GÜNCEL

BBC: "Erdoğan Mensuplarını Çatışmaya Hazırlıyor"

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 04.06.2013

BBC Erdoğan Mensuplarını Çatışmaya Hazırlıyor

BBC’nin haber programı Newsnight editörlerinden Paul Mason, Taksim eylemini “bir kültür çatışması” olarak niteledi. Mason, Taksim’den Tim Wilcox ile yaptığı canlı bağlantıda “Şu anda Taksim Meydanı’nın kıyısındayım çünkü havada esrarengiz şekilde ağır bir göz yaşartıcı gaz bulutu var. Bu meydanın uzunluğu yaklaşık yarım kilometre kadar ve her tarafında ben de dâhil, insanlar gazın etkisinden muzdarip” diye anlattı.

TAKSİM’DEKİ İNSANLAR “TAMAMIYLA BARIŞÇIL”

Eylemcilerin Başbakan’ın “hassas uzlaşma dengelerinin devamlılığını sağlama becerisini yitirdiğini” düşündüklerini ifade eden Mason, şöyle devam etti:

“Yani patlamaları görebiliyor olun olmayın- çünkü genelde polisin kaçan insanlara bunları hâlâ attığını görebiliyorsunuz- bu bulut farklı ve bir saati aşkın süredir durum böyle. Ben, bu duman başladığında oradaydım ve bizzat o aşamada insanların tamamıyla barışçıl olduğunu söyleyebilirim. Meydanda bir vaka yoktu. Dolayısıyla sonuç, etrafta dolanan, iyi huylu bir protesto gününün parçası olmanın tadını çıkaran annelerin, çocukların, her türlü insanın gaz yemesi oldu.”


“TÜRK TOPLUMUN İKİ YAKASI VAR”

Paul Mason, Arap Baharı ile yapılan karşılaştırmalara değinirken de “Temel sorun şu: Türk toplumunun iki yakası var. Biri, herhangi bir seçimde yüzde 30-40 dolaylarında oy alan ve son derece parçalı yapıda olan laik, liberal kanat… Bir de Erdoğan’ı destekleyen ılımlı İslamcılar var ki, her seçimi kazanıyorlar…” dedikten sonra şu izlenimini anlattı:

“Buradan Meydan’a baktığımda aşağıda İngiltere’de, Birmingham, Londra, Glasgow’da herhangi bir Starbucks’ta görebileceğiniz insanlar görüyorum, çağdaş, laik, eğitimli, genç, hem de büyük oranda genç insanlar… Dahası meydandakilerin yüzde 50′sinden fazlasının da kadın olduğunu söylemeliyim. Yani başka bir deyişle bu bir kültür çatışması; dikkate değer bir viraja giren bir kültür çatışması…”

“ERDOĞAN’IN PARTİ MENSUPLARININ ÇATIŞMAYA HAZIRLANDIĞI HABERLERİNİ DUYUYORUM”

BBC Editörü Mason, “Başbakan Erdoğan’ın parti mensuplarının böyle insanlarla bir çatışmaya hazırlandığına ilişkin, gayet inandırıcı haberler duyuyorum” derken de “İşte asıl endişe verici olan böyle bir şey olur, özellikle de düşük yoğunluklu toplumsal çatışma halinde bir ülke görmek istemeyen Türkiye’nin doğal müttefikleri açısından..” yorumunu da yaptı.

Göstericiler için “üçte birlik bir bölümü şehirli yoksul diyebileceğimiz kesimden, futbol taraftarları, formalarıyla gelmiş erkekler mesela… Diğer üçte ikilik kesimse, kesinlikle iyi eğitimli ve orta sınıf… Ve hepsinden ‘Erdoğan gitmeli’ sözünü duyuyorsunuz” ifadelerini kullanan Mason, değerlendirmelerini, “Ben açıkçası burada öyle çok sayıda terörist ya da aşırılık yanlısı göremiyorum” sözleriyle noktaladı.

ANKA

Sözcü

Konular :
BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR