HASTALIKLAR

Hipertansiyon Nedeniyle Hastalıklar Kapınızı Çalmasın

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 09.05.2013

Hipertansiyon Nedeniyle Hastalıklar Kapınızı Çalmasın

Dünya genelinde 1,5 milyar, ülkemizde ise yaklaşık 15 milyon kişinin hipertansiyon hastası olduğu tahmin ediliyor. Kalp hastalıkları, inme ve böbrek yetersizliğine kadar gidebilen bu ciddi rahatsızlık, uygun tedaviler ile önlenip kontrol altında tutulabiliyor. Kardiyoloji Uzmanı Dr. Erol Sağatlı, hipertansiyon ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Düzenli Ölçüm Önemli

Hipertansiyon; iki ya da daha fazla sayıda, uygun şartlarda yapılmış kan basıncı ölçümünün 140/90 mm Hg veya daha yüksek olması ile seyreden bir hastalıktır. Hipertansiyon hastalarının % 95’inde başlıca bir neden gösterilememektedir. Bu durum ‘’primer’’ ya da ‘’esansiyel hipertansiyon “ olarak adlandırılır. Hastaların yaklaşık %5’inde ise tanımlanabilir bir neden gösterilebilmektedir ve bu durum ‘’sekonder hipertansiyon’’ olarak tanımlanmaktadır.

Yüksek Tansiyonun Belirtileri Nelerdir?

Yüksek tansiyon hastalığının belirtileri; sabahları ense bölgesinde hissedilen ağrı, nefes darlığı, çarpıntı, baş dönmesi, baş ağrısı, sık idrara çıkma şeklinde ortaya çıkabilir. Tansiyon çok yüksek olduğu halde bazı hastalarda hiç bir şikayet olmayabilir. Bu durum tehlike sinyalidir.

Hipertansiyon gelişiminde; genetik faktörler, yaş ve cinsiyet değiştirilemeyen risk faktörlerindendir. 50 yaşın altında erkeklerde, 50 yaş üstünde ise kadınlarda hipertansiyon görülme oranının arttığı bilinmektedir. Hipertansiyondan korunmak için; aşırı kilo almamaya dikkat edilmeli, sigara ve alkol kullanımı ile aşırı tuz tüketiminden kaçınılmalı, stresten uzak durulmaya çalışılmalıdır.

Kalp ve Dolaşım Yetmezliği Yaşayanların % 75’inde Hastalığın Nedeni Hipertansiyon

Yüksek tansiyon günümüzde hala beyin damarlarındaki tıkanıklık ve kanamalar açısından başlıca risk faktörleri arasındadır. Ayrıca, kolesterol ve sigara alışkanlığının yanı sıra; miyokard enfarktüsünün başlıca nedenleri arasında yer alır. Kalp ve dolaşım yetmezliği olan kişilerin yüzde 75′inde bu hastalıkların nedeninin hipertansiyon olduğu bildirilmiştir. Tansiyon yükselmesinin damar duvarında kalınlaşma gibi belirgin değişikliklere yol açarak; tıkayıcı damar hastalıkları, anevrizmalar ve böbrek yetmezliği gibi bir dizi doku bozukluklarına neden olduğu bilinmektedir.

Hiper Tansiyon Tedavi ile Kontrol Altına Alınabilir

Tedaviye başlama kararı, kan basıncı ve toplam kardiyovasküler riske bağlıdır. Kilo kontrolü, fiziksel aktivitenin artırılması, alkol alımının azaltılması, tuz kısıtlaması ve meyve-sebze tüketimi, düşük yağlı süt ürünlerinin kullanılması gibi yaşam tarzı değişiklikleri tüm hipertansiyon hastalarına önerilmektedir. Uygun hastalarda ise ilaç tedavisi ile hipertansiyon kontrol altına alınabilmektedir.

Hipertansiyon Nedeniyle Hastalıklar Kapınızı Çalmasın

Son yıllarda bu tedaviler sonucunda kan basıncının düşürülmesiyle kalp ve damar hastalıklarına yakalanma ve bu hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetme oranının belirgin ölçüde azaldığı kanıtlanmıştır. Yüksek tansiyonlu hastaların tedaviden sonraki tablolarına bakıldığında özellikle felç, kalp hastalığı, dolaşım bozuklukları ile böbrek yetmezliğinin ortaya çıkma sıklığının azaldığı görülmektedir.

****

Hipertansiyon Hastaları ve Bu Hastalığı Önlemekİsteyenler Nasıl Beslenmeli?

1. C Vitamini İçeren Gıdaları Beslenme Planınıza Dahil Ediin

Portakal, yeşil biber, mango, brokoli, patates ve diğer c vitamini değeriyüksek gıdalar dengeli bir şekilde tüketilmeli.

2. Potasyum Kaynağı Gıdalar

Yüksek oranda potasyum içeren gıdalar hipertansiyonu olanlar için en iyi doğal ilaçtır.

Potasyum vücuttaki sıvıların dengesini korumaya ve normal kan basıncını kontrol altına almayayardımcı olur.

En iyi potasyum kaynağı gıdalar: Muz, soya fasulyesi, yeşil fasulye, kabak, kereviz, fıstık ve ıspanak iyi birer potasyum kaynağıdır.

3. Kalsiyum Kaynağı Gıdalar

Kalsiyum normal kan basıncını dengede tutmak için çok etkilidir. Özellikle de yaşlı insanların yeterli kalsiyum düzeyi için doktor kontrolünde ve onayıyla kalsiyum takviyesi alması önemlidir.

Kalsiyum kaynağı gıdalar: Süt ve süt ürünleri, balık özellikle hamsi çok önemli kalsiyum kaynaklardır. Ayrıca, karnıbahar, brokoli, kurubaklagiller, kurutulmuş meyveler, susam, fındık, pekmez kalsiyum içeriği yüksek gıdalardandır. Limon, portakal, çilek, yumurta gibi besinlerde orta derecede, etler ve diğer taze sebze ve meyvelerde ise daha az derecede kalsiyum içerir.

4. Zeytinyağı

Doymamış yağ oranının bol olduğu zeytinyağı kan basıncını azaltmaya yardımcı olur. Kalp sağlığı için de son derece faydalıdır.

5. Omega-3 Yağ Asit

Balık (özellikle hamsi) ve balık yağı iyi birer omega-3 yağ asidi kaynağıdır.

6. Yüksek Lifli Yiyecekler

Yüksek lifli gıdalar kan yağ düzeyini (kolestreol, trigliserid, LDL ve HDL) nötralize eder.
Örneğin, fasulye, mısır, elma ve diğer sebzeler.

7. Kereviz

Bu bitki yüksek oranda potasyum içerir. Yüksek tansiyonu önlemek için de potasyum son derece önemlidir. Kan basıncının yükselmesini önlemek için günde bir bardak taze sıkılmış kereviz suyu içilebilir. Elma, kereviz ve limon suyuyla kendinize harika sağlıklı bir içecek yapabilirsiniz.

8. Sarımsak ve Soğan

Bu doğal antibiyotik etkiye sahip ikili, hipertansiyonun en etkili doğal ilacıdır. Sarımsak ve soğan kan damarlarındaki kasları rahatlatır.

Hipertansiyonunuz Varsa Kaçınmanız Gereken Gıdalar

1. Sağlıksız abur cubur gibi yüksek tuz ve sodyum içeren gıdalardan uzak durmalısınız.

2. Aşırı yağlı yiyecekleri beslenme planınızdan uzak tutmalısınız.

3. Alkol, kan basıncı artırır. Bu nedenle kesinlikle tüketmemelisiniz.

4. Aşırı kahveve kafein içeren gıdalar tüketmekkan basıncını yükseltir. Dengeli tüketmeye özen göstermelisiniz.

5. Sigara da hipertansiyon hastalarının uzak durulması gereken bir başka zararlı maddedir.

Konular :