HASTALIKLAR

Kilo ile Hipertansiyon Bağlantısı Kanıtlandı!

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 07.12.2017

Kilo ile Hipertansiyon Bağlantısı Kanıtlandı

Türkiye’de her 3 kişiden 2’sinin hipertansiyon hastası olduğunun farkında olmadığını vurgulayan uzmanlar, hipertansiyon nedeniyle dünyada her yıl yedi buçuk milyon kişinin yaşamını yitirdiğine dikkat çekiyor. Yapılan son çalışmalar, kilo ile hipertansiyon bağlantısı kanıtlar nitelikte. Uzmanlara göre yeni hipertansiyon değerleri ile ölümcül olabilecek hipertansiyon vakalarının önüne geçilebilecek!

Yeni Hipertansiyon Değerleri Sayesinde Erken Teşhis, Erken Tedavi Mümkün

Dünyadaki ölümlerin sekizde birinden sorumlu olan hipertansiyon, tedavi edilmediğinde birçok sağlık sorununa neden olabiliyor.Hipertansiyon verilerinin değiştirilmesini fırsat olarak gördüklerini anlatan Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Bölümü’nden Dr. Oscar Cingolani, “Bu sayede ölümcül olabilecek hipertansiyon vakalarını daha erken evrede ve daha etkin bir şekilde önleyerek, tespit ederek, yöneterek ve tedavi ederek daha çok insanın hayatını uzatmaya yardımcı olabileceğiz” şeklinde konuştu.

Hipertansiyon Değerleri Yeniden Düzenlendi

Hipertansiyon vakalarını daha erken evrede ve daha etkin bir şekilde önlemek amacıyla hipertansiyon değerleri yeniden düzenlendi. Hipertansiyonda büyük tansiyon 140’tan 130’a, küçük tansiyon ise 90’dan 80’e düşürüldü.

Yeni Değerler ile Daha Etkili Tedavi

Yeni yüksek tansiyon tanımı sonucunda hipertansiyon farkındalığının artacağını ve daha sağlıklı yaşam tarzlarına yönelik bir ilginin oluşabileceğini söyleyen Dr. Oscar Cingolani, yüksek tansiyonun tanımlandığı değerlerin düşürüldüğü için yüzde 14 daha fazla kişiye yüksek tansiyon tanısının konacağını belirterek “Yeni hipertansiyon değerleri sayesinde ileri kardiyovasküler risk faktörleri taşıyan hastalar daha erken ve daha agresif ilaç tedavisinden büyük fayda sağlar” dedi.

Hipertansiyon sınırının değişmesi daha erken dönemde tedavi açısından önemli

Hipertansiyon verilerinin değiştirilmesini fırsat olarak gördüklerini anlatan Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Bölümü’nden Dr. Oscar Cingolani, “Bu sayede ölümcül olabilecek hipertansiyon vakalarını daha erken evrede ve daha etkin bir şekilde önleyerek, tespit ederek, yöneterek ve tedavi ederek daha çok insanın hayatını uzatmaya yardımcı olabileceğiz” şeklinde konuştu.

Kilo ile Hipertansiyon Bağlantısı Kanıtlandı

Kilo ile Hipertansiyon Bağlantısı Kanıtlandı

Hastalara diyet ve yaşam tarzı değişikliği önerilecek

Yeni hipertansiyon kategorisine giren bütün hastalarda hemen ilaç tedavisine ihtiyaç duyulmuyor.Hastalara ilk etapta kilo verme, düşük tuz diyeti ve egzersiz gibi yaşam tarzı değişikliği önerilecek.

Kilo ile hipertansiyon bağlantısı kanıtlandı

Yüksek tansiyonu olan hastalarda antihipertansif ilaçlar bilişsel fonksiyonu korumaya yardımcı olabiliyor. Araştırmalar orta yaşta hipertansiyonun, ileri yaşta hafıza sorunlarının baş gösterme ihtimalini artırdığını gösteriyor. Erken tedavi uygulandığında bu riskin düşebildiğini belirten Dr. Oscar Cingolani, “Araştırmalar kilo alımı ve yüksek tansiyon arasındaki bağlantıyı daha somut bir şekilde ortaya koydu.

Hipertansiyon organ hasarı olmadan belirti vermiyor

Hipertansiyon tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de önemli bir sağlık sorunu. Türkiye’de her 3 kişiden 2’sinin hipertansiyon hastası olduğunun farkında olmadığını vurgulayan Dr. Zor, “Hipertansiyon tüm dünyada toplumun yaşam tarzındaki olumsuz gelişmeler nedeniyle artık 30-40 yaşlarda da sıklıkla görülüyor.

Neler Yüksek Tansiyonu Tetikliyor?

Fazla kilo, obezite, hareketsiz yaşam, beslenmedeki işlenmiş gıdalar ve tuz alımında artış gerek hipertansiyon gerekse şeker hastalığı gelişiminde önemli rol oynuyor. Hipertansiyonda tedavi planlaması hipertansiyona eşlik eden başka hastalıkların olup olmamasına, kardiyovasküler risk durumuna ve hipertansiyonun yol açtığı hedef organ hasarlarının meydana gelip gelmemesine bağlı olarak değişiyor.

Konular :