taşıyamama halidir. Hastaların testislerde ağrı, sarkma, çoğu zaman da kısırlık nedeniyle kendilerine başvurduklarını söyleyen Üroloji Uzmanı Dr. Erdal Mert, 'Çocuğum olmuyor' diye başvuran hastalarda ilk olarak varikosel olup olmadığına baktıklarını belirtiyor.

Varikosel Hastalığının Muayenesi Nasıl Yapılır?

Varikoselde en önemli muayene el ile yapılan fizik muayenedir. Orada damarların genişlediğini yumak yumak uzadığını görürüz ve aynı zamanda ultrasonla da detaylı bir şekilde inceletiriz. Daha sonra tedaviye başlarız. Varikoselde tedavi cerrahidir. Yani uzamış, genişlemiş, kapak sistemi bozulmuş bir damarın ilaçla tedavi şekli yoktur. Ameliyatla yapılan tedavide de bu damarı tamamen alıyoruz. Diğer damarların yaptığı görevle hasta hayatına devam ediyor. Ameliyattan sonra hastanın sperm sayısında artış olduğu belirgin olarak görülüyor.

Varikoselin Belirtileri Nelerdir?

Testislerin bulunduğu ortam normal vücut sıcaklığına göre daha serindir. Kan akışı daha hızlı olduğundan dolayı burası 2 derece daha serindir. Damarlarda tıkanma olduğu zaman kan hızlı gelse de hızlı taşınamıyor, buna bağlı olarak testis çevresinde kan birikiyor. Kan harareti arttığı için testislerin görevinde de aksamalar oluyor.

Genç Erkekler Varikosel Sorununuzu İhmal Etmeyin

Çocuk Yapma Özelliği Azalıyor

Testislerin iki önemli görevi var. Birincisi erkeklik hormonu üretmek, diğeri de sperm üretmek. Testislerde meydana gelen hararet sonucu görevler yerine getirilemiyor. Çocuk yapma özelliği azlıyor, cinsel isteksizlik artıyor. Buna bağlı olarak testislerde

ağrı, erime, terleme ve sıcaklık hissi hastanın şikayetlerindendir. Varikosel olduğunda çocuk yapma özelliğinde bir düşüş olduğunu biliyoruz.

ŞURA KAYA

İHA

Konular :