GÜNCEL

Alışveriş Takıntısı: “Al, kullan, at”

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 10.01.2018

Alışveriş Takıntısı Al kullan at

İçinde bulunduğumuz dönem, al, kullan, at dönemi. İhtiyacımız olmadığı halde sırf indirimde diye alışveriş yapıyor ve satın aldıkça mutlu oluyoruz. Peki nereye kadar?.. İçimizdeki alışveriş tutkusunu nasıl frenleyebiliriz?

“Al, kullan, at” alışkanlığına dikkat

Alışveriş yapmanın mutluluk hormonunu arttırdığı bilimsel bir gerçek olsa da “mutlu oluyorum” diyerek sürekli alışveriş yapmak takıntıya dönüşebiliyor. İndirimler, tanıtımlar gibi bir sürü dış etken ile sürekli alışveriş yapmaya yönlendirildiğimizi söyleyenUzman Psikolog Selin Karabulut, günümüzde tüketimin çok fazla özendirilip imrendirildiğine dikkat çekti.

Neden Sürekli Alışveriş Yapıyoruz?

Normalde almayacağımız bir şeyi yüzde 70 – yüzde 90 indirimli görünce bu fırsat kaçmaz düşüncesiyle alıyoruz. Benzer birçok eşyamız varken alıyoruz, aldıkça da mutlu oluyoruz. Al, kullan, at dönemindeyiz. İlişkilerimiz, evdeki eşyalarımız ve yiyeceklerimiz başta olmak üzere her şeyi alıyoruz ve hemen tüketiyoruz. Sürekli alışveriş yapma isteği biriktirme ve koleksiyon yapma isteği ile de ilgili olabilir.

Kilit Soru: "Benim buna ihtiyacım var mı?"

Sürekli alışveriş yapma isteğinin hem görsel basında hem de mağazadaki etiketlerle teşvik ediliyor. Hayatımızda AVM gerçeği var. Alışveriş artık ihtiyaçtan değil, zevk için yapılıyor. Çizginin öte tarafına geçilip geçilmediğinin anlaşılması için ‘Benim buna ihtiyacım var mı’, ‘İhtiyacımdan fazlasını mı aldım, ihtiyacım kadarını mı aldım’ ve ‘Bunu aldıktan sonra ne hissettim’ sorularını kişinin kendisine sorması gerekiyor. Bazı insanlar alıyor ve dükkândan çıktıkları an pişmanlık hissedebiliyor. Kendini durduramama, frenleyememe durumu olabiliyor.

Alışveriş Takıntısı Al kullan at

Alışveriş Takıntıs:"Al, Kullan, At..."

İnsanlar duyguları gibi eşyalarını saklayabiliyor

İnsanlar ihtiyaçtan fazlasını tutan bir canlı türüdür. Eşya atamamak da böyle bir şey. Gerekli gereksiz yığılan ve tutulan eşyalar, bir gün lazım olur telaşı ve düşüncesi, bırakamama ve vazgeçememe durumu ile ilgili olabilir. Bu insanların daha içe kapanık ve duygularını pek paylaşmayan, tutan, içine atan insanlar olduğunu görüyoruz.

Temelinde Biriktirme Takıntısı Olabilir

İnsanların tıpkı eşyayı tuttuğu gibi duygusunu da tutma ve saklama eğilimi vardır. Biriktirme, koleksiyon yapma isteği, obsesif kişilik yapısında görülebiliyor. Bazı konularda koleksiyoner olunup, gerçekten takip edip, özel siparişlerle o eşya getirtilebilir. Ya da hiçbir amaç olmadan sadece almak istenebilir.

Alışveriş takıntısı ve biriktirme durumu için 3 soru

Alışveriş takıntısı ile biriktirme arasında ince bir fark bulunur. Eğer ihtiyaç varsa ve maddi durum bunu almaya müsaitse alınabilir. Maddi durum çok elverişlidir ve çok alınabilir ve bu da normal olabilir.

Sizin de Alışveriş Takıntınız Var mı?

1. Paranı başka bir şeye harcaman gerekirken onlardan feragat edip sadece alışveriş yapıyorsan,

2. Aldığın şeyleri çoğunlukla kullanmıyorsan,

3. Evde çok benzer ve dolap bekleyen eşyaların varsa orada bir alma, biriktirme, alışveriş takıntısı olmuş olabilir.

Konular :
BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR