HASTALIKLAR

Kolon kanseri riskini azaltacak 11 tavsiye

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 17.02.2017 - Güncelleme : 09.07.2022

Kolon kanseri riskini azaltacak 11 tavsiye

Kolon kanseri riskini azaltacak 11 tavsiye

Şehir hayatı, hareketsizlik, dengesiz beslenme ve obezite kolon kanseri bir diğer adıyla kalın bağırsak kanseri riskini artırıyor. Uzmanlar kırmızı et ve özellikle işlenmiş et tüketimini sınırlandırın ve hayatınıza egzersiz katın önerisinde bulunuyor.

Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Levent Demirtürk, kolon kanserlerinin oluşmasında yüzde 70 oranında çevresel faktörlerin etkili olduğunu söyleyerek, “Avrupa’da en sık görülen 3. kanser olan kolon kanseri önlenebilir bir kanser türü, beslenme alışkanlığımızda ve hayat tarzımızda yapacağımız değişikliklerle riski azaltmak mümkün.

Yaş en önemli risk faktörü

Kolon kanserinde yaş, en temel risk faktörüdür. 50 yaşından itibaren kalın bağırsak kanserinin görülme sıklığı artıyor. Hareketsiz yaşam süren, kırmızı eti, işlenmiş eti ve katı yağları çok tüketen, meyve, sebze ve lifli gıdalardan fakir beslenen, kömürle doğrudan temas ederek pişen gıdaları tercih eden kişiler risk altında.

Kolon kanseri riskini azaltacak 11 tavsiye

Kolon kanseri riskini azaltacak 11 tavsiye

İltihabi bağırsak hastalığı geçiren, bağırsağında kanser öncüsü polip bulunan, ailesinde kolon kanseri geçmişi olan ve kendisinde daha önce tespit edilmiş başka kanserler bulunan kişiler önemli risk grubunda olduğu için kontrollerini mutlaka yaptırması gerekiyor.

Karnınızda huzursuzluk varsa mutlaka doktora danışın

Kolon kanserinde erken teşhisin önemli. Karnında huzursuzluk hisseden, karın ağrısı, dışkılama alışkanlığında değişiklik, kilo kaybı, halsizlik, yorgunluk, kanama, demir eksikliği anemisi (kansızlık) gibi belirtiler bulunan kişiler mutlaka doktora danışmalı.

Her Belirti Dikkate Alınmalı

Bağırsağın sağ tarafında bulunan kanserler daha ileri dönemlere kadar belirti vermeyebilir; ancak makat bölgesine yakın veya bağırsağın sol tarafına yerleşen kanserlerin belirtilerine daha erken rastlıyoruz.

Kişinin birinci derece akrabasında yani anne, baba ve kardeşlerinde kolon kanseri varsa ve bu akrabanın kanser tanısı konulduğunda yaşı 65 yaşından daha genç ise 40 yaşından itibaren her beş yılda bir, akrabanın yaşı kanser konulduğunda 65 yaşın üzerinde ise 50 yaşından itibaren her beş yılda bir kolonoskopi yaptırmasının uygun.

Birinci derece akrabasında kolon kanseri olmayan ve şüpheli şikâyetleri de bulunmayan sağlıklı bireylerinin de 50 yaşından itibaren 10 yılda bir kolonoskopi, ara dönemlerde de dışkıda gizli kan testi taraması yaptırması önemli.

Kolon kanseri riskini azaltacak 11 tavsiye

Kolon kanseri riskini azaltacak 11 tavsiye

Kolon kanseri riskini azaltacak 11 tavsiye

Kolon kanseri riskini hayatımızda yapacağımız basit değişikliklerle azaltabiliriz.

1. Hayatınıza egzersiz katın. Fizik egzersiz haftada en az üç gün, 45 – 60 dakika yapılmalıdır. Unutmayın, egzersiz yapmak için spor salonuna gitmenize gerek yok; tempolu yürüyüşler yapabilirsiniz.

2. Kırmızı et ve işlenmiş et tüketimini azaltın.

3. Beyaz et ve bitkisel proteinler tüketmeye özen gösterin.

4. Taze meyve, sebze tüketimini artırın.

5. Kalsiyum, lif, Omega 3 ve B vitaminden zengin yiyecekler tüketin.

6. Doymuş ve katı yağlardan uzak durun.

7. Kömürle doğrudan temas ederek pişen gıdaları tüketmeyin.

8. Fazla kilolarınızdan kurtulun.

9. Ailenizde kolon kanseri öyküsü olup olmadığını öğrenin ve tarama yaptırmayı ihmal etmeyin.

10. Ailenizde kolon kanseri olmasa bile 50 yaş kolon kanseri için orta risk grubu olduğundan 50 yaşından itibaren önerilen sürelerde kolonoskopi yaptırın.

11. Alkol ve sigaradan uzak durun.

Konular :