GÜNCEL

Oyun Sevişme Sahnesi ve Şarap Nedeniyle mi Kaldırıldı?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 31.10.2012 - Güncelleme : 05.03.2023

Oyun Sevişme Sahnesi ve Şarap Nedeniyle mi Kaldırıldı?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'nda sular durulmuyor. Yönetmen Kemal Başar, 3 sezondur ilgiyle takip edilen, ödüllü"Romeo ve Juiliet" adlı oyununun sorgusuz sualsiz gösterimden kaldırılmasının ardından kamuoyuna biraçıklama yaptı.

Sayın Basın Mensupları ve Tiyatro Eleştirmenleri;


İBBŞT’de yönettiğim, 3 sezondur hemen hemen her temsili dolu salonlara oynanan, saygın ödüller almış “Romeo ve Juliet” adlı oyunum, Jüliet karakterini oynayan Ece Özdikici’nin kurumdan ayrılmasının ardından benimle hiçbir irtibata geçilmeden, eserin kurum içinden yapılabilecek oyuncu değişikliğiyle sürdürülüp sürdürülemeyeceği hakkındaki fikrim bile alınmadan keyfî olarak gösterimden kaldırıldı. Oysa sorsalar, bir haftalık bir çalışmayla bu eserimin de devâm etmesini kolaylıkla sağlayabilirdim.

Şu anda yönettiğim 4 oyun İstanbul sahnelerinde, 1 oyun Anadolu’da, 2 oyun ise Avrupa sahnelerinde sergileniyor. Birçoğunda başrol dâhil oyuncular rahatsızlanıyor, sakatlanıyor, başka nedenlerle ayrılmak zorunda kalıyor; tiyatrolar hemen eserin yaratıcısı olan yönetmenle irtibâta geçiyor ve kısa süreli provalarla oyunların sürmesini sağlıyoruz. Tiyatronun da iş dünyasının da kuralları bunu gerektirir; verimli olan, sürdürülür.

Devlet Tiyatroları’nda yöneticilikler yapmış bir sanatçı olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim: Bir oyun sanat yönetmeni tarafından sorgusuz suâlsiz gösterimden kaldırılabilir elbet; ancak bunun için oynanamaz durumda olması şarttır. Bu durumda tiyatro yönetimi yönetmen dâhil kimsenin fikrine ihtiyaç duymaz; oyun doğal nedenlerle gösterimden kalkar. Yoksa bir oyunun bitirilmesinde yargıç, seyircidir. Sorarım; hangi özel tiyatro dopdolu salonlara oynanan bir eseri gösterimden kaldırabilir? Hangi özel tiyatro yapımcısı, bunca masraf ederek meydana getirdiği eserden canı öyle istedi diye vazgeçebilir? İBBŞT yöneticilerine halkın parasını har vurup harman savurma hakkını kim vermektedir? Devletin parası hangi yetkiyle bu kadar fütursuzca çarçur edilebilmektedir? Bu ne sorumsuzluktur!

Oyunun konusu gereği olan dansla kotarılmış estetik sevişme sahneleri ya da Verona’lıların partisindeki şarap servisi nedeniyle gösterimden kaldırılması ihtimâlini ise düşünmek bile istemiyorum.

Shakespeare’in “Romeo ve Juliet” adlı eserini sırasıyla Devlet Tiyatroları’nda, Romanya’daki ünlü Tony Bulandra Tiyatrosu’nda ve son olarak İBBŞT’de olmak üzere 3 kez sahneye koydum. Reji konsepti her zaman aynıydı, yalnızca oyuncular değişti. Ve hem eleştirmenlerin bakışı, hem de seyircinin ilgisi açısından her seferinde başarılı oldu.

Bilinmesini isterim; yarattığı her eser yönetmenin canından kopar, evlâdı gibidir. Yapar, yaratısını yapımcıya ve oyuncuya emânet eder. Onu korumak, tiyatronun yazılmamış kurallarından birincisidir.

Eserime, seyirciye ve oyunda sevgiyle çalışanların emeğine yapılan haksızlığı kınıyor, bu hoyratça, sorumsuzca savurganlığı kamuoyunun bilgisine saygılarımla sunuyorum.

Yönetmen: Kemâl Başar

Konular :
BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR