GÜNCEL

Ehliyetler 5 Yılda Bir Değişecek

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 26.08.2013

Ehliyetler 5 Yılda Bir Değişecek

Emniyet Genel Müdürlüğü trafikte devrim niteliğinde değişikler içeren bir yönetmelik taslağı hazırladı. Taslak ehliyetler için yeni sınıflandırma sistemi getiriyor. Artık ehliyetler ömür boyu geçerli olmayacak. 9 ayrı ehliyet sınıfı 16'ya çıkarılacak. Ehliyetler en az beş yılda bir değişecek.

Yenilenen Ehliyetlerden Yalnızca Belge Parası Alınacak

Yürürlükteki mevzuata göre A1, A2, F, H, B, G, C, D ve E olarak sınıflandırılan ehliyetler rafa kalkıyor.

Avrupa Birliği ile uyum kapsamında getirilecek yeni sistemde ehliyet sınıfları A1, A2, A, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, DE, F, G ve K olmak üzere 16'ya çıkıyor. Taslağa göre, aday sürücüler K sınıfından başlayacak.

Uygulamayla Ömür Boyu Ehliyet Dönemi Sona Eriyor

Düzenleme ile ehliyetler ömür boyu geçerli olmayacak. Bazı sınıflar için 10, bazıları da 5 yılda bir değiştirilecek. Yenilenen sürücü belgeleri için harç alınmayacak, sadece belge parası alınacak.

Her sınıfta iki yıllık deneyim aranacak. D ve DE sınıfı ehliyet almak isteyenler en az 24 yaşında olacak.

Tasarı, trafik cezalarının ödenmesinde taksit dönemi de başlatıyor. Peşin ödeyenlere yüzde 25 indirim yapılacak. Bir ay içinde müracaat edilmesi halinde ise 4 taksitte ödeme imkanı getirilecek. Trafik polisleri peşin para tahsilatı yapmayacak.

Tasarıyla, motorlu bisiklet ve motosiklet kullananlara verilecek. M, A1 ve B1 sınıfı sürücü belgeleri için aranan yaş şartı da 17'den 16'ya çekilecek.

NTV

Konular :
BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR