HASTALIKLAR

Reflü Hastaları Ramazan'da Nelere Dikkat Etmeli?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 30.07.2013

Reflü Hastaları Ramazanda Nelere Dikkat Etmeli

Özellikle reflü hastaları için sahurun önemini vurgulayan uzmanlar, sahur sonrası hemen yatmanın sakıncalı olduğunu belirtiyor. Uzmanların reflü hastalarına tavsiyesi olan yatağa girerken midenin olabildiğince boş olması kuralı Ramazan ayı için de geçerli olduğunu söyleyen Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. M. Rafet Yiğitbaşı, Reflü hastalarının Ramazan’da dikkat etmesi gerekenleri anlattı.

Uzun Süreli Açlık Asid Fazlalığına Yol Açar

Ramazan’da uzun süren açlık sonrası iftar ve sahurda yanlış beslenme, mide rahatsızlıklarına yol açıyor. Ramazan ayının yaz mevsimine gelmesi, aç kalınma süresinin uzaması ve aşırı sıcaklara ilaveten değişen yeme alışkanlıklarının reflü, ülser ve gastrit gibi mide hastalıklarıyla nasıl etkileştiği merak edilen unsurların başında gelir. Uzun süreli açlığın asid fazlalığına neden olabileceği teorik olarak kabul edilse de, oruç tutan kişilerde bu durum biraz farklılık arz eder.

Aktif Ülser ve Gastriti Bulananlar Oruç Tutmak İçin Doktora Danışmalı

Mide salgıları ve asidin uyarılmasında önemli bir faktör olan “salgılamanın beyinsel fazı” ibadet düşüncesi ve beyinsel kabule bağlı olarak asid üretiminde etkinliğini yitirmekte, ayrıca asid üretiminin ikinci evresi olan “midesel faz” a, midenin boş olması nedeniyle aktif olmayacağından asid üretimi minimum seviyeye inmektedir. Böylece ramazan orucu, asid fazlalığının olumsuz etkileyeceği mide rahatsızlıklarında sanıldığı gibi zararlı etki oluşturmamaktadır. Ancak aktif ülser ve gastriti bulunan veya mideye dokunan ilaçlar almak zorunda olan hastalarda oruç tutmak için doktora danışılması önerilir.


Reflü Hastaları SahurSonrası Hemen Yatmamalı

Reflü; midedeki asit ve gıdaların yemek borusuna geri gelmesine bağlı olarak bu bölgede tahrişe ve göğüs arkasında yanmalara neden olan bir hastalıktır. Bu durumda asit fazlalığından ziyade yemek borusu ile mide arasındaki kapak mekanizmasının gevşemesi rol oynamaktadır.

Reflü Hastaları Ramazanda Nelere Dikkat Etmeli

Besinleri Yavaş Çiğneyin,Bol Sıvı Alın

İftar yemeğinde fazla yemek, baharatlı, yağlı ve kızartma benzeri yiyeceklerle fazla çay kahve tüketiminden kaçınmak, reflü olasılığını azaltacaktır. Bol sıvı alarak, besinleri yavaş ve iyi çiğneyerek yemeli, hazmı kolay olan lifli gıdalar tercih edilmelidir. Mümkünse iftar, en az 2 seansa bölünerek yapılmalı, iftar sonrası oluşan ağırlık hissi sonrası kesinlikle hemen uzanılmamalıdır. Uzmanların reflü hastalarına tavsiyesi olan yatağa girerken midenin olabildiğince boş olması kuralı Ramazan ayı için de geçerlidir.

Sahurda Hafif Yiyecekler Tüketilmeli

Hormonal biyoritme uygun olarak vücuda yeterli miktarda enerji sağlamaya yarayan sahur yemeği oldukça faydalıdır ve bu öğünün kesinlikle atlanmaması gerekir. Sahur yemeğinde hafif şeyler yenmesi, midenin tamamen doldurulmaması ve yemekten sonra hemen yatılmaması reflü hastaları için önerilir. Mide hastalıkları nedeniyle ilaç kullanan hastalar oruç tutmak istediklerinde, ilaç zamanlarının yeniden ayarlanması için hekimlerine başvurmalıdır.

Konular :