GÜNCEL

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 94’üncü Yılı Kutlu Olsun!

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 30.08.2016

30 Ağustos Zafer Bayramının 94üncü Yılı Kutlu Olsun

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 94’üncü yılı kutlu olsun!

Büyük destan böyle yazıldı!

Atatürk önderliğinde Türk milletinin kaderini değiştiren bu zafer kolay kazanılmadı. İşte 94 yıl önce zafere giden yolda yaşananlar…

Osmanlı İmparatorluğu, 1. Dünya Savaşı sonunda yenik düştü. İmzalanan Mondros Mütarekesi ve Sevr Antlaşması'yla vatanımızda hür olarak yaşama hakkımıza son veriliyordu. Türk milletinin bu durumu kabul etmesi elbette mümkün değildi. 19 Mayıs 1919'da Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a çıkmasıyla, lideriyle kucaklaşan Anadolu, Atatürk'ün önderliğinde Kurtuluş Savaşı'nı başlattı.

Daha sonra 27 Aralık 1919'da Ankara'ya giden Atatürk, 23 Nisan 1920'de TBMM'yi kurdu. Böylece hem memleketin yönetimi halkın iradesine veriliyordu hem de Kurtuluş Savaşı'nın merkezi Ankara oluyordu.

TAARRUZA GEÇİLDİ

İlk başarı, doğuda Ermeni çetelerine karşı kazanıldı. Daha sonra, batı cephesinde, Yunanlarla, I. İnönü ve II. İnönü Savaşları yapıldı. Bu savaşların kazanılmasıyla Yunanlara büyük bir darbe indirilmiş oldu. Bunun üzerine Yunan ordusu yeniden saldırıya geçti. Saldırı üzerine Atatürk, ordularına artık bir efsane haline gelen şu emri verdi: ‘'Hattı müdafaa yoktur sathı müdafaa vardır. Bu satıh, bütün vatandır.'' Türk askeri, büyük bir fedakarlıkla bu emre uydu.

23 Ağustos ve 12 Eylül 1921 tarihleri arasında yapılan Sakarya Meydan Muharebesi'yle, Türk milleti 1699 Karlofça Antlaşması'ndan beri ilk defa toprak kazanmaya başlıyordu.

Sakarya Savaşı, Türk milletinin savunma durumundan taarruz durumuna geçtiği önemli bir savaş olarak da tarihe geçti. Sakarya Savaşı'ndan sonra, büyük bir taarruzla düşmanı tamamen yok etme kararı alındı.

Güneydeki Türk birlikleri, büyük bir gizlilik içinde batı cephesine kaydırıldı. Hazırlıklardan sonra, Atatürk'ün başkomutanlığını yaptığı ordumuz, 26 Ağustos'ta düşmana saldırdı. Birkaç saatte düşman mevzileri ele geçirildi. 30 Ağustos'ta, düşman ordusunun büyük kısmı dört taraftan sarılarak yok edildi veya esir alındı. Bu savaş, Atatürk'ün başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi olarak adlandırıldı.

Büyük Taarruzun başarıyla sonuçlanmasından sonra düşman, İzmir'e kadar takip edildi. 9 Eylül 1922'de İzmir'in kurtarılmasıyla yurdumuz düşmandan temizlenmiş oldu.

ŞÖLEN BAŞLIYOR!

İstanbul'da Beylikdüzü Belediyesi tarafından düzenlenen 3'üncü Barış ve Sevgi Buluşmaları, bugün Cumhuriyet Etkinlik Alanı'nda başlıyor. Cumhuriyet ve Demokrasi temasıyla gerçekleştirilecek etkinlikler, 30 Ağustos Zafer Bayramı Kortejiyle başlayacak.

Cumhuriyet Caddesi'nde sonlanacak kortej yürüyüşüne katılan binlerce vatandaşı daha sonra “Gökyüzü Bandosu” karşılayacak. 20 cesur bandocu 20 metre yükseklikten sunacakları marşlarla Türkiye'de bir ilki gerçekleştirecek. 9 Eylül'e kadar sürecek Barış ve Sevgi Buluşmaları'nda ünlü sanatçıların konserlerinin yanı sıra, söyleşiler ve spor etkinlikleri de yer alacak.

Beylikdüzü Belediye Başkanı CHP'li Ekrem İmamoğlu, herkesi etkinliklere katılarak Demokrasi ve Cumhuriyet'in coşkusunu paylaşmaya çağırdı.

BAYRAĞINI AL, MEYDANA GEL

Antalya'da Muratpaşa Belediyesi, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı Cumhuriyet Meydanı'nda kutlayacak. Funda Arar'ın sahne alacağı kutlamalar saat 20.00'de başlayacak. Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Büyük Zafer'in 94'üncü yıl dönümünde Antalyalıları ‘Cumhuriyet, Demokrasi Şehit ve Gaziler' için Türk bayraklarıyla Cumhuriyet Meydanı'na çağırdı.

RESEPSİYONLAR İPTAL VATANDAŞ BAYRAMINI SOKAKTA KUTLAYACAK!

Ankara'daki 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Anıtkabir ziyaretiyle başlayacak. Mozoleye çelenk konulmasının ardından Erdoğan, tebrikleri kabul edecek. Daha sonra Atatürk Kültür Merkezi'nde geçit töreni düzenlenecek. 15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle törende tank, top ve askeri araç geçişi olmayacak.

CHP de bir yürüyüş düzenleyecek. Saat 18.30'da Kızılay'dan başlayacak yürüyüş Anıtkabir'de son bulacak. İstanbul, Bursa, Eskişehir ve Kütahya'daki 30 Ağustos Zafer Bayramı resepsiyonları ise iptal edildi. İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada resepsiyonun son dönemde yaşanan terör olaylarında şehit olan güvenlik güçleri ve vatandaşların mukaddes hatıralarına duyulan saygıdan dolayı iptal edildiği duyuruldu.

İstanbul'daki resmi tören programı ise saat 09.30'da Taksim Cumhuriyet Anıtı'na çelenk konulmasıyla başlayacak. Atatürkçü Düşünce Derneği ve Türkiye Gençlik Birliği başta olmak üzere demokratik kitle örgütleri yurt genelinde gerçekleştirecekleri yürüyüşlerle Zafer Bayramı coşkusunu vatandaşlarla birlikte yaşatacak.

Sözcü

Konular :
BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR