HASTALIKLAR

Meme Kanserinden Korunmak İçin Neler Yapmalı?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 13.02.2012

Meme Kanserinin Önüne Geçebilmek İçin Düzenli Kontrol Şart

Erken tanı meme kanseri tedavisinde başarının birinci şartını oluşturuyor. Bu nedenle hayat kurtaran erken tanı yöntemlerini bilmek ve ihmal etmemek büyük önem taşıyor. Radyoloji Uz. Dr. Ergin Sağtaş meme kanseri tanısında kullanılan görüntüleme yöntemleri mamografi ve ultrasanografi hakkında bilgi verdi.

Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türü olarak kadınlarda kansere bağlı ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Kanserin tanı ve taramasında kullanılan mamografi memenin filmini çeken özel bir cihazdır. Çekim sırasında düşük doz x-ışını kullanılmaktadır. Ultrasanografi gibi diğer tanı yöntemleri ise mamografiyi tamamlayıcı olarak kullanılmaktadır.

40 yaşından sonra 1 ya da 2 yılda bir mamografi yaptırın!

Mamografi meme kanserinin erken tanısında “altın standart” olarak kabul edilmektedir. Mamografi ile hiçbir yakınması olmayan kişilerde muayenede ele gelmeyen kitlelerin tespit edilmesi hedeflenmektedir. Bu sayede tümör erken evrede yakalanabilmekte ve hastanın tedavi şansı artmaktadır. Tarama amaçlı mamografide incelemeye başlama yaşı konusunda farklı görüşler bildirilmekle birlikte risk faktörü bulunmayan kişilerde

Tümörler BöylelikleErken Evrede Yakalanabiliyor

40 yaşından itibaren 1 yıl ya da 2 yılda bir kez mamografi çekilmesi önerilmektedir. Daha genç yaşlarda tarama ise ailesi ve yakın akrabalarında meme kanseri saptanan ve yüksek risk grubundaki kadınlarda uygulanabilir. Meme dokusunun yoğunluğu nedeniyle genç bayanlara ek olarak ultrasonografi incelemesi de yapılmalıdır.

Artık Dijital Mamografi ile Kısa Sürede Doğru Çekimler Yapılmakta

Görüntüleme yöntemlerindeki teknolojilerin ilerlemesiyle dijital mamografi, hızla klasik mamografinin yerini almaktadır. Böylelikle klasik mamografiden farklı olarak görüntüler dijital ortamda elde edilebilmektedir.

Dijital mamografi ile hem daha kısa sürede çekim tamamlanmakta hem de yanlış doza bağlı tekrar çekimler önlenebilmektedir. Bunun yanı sıra daha yüksek görüntü kalitesi elde edilebilmekte ve küçük lezyonlar ve milimetrik kireçlenme odakları (mikrokalsifikasyon) daha kolay tespit edilebilmektedir. Ayrıca elde edilen görüntüler dijital ortamda saklanabilmekte ve taşınabilmektedir.

Konular :