HASTALIKLAR

Karaciğere Yayılan Tümörlerin Cerrahisinde İyi Haber

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 02.12.2011

Karaciğere Yayılan Tümörlerin Cerrahisinde İyi Haber

Hızlı, stresli yaşam, kötü beslenme gibi büyük şehirlerde yaşamanın getirdiği riskler nedeniyle dünyada olduğu gibi ülkemizde de kalınbağırsak kanserlerinde artış görülüyor. Kalınbağırsaktaki bu tümörler karaciğer başta olmak üzere, akciğerler ve karına da yayılabiliyor.

ABD’de her yıl 150 bin kişiye kalınbağırsak kanseri teşhisi konduğunu, her yıl yaklaşık 50 bin kişinin kalınbağırsak tümöründen öldüğünü biliyor muydunuz? Kalınbağırsak kanserinin yarattığı en büyük ve ciddi etkinin tümörün karaciğer gibi hayati organlara sıçraması olduğunu belirten Acıbadem Üniversitesi Öğretim Üyesi ve International Hospital Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Alihan Gürkan konuyla ilgili bakın hangi önemli açıklamalarda bulundu.

"20 Yıl Önce Kurtuluş Yoktu, Şimdi İse Yaşama Oranı yüzde 37-60’lara Yükseldi”

Bundan 20 yıl önce kalınbağırsak kanseri sonucunda özellikle de karaciğerine tümör atlayan hastalar ameliyat edilemiyordu. Bu süre içinde karaciğer nakil ameliyatlarının sayesinde artık yeni teknikler geliştirildi. Bu teknikler sayesinde hastaların yaşama oranı yüzde 37-60 arasında değişiyor.

Kalınbağırsak tümörlerinin en kötü taraflarından biri, tümörün başlangıçta hastaların sadece yüzde 25’inin karaciğerine atlamasına karşın, 3 yıl içinde bu oran yüzde 75’e kadar yükselebiliyor.

Artık Ülkemizde de Çok Başarılı Sonuçlar Elde Ediliyor

Son 20 yılda özellikle karaciğer naklinde kazanılan cerrahi deneyimin yanı sıra, yeni kemoterapötik ilaçların da geliştirilmesiyle birlikte hastalığın başka organlara yayılımı konusunda ciddi adımlar atıldı. Artık ülkemizde en karmaşık ameliyatların bile başarıyla yapılabilmekte. Hastaların bu ameliyatlar için yurtdışına gitmesine gerek yok. Çünkü orada ne yapılıyorsa Türkiye’de de yapılabiliyor.

Vücudun En Kanlı Organı Karaciğer Bu Nedenle Tümör Kurbanı

Karaciğere çok fazla miktarda kan gittiği için insan vücudunun en kanlı ve damarlı organdır. 8 parçadan oluşan karaciğere uygulanacak cerrahi sırasındaki tekniklerin çok büyük dikkat ve uzmanlık gerektirir, aksi takdirde hasta kanamadan kaybedilebilir.

Karaciğer İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

•Karaciğerin yüzde 70’ine kadar olan bölümü çıkarılabilir. Bir insan karaciğerinin yüzde 30’luk bölümü vücudunda kalsa bile yaşayabilir.

•Karaciğer ilginç bir organdır. Çünkü cerrahiyle bir bölümü kesilip çıkarıldıktan yaklaşık 4-5 hafta sonra orijinal büyüklüğüne erişir, kendini yenileme kapasitesi vardır.

•Vücuttaki bütün proteinlerin, sinirim enzimlerinin sentezi, safranın oluşturulması karaciğerin görevleri arasındadır.

•Her insanın karaciğerinin ağırlığı vücudunun yüzde 2’si kadardır. Yani 100 kiloluk adamın 2 kiloluk karaciğeri vardır.

•Eğer insan karaciğerinin yüzde 70’den fazlasını kaybederse ölebilir.

•Karaciğer vücudun başka bölgelerindeki tümörlerin en fazla atladığı organlardan biridir, çünkü karaciğere çok kan gelir, bu nedenle tümörler kolay taşınır.

Konular :