GÜNCEL

ABD'nin Gülen Açıklaması

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 16.07.2016

ABDnin Gülen Açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı, 'Fethullah Gülen'in Türkiye'ye iadesine ilişkin bize herhangi bir başvuru gelmedi' dedi. Öte yandan Fethullah Gülen Türkiye'de yaşanan darbe girişimiyle ilgili açıklama yaptı.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry bugün yaptığı açıklamada, Türkiye'de darbe yapmaya kalkışan güçlerin sorumlusu olarak gösterilen Fethullah Gülen hakkında, Türkiye'den ABD'ye 'iade talebi' gelmediğini söyledi.

Fethullah Gülen'in İade Talebi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile AKP hükümetinin darbe girişiminden sorumlu tuttuğu Fethullah Gülen'in iade talebine ilişkin ilk resmi açıklama, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'den geldi. John Kerry, Lüksemburg'a yolculuğu sırasında kendisine yöneltilen bir soru

üzerine, 'Fethullah Gülen'in Türkiye'ye iadesine ilişkin bize herhangi bir başvuru gelmedi' dedi. Kerry, Türkiye'de anayasal düzenin sürmesini umduğunu da sözlerine ekledi.

Fethullah Gülen: "Türkiye'de Yaşanan Darbe Girişimini Kınıyorum"

Öte yandan, ABD'nin Pennsylvania eyaletine bağlı Saylorsburg kasabasında yaşayan Fethullah Gülen, dün gece Türkiye'de yaşanan darbe girişimini kınayan bir açıklama yaptı. Hükümetlerin güç kullanılarak değil, adil ve özgür seçimlerle değişmesi gerektiğini belirten Gülen, "Bu askeri darbe girişimini şiddetle kınıyorum. Son 50 yıldr yaşanan her askeri darbenin çilesini çekmiş biri olarak, böyle bir girişimle ilişkilendirilmek onur kırıcı. Bu iftiraları koşulsuz bir şekilde reddediyorum" dedi.

(DHA)

Konular :
BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR