GÜNCEL

30 Ağustos Zafer Bayramı Yine Yok!

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 02.08.2016

Milli Savunma Bakanı 30 Ağustos Yok

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, bu yıl da 30 Ağustos Zafer Bayramı törenlerinin iptal olduğunu açıkladı.

'Askeri Liselerde Okuyan Öğrencilerin % 95'i Bu Yapıyla İlişkili'

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra 9'u general 311 askerin fiari olduğunu açıkladı.

Işık, askerliğin asli işlerinde Genelkurmay'a kesinlikle dokunulmayacağını, emir komuta zincirinin bozulmayacağını da sözlerine ekledi.Genelkurmay Başkanı'nın ataması konusunda da Işık, yapılan düzenlemeyle orgeneral ve oramirallerin de Genelkurmay Başkanı olabileceğini açıkladı.

Işık, "Askeri uzmanlar, askeri liselerde okuyan öğrencilerin yüzde 95'i bu yapıyla ilişkili diyor" dedi.

Işık, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nda geçit töreni yapılmayacağını duyurdu.

CNN Türk canlı yayınında konuşan Bakan Işık'ın açıklamaları şöyle:

“3-14 yaşında bir çocuğu alıp askerliğe hazırlayacağım diye uğraştığınız zaman tek tip insan yetişiyor. Gideceksin darbe yapacaksın, anlayışının temeli orada atılıyor. Çocuk benliğini bulsun, ondan sonra demokratik sistem içinde asker olmayı kabul eder. 30 yıldır, bu okullar bu terör örgütünün yuvası haline gelmiş. 2000 yılında askeri liselere giriş sınavını ÖSYM yapmaya başlamış ve 14 yıldır tüm sorular çalınmış. 2014 yılında ÖSYM'deki skandaldan sonra yönetim değişince soruları çalamamışlar. Çalamadıkları sorulardan dolayı yüksek puan alan Anadolu'nun gariban çocuklarını mülakatta elemişler. Onun için bu yapı iliklerine kadar hakim olmuş.

"Kapatılan askeri okullarla ilgili öğrencilerin mağdur olup olmayacağı sorusu üzerine Bakan Işık, "öğrenciler şimdi kendi istedikleri okullara yerleştirilecekler ve tazminat ödemeyecekler. Muadil liselere aldıkları puanlara göre yerleştirilecekler.”

Geçen Yıl da Terör Olayları Nedeniyle İptal Edilmişti

Geçen sene Davutoğlu imzasıyla yayımlanan genelgede 30 Ağustos genelgesinde bayram boyunca şenlik, konser ve kutlama faaliyetleri yapılmamasını istemişti.

Genelgede, " Son günlerde meydana gelen terör olayları nedeniyle, 30 Ağustos Zafer Bayramı törenlerinin sadece çelenk koyma ve tebrikleri şeklinde icra edilmesi; diğer şenlik , konser, eğlence ve kutlama faaliyetlerinin yapılmaması uygun görülmüştür." denilmişti.

Konular :
BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR