HASTALIKLAR

Kendinizde Sürekli Kusur Buluyorsanız Dikkat!

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 06.08.2019

Kendinizde Sürekli Kusur Buluyorsanız Dikkat

Aynaya baktığınızdakendinizde sürekli kusur buluyorsanız dikkat! Çünkü uzmanlar, bu durumun uzun süre devam etmesiniQuasimodo Sendromu’na bağlıyor..

Quasimodo Sendromu Nedir?

Adını Victor Hugo’nun Notre Dame’ın Kamburu eserindeki Quasimodo karakterinden alan Quasimodo sendromu ile ilgili bilgiler veren Uzman Psikolog Sena Sivri, sendromun önemli belirtilerini sıraladı. Sivri, sosyal medyanın Quasimodo sendromunu tetiklediğinin de altını çizerek önemli uyarılarda bulundu.

Sosyal medya tetikliyor: Quasimodo Sendromu’na dikkat!

Quasimodo sendromu, kişinin vücudunda gerçekte var olmayan kusurlar bulması ve bundan yoğun rahatsızlık duyması anlamına geliyor. Uzman Psikolog Sena Sivri, Quasimodo sendromu ya da diğer adıyla Beden Disformik Bozukluğu olan kişilerin sürekli aynada kendilerini inceleyip, her seferinde yeni bir kusur bulduklarını belirterek “Bu düşünsel uğraşlar kişinin işlevselliğinde bozulmaya neden olur. Bu durumun yarattığı mutsuzluktan dolayı kişi içine kapanır, kendi görüntüsünden duyduğu memnuniyetsizlikten dolayı iş ve sosyal hayatından uzaklaşır, daha ilerlediğinde evden çıkamaz hale gelebilir hatta çok ilerlemiş durumlarda intihar girişimlerine yol açabilir” diyor.

Kendinizde Sürekli Kusur Buluyorsanız Dikkat

Kendinizde Sürekli Kusur Buluyorsanız Dikkat!

Sıklıkla Ergenlik Döneminde Ortaya Çıkıyor

Bu sendromun genellikle ergenlik döneminde ortaya çıktığını, genetik yatkınlığın yanı sıra toplumsal normlar ve sosyal medyanın dayattığı güzellik algılarının da tetikleyici olma özelliği taşıdığını belirten Uzman Psikolog Sena Sivri, Quasimodo sendromunun 3 önemli belirtisini anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

Kişi Kendini Çirkin Görebiliyor

Kişinin kendini aşırı inceleyip eleştirmesi, sürekli kendi görüntüsünde kusur bulması temel belirti olarak karşımıza çıkıyor. Kişinin çok vaktini alan bu incelemeler özellikle yüz bölgesinde yoğunlaşıyor. Kişi, etrafındaki herkesten kusurlu bulduğu bölgeleriyle ilgili fikir alma ihtiyacı içinde oluyor; hayali kusurlarının nasıl gözüktüğünü sorup, kendisini çirkin kabul ediyor.

Kendinizde Sürekli Kusur Buluyorsanız Dikkat

Kendinizde Sürekli Kusur Buluyorsanız Dikkat!

Diğer insanların hatta uzmanların söylemleri inandırıcı olmuyor. Bu kişiler, plastik cerrahlar ve dermatologların kapısını sık sık çalıp, küçüklü büyüklü müdahaleler yaptırırken; hekimin onay vermediği, gerek görmediği işlem / operasyonlar için ehil olmayan kişilere işlemler yaptırtıp daha büyük hasarlar görebiliyorlar.

Kendinizde Sürekli Kusur Buluyorsanız Dikkat

Kendinizde Sürekli Kusur Buluyorsanız Dikkat!

"Olmaz Çünkü Çok Çirkinim" Fikrine Kapılırlar

Quasimodo sendromu olan kişiler saç ve kıyafet gibi konularda her zaman kararsızlık içinde oluyorlar ve gerçekte var olmayan kusurlarının, etrafındaki herkes tarafından fark edildiğini, çirkin olduğunu düşünüyorlar. Hayatları ile ilgili her alanda güzellik algılarına bağlı yanlış kararlar verebiliyorlar. Bu sendroma sahip kişiler “Olmaz çünkü çok çirkinim, burnum/gözüm vs çirkin” gibi cümleleri çok sık söylüyorlar. Hayatları ile ilgili karar almaları gereken noktalarda güzel olmadıklarına dair algıları özgüven eksikliği yaratarak birçok konuda cesaretlerini kırıyor. Aynı zamanda güzelliklerine dair bu obsesyonları birçok alana dair ilgi ve algılarını da bloke ediyor.

Kendinizde Sürekli Kusur Buluyorsanız Dikkat

Kendinizde Sürekli Kusur Buluyorsanız Dikkat!

Kendi Özelliklerini Başkalarıyla Kıyaslarlar

Uzman Psikolog Sena Sivri “Kişi, başkalarınca fark edilmeyen ya da gerçekte olmayan kusurunu ciddi bir kusur veya özür olarak görüyor, devamlı bu sorunla uğraşıyor; bu algısından dolayı tekrarlayıcı davranışlarda bulunuyor. Örneğin; aynaya bakma, gizlemeye çalışma, deri/saç yolma, düzeltmeye çalışma, güven ve güzelliğine dair onay arayışı içerisinde olma bunlardan birkaçı. Kendi özelliklerini başkalarıyla kıyaslarken, zamanla yaşam kalitesi bozuluyor, içe kapanıyor hatta evden çıkmak istemiyor. Tek uğraşıları bu kusurlarını düzeltmek için oluyor. Çok ilerlemiş durumlarda, yaşamlarına son verme istekleri ve girişimleri sık görülüyor” diyor.

Sözcü

Konular :