GÜNCEL

40 Gün Önce Kaçırılan Gazeteci Bünyamin Aygün Türkiye'de

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 05.01.2014

40 Gun Once Kacirilan Gazeteci Bunyamin Aygun Türkiyede

Suriye'de 40 gün önce kaçırılan ve bugün MİT tarafından teslim alınan gazeteci Bünyamin Aygün, Cilvegöz Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye giriş yaptı. Aygün yaptığı ilk açıklamada "80 milyonluk bir ülkenin vatandaşı olmaktan gurur duyuyorum. Kaçırılmamda El-Kaide bağlantısı olduğunu düşünüyorum" dedi. Suriye'de 40 gün önce kaçırılan ve bugün MİT tarafından teslim alınan gazeteci Bünyamin Aygün, Cilvegöz Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye giriş yaptı.

Son günlerde bölgedeki gruplar arasındaki güç dengesi değişiminden sonra, 40 gün önce görev için gittiği Suriye'de kaçırılan Aygün'ün kurtarılması için MİT devreye girdi. MİT'in Dış Operasyonlar Başkanlığına bağlı 8 kişilik bir tim, bugün sınırdan 20 kilometre içeri geçerek Bünyamin Aygün'ü teslim aldı.

Aygün ve beraberindeki tim, Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye giriş yaptı.

40 GÜN ÖNCE KAÇIRILMIŞTI

Milliyet’in foto muhabiri Bünyamin Aygün, 40 gün önce haber amacıyla gittiği Suriye’de muhalif gruplar tarafından kaçırılmıştı. Hatay Yayladağ’dan 26 Kasım Salı günü Suriye’nin Selkin köyüne geçen Bünyamin Aygün, burada haber çalışması yaptıktan sonra bir muhalif komutanın kendisiyle görüşmek istemesi üzerine gazeteyi arayarak bu komutanla görüşeceğini belirmişti, bu konuşmanın ardından kendisinden haber alınamamıştı. Aygün’ün Suriye’de rejim ve Özgür Suriye Ordusu karşıtı radikal bir grubun elinde olduğu ifade edilmişti.

DAVUTOĞLU'NDAN AYGÜN AÇIKLAMASI

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, twitter’dan yaptığı açıklamada, “Bünyamin Aygün’ün mutluluğu telefonda sesinden hissediliyordu. 22 gün önce alıkonulduğu yerde devletimizin kendisini kurtarmak için elinden geleni yaptığına ilişkin açıklamalarımız iletilmiş. ‘Bunu duyduğum günden beri bu telefon görüşmesini umutla bekliyordum’ diyen Aygün’e, ailesine, basın camiamıza, sevenlerine ve tüm milletimize bir kez daha geçmiş olsun. Başta Milli İstihbarat Teşkilatımız olmak üzere bu süreçte çaba gösteren herkese teşekkür ediyorum. Bünyamin Aygün şu anda Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde. Bir kez daha ülkene hoş geldin Bünyamin” dedi.

"AYAKKABIMI ÇOK BEĞENDİLER"

Suriye'de kaçırılan ve 40 gündür rehin tutulan Milliyet gazetesi foto muhabiri Bünyamin Aygün, Hatay'ın Reyhanlı İlçesi'nde bulunan Cilvegözü Sınır Kapısı'na geldi. Burada Hatay Vali Yardımcısı Mehmet Eriş tarafından karşılanan Aygün'ün Türk Gazetecilerle karşılaştığı sıradaki ilk cümleleri, "80 milyonluk bir ülkenin vatandaşı olmaktan gurur duyuyorum. Kaçırılmamda El-Kaide bağlantısı olduğunu düşünüyorum" dedi.

Ayağındaki terliklerle ülkeye girdiği görülen Aygün, Cilvegözü Sınır Kapısı'nın Suriye tarafındaki tampon bölgede gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'de olduğu için çok mutlu olduğunu belirtti. Kendisini rüyada gibi hissettiğini ve kurtulduğuna inanamadığını dile getiren Aygün, "Terlikle mi geldiniz?" sorusu üzerine "Arkadaşlar ayakkabılarımı çok beğendi, o yüzden ayakkabılarımı aldılar, terlikle gönderdiler" dedi. Suriye'de çok zor günler geçirdiğini ifade eden Aygün, kurtarılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

AA

Konular :
BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR