HASTALIKLAR

Kimler Kalp Krizi Geçirme Riski Altında?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 24.10.2011

Kalp Krizi Geçirme Riskinizi Biliyor Musunuz

“Stres ve koşuşturma hangi iş kolunda varsa, o meslek risklidir. Çünkü yoğun stres, kalbi en çok yoran etkendir.” diyen Kalp ve DamarHastalıkları Uzmanı Op. Dr. Tamer Bakalım, mesleki stresin kalp sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri hakkında bilgi verdi.

İş yaşamınızda sürekli stres yaşıyorsanız, kapalı ortamlarda çalışıyor ve sigara dumanına maruz kalıyorsanız, işiniz nedeniyle uyku ve yemek düzeniniz yoksa kalp hastalıkları açısından risk altındasınız demektir.

Bankacılar, Cerrahlar, Borsacılar ve Gazeteciler Dikkat Etmeli

Ülkemizde son yapılan bilimsel çalışmalarda nüfusun %25 - %30’unun kalp hastalıkları riski ile karşı karşıya olduğu saptanmıştır. Genel olarak sigara kullanan stresli yaşayan, stresli mesleklerde çalışan ve koruyucu kurumsal hekimliğe çok fazla önem vermeyen, doktora bir sağlık sorunumuz olmadan gitmeyen bir toplum olarak kalp hastalıklarına yatkın olmamız normal bir durumdur.

Kalp damar hastalıkları dünyada en sık ölüm nedenleri arasındadır ve bu hastalığın dünya genelinde strese bağlı olarak daha da artacağı öngörülmektedir. Stresi yoğun yaşayan muhasebeciler, bankacılar, cerrahlar, borsacılar, gazeteciler, polisler de yaşadıkları yoğun stres nedeni ile risk grubu içinde yer almaktadırlar.

Kalbin En Önemli Düşmanı Strestir

Kalp krizi, damarların zamanla daralarak tıkanması ya da orta düzeydeki bir darlığın yırtılması veya pıhtılaşması sonucunda oluşan ani tıkanıklıklardır. Özellikle ani ve yoğun stres, vücutta hormonal bozukluğa sebep olarak bir takım aktif salgınlara ve tansiyon yüksekliğine neden olur. Bunlar da ani kalp krizine sebebiyet vermektedir.

Ciddi heyecanlar, korkular, üzüntüler ve sevinçler de ani kalp krizini tetikleyebilir. Kalp krizi riskinin en aza inmesi için kişi yoğun stres altında olmamalı ve damar sertliğiyle ilgili herhangi bir problemi olmamalıdır. Damarları tamamen normal olan insanların kalp krizi geçirme riski çok çok düşüktür.

Müzisyenler de Risk Altında

Stres damar sertliği için birinci faktör olarak sayılmasa da stres kaynaklı tansiyon yüksekliklerinin kalp krizini tetiklediği bir gerçektir. İnsulin salınımında vücudunuzda hormonal eksiklikler varsa, bunlara bağlı olarak diyabete yatkınlık ve kan değerlerinde bir takım bozukluklar ortaya çıkar. Stresi yüksek olan meslek gruplarında kalp krizi geçirme riski daha fazladır. Bu meslek grupları içinde cerrahların; insan hayatıyla ilgili ilk meslek grubu olması nedeniyle kalp krizi geçirme olasılığı yüksektir.

Müzisyenler; özellikle orkestra içerisinde çalışanlar stres oranında en yüksek meslek gruplarındandır. Sigara tüketiminin yoğun olduğu yerlerde çalışan insanlar da risk taşıyan grupta yer almaktadır. Kahvehanede çalışan insanlar da yoğun sigaraya, tütüne maruz kaldıkları için buna bağlı damar sertliği oluşabilmektedir.

Riskli Meslek Gruplarında Çalışıyorsanız Bu Önerileri Dikkate Alın!

Düzenli beslenme ve yaşam tarzı, damar sertliğinden korunmak için özen gösterilmesi gereken konulardır. Yaşam tarzınızda yapacağınız değişiklikler ile kalp krizi riski azaltıp, hayatınıza daha sağlıklı devam edebilirsiniz.

•Spor ve egzersiz, kalp sağlığı için önemlidir. Belli bir hızda, basit yürüyüşler ve ardından hafif yapılacak germe egzersizleri kalp sağlığını korumaya yardımcı olur. (4-5 km’lik mesafeyi, 40-45 dakikada ve düz alanda yürümek gerekmektedir.) Stresi ortadan kaldırmak için kalp yogası da ciddi anlamda stresi önlemektedir. Spor hem vücudunuzu hem de beyninizi zinde tutar.

•Çikolata ve muz gibi besinler mutluluk hormonu salgısını artırdığından kalp sağlığımıza da olumlu etki eder. Çikolatanın kalitesiyle ilgili olarak kakao oranı uygun seviyede olanlar tercih edilmelidir Bir takım bitkisel ürünler ve sakinleştiricileri kullanmak isteyen hastalar ise kesinlikle doktor tavsiyesi almalıdır.

•Beslenmenin yanı sıra kişiler profesyonel destek alıp, yaşam tarzındaki olumsuzluklarla baş etmenin yolunu bulmalıdırlar. Stres beklentilerle ilgilidir ve beklentilerini gerçekleştiremeyen insanlar strese girerler. Ölümler, çocuk kaybı, geçimsizlik ve boşanmalar sıklıkla aile içinde strese neden olmaktadır. Gün içerisindeki stres kaynaklarını ortadan kaldırabilmek, ancak bakış açısını değiştirmekle mümkündür.

•Uykunuzu düzene sokmalısınız. Sağlıklı bir uyku düzeniniz yoksa stresten uzak durma şansınız yoktur. Günde beş saat uyuyarak sağlıklı bir yaşam elde edilebilir. Uyku saati kişiden kişiye 4-10 saat arasında değişir; ancak ihtiyaçtan fazla uyumak da insanı strese sokabilir.

Fotoğraf: Getty Images

Konular :