HASTALIKLAR

Hazımsızlığınızın Sebebi Safra Kesenizdeki Taş Olabilir

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 23.12.2011

Hazımsızlığınızın Sebebi Safra Kesenizdeki Taş Olabilir

Ağır yemekler yemediğiniz halde geçmek bilmeyen şişkinlik hissi ve hazımsızlık gibi şikayetlerden yakınıyorsanız safra kesesi taşı sorununuz olabilir. Kadınlarda ve diyabet hastalarında sık görülen safra kesesi taşlarından cerrahi yöntemle kurtulmak mümkün. Obezite CerrahisiUzmanı Op. Dr. Tuğrul Demirel, safra kesesi taşlarının oluşum nedenleri ve tedavi şekli hakkında bilgi verdi.

Diyabet Hastaları Daha Çok Dikkat Etmeli

Safra kesesi, karaciğerin altında yer alan armut şeklinde, yaklaşık 7–10 cm uzunluğunda ve 30–50 cc hacminde olan bir organdır. Karaciğerin ürettiği safranın bir kısmını depolar ve yemek sonrası sindirimi hızlandırmak amacıyla ince bağırsağın ilk kısmına boşaltır. Safra, karaciğer tarafından üretilen zeytinyağı kıvamında, sarı-yeşil renkte berrak bir sıvıdır.

Sağlıklı bir insanın karaciğeri günde 500–1000 cc safra üretir. Safra kesesi ise bu safranın üçte birini depolayabilir. Geri kalan safra devamlı olarak ana safra kanalı boyunca safra kesesine hiç uğramadan bağırsağa akar. Safra taşları, safra kesesi içinde oluşan sert cisimciklerdir.

Bunların % 80 kadarı kolesterol taşları, % 20 ise pigment taşlarıdır. Safra kesesi fonksiyonunda olan yetersizlik, kese içinde göllenmeye neden olduğundan taş oluşumuna neden olabilmektedir. Diyabet hastaları, safra kesesi hareketleri ve fonksiyonunun azalması nedeniyle, safra kesesi taşlarına daha sık maruz kalırlar.

Safra Kesesi Taşları En Çok Kimlerde Görülür?

•Kadınlarda (özellikle 20–60 yaş arasında) erkeklere göre iki kat daha fazla rastlanır.

•60 yaşın üzerindekiler.

•Hamileler, doğum kontrol hapı kullanan kadınlar (Karşılanmamış östrojenin artması nedeni ile )

•Obezite hastaları

•Diyabet hastaları

•Aniden ve yoğun miktarda kilo veren hastalar

Karın Üst Bölgesindeki Ağrılar Safra Taşı Olabilir

Safra taşları % 11- % 36 arasında bir oranda hiç belirti vermeyebilir. Ancak büyük bir kısım hastada şikâyet oluşturur. Tedavi genellikle bu şikâyetleri olan hastalara önerilir. Safra taşlarının neden olduğuna dair belirtiler çok çeşitli olabilir. Hastalar genellikle hazımsızlık, şişkinlik, karın üst bölgesinde hafif ağrıdan şikâyet ederler.

Bazı durumlarda safra kesesindeki taşlar, safra kanalına düşebilir. Bu durumda ana safra yolu tıkanıklığına bağlı, çok ağır pankreas ve safra yolu enfeksiyonları ile sarılık oluşabilir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Batın USG safra kesesi ve safra yollarının görüntülemesinde en sık kullanılan tetkiktir. Hastaya hiçbir yan etkisi yoktur. Tedavi ve takip için sıklıkla tekrarlanabilir, kolay uygulanır ve konforlu bir yöntemdir.

Laparoskopik (Kapalı) Kolesistektomi yöntemi ile safra kesesi taşlarından kurtulabilirsiniz

Safra kesesi ameliyatının en yaygın uygulanan yöntemi laparoskopik (kapalı) kolesistektomidir. Hastanın karnında 1 ile 3 adet bir santimlik kesi yapılarak, kamera ve aletler karın içine ilerletilir. Ameliyat tamamen bu deliklerden gerçekleştirilir. Hastalar genellikle işlemin ertesi günü evine gönderilir.

Konular :