GÜNCEL

ABD, Darbe Girişimi İçin Ne Dedi?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 09.08.2016

ABDnin Türkiye Rusya görüşmesine yorumu

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Elizabeth Trudeau, darbe girişimi ile ilgili açıklamalarda bulundu.Trudeau, günlük basın toplantısında Türkiye’ye ilişkin soruları da cevapladı.

"Türk Hükümetini Destekliyoruz"

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Elizabeth Trudeau, 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında ABD’nin bulunduğu yönündeki iddialarla ilgili, “Doğru olan tek şey, demokratik yollarla seçilmiş Türkiye hükümetini ve Türkiye halkını desteklediğimizdir” dedi.

Trudeau, günlük basın toplantısında Türkiye’ye ilişkin soruları cevapladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaklaşık 9 ay sonra ilk defa St. Petersburg'da yüz yüze görüşme yapacağının gündeme getirilmesi üzerine Trudeau, Türkiye’nin bir NATO müttefiki, dost ve ortak olduğunu belirtti.

IŞID'e Karşı Yürütülen Mücadele

Trudeau, iki liderin yapacağı görüşmede Suriye konusunun da gündeme gelebileceğine dair bir soru üzerine, “Dünyanın neresinde olursak olalım IŞİD’e karşı yürütülen mücadele hepimizi kaygılandırıyor” dedi.

Görüşmeye ilişkin olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasını gördüğünü belirten sözcü, başka değerlendirme yapmadı.

"Demokrasiyi, Türk Halkını, Türk Hükümetini Destekliyoruz"

Trudeau, 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında ABD’nin bulunduğu yönündeki iddialarla ilgili, “Buna tepkimizi gösterdik, tamamen saçmadır. Yayınlanan her şeye cevap vermeyeceğim. Doğru olup olmadıklarını söyleyemem. Doğru olan tek şey, demokratik yollarla seçilmiş Türkiye hükümetini ve Türkiye halkını desteklediğimizdir” ifadesini kullandı.

"Türkiye Müttefiğimizdir"

Öte yandan, Türk yetkililerin ABD’nin Türkiye’yi stratejik bir müttefik olarak tanımlamasına rağmen darbe girişimi sonrasında henüz üst düzey bir ziyaretin yapılmamasına “üzüldüklerinin” ifade edilmesi üzerine Trudeau, Türkiye’nin önemli bir müttefik ve dost ülke olduğunu söyledi.

Erdoğan'dan ABD'ye sitem: Bu bizi incitti

Trudeau, Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Türkiye’ye yapacağı ziyaret hakkında bilgi vermekten kaçındı.

AA

Konular :
BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR